مایکروسافتویروس کرونا

ویروس کرونا چه تاثیری بر درآمدهای مایکروسافت خواهد گذاشت؟

شرکت مایکروسافت پیشتر اعلام کرده بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا و مختل شدن فعالیت کارخانه‌های تولیدکننده قطعات مورد استفاده محصولات این شرکت، افت درآمدی را در سه ماهه دوم سال جاری تجربه خواهد کرد.

مایکروسافت که در حال حاضر بعد از اپل، به عنوان دومین شرکت مهم فناوری جهان به شمار می‌رود، چند روز قبل رسما اعلام کرد که درآمد حاصل از کسب‌وکار کامپیوترهای شخصی این شرکت با افتی محسوس همراه خواهد بود. برآوردهای این شرکت نشان می‌داد که بتواند در این بازه زمانی، درآمدی بین 10.75 تا 11.15 میلیارد دلار را به دست آورد که با بوجود آمدن این شرایط، قطعا شاهد تحقق این پیش‌بینی نخواهیم بود.

ویروس کرونا بر بخش‌های نرم‌افزار ویندوز، تبلت‌های سرفیس و کنسول‌های ایکس‌باکس تاثیر منفی برجای خواهد گذاشت. همچنین به دنبال این اتفاقات، ارزش سهام مایکروسافت نیز کاهشی 1.65 درصدی را تجربه کرد.

سایه کرونا بر سر اپل نیز سنگینی می‌کند؛ این شرکت اخیرا اعلام کرد که به دنبال گسترش شیوع این ویروس و تعطیلی کارخانه‌های تولیدکننده آیفون‌های این شرکت، افت فروش و درآمدی را در این ماه‌ها انتظار خواهد داشت.

اپل پیشتر میزان درآمدهای خود را بین 63 تا 67 میلیارد دلار پیش‌بینی کرده بود که به گفته این شرکت، هرگز نخواهد توانست به این عدد دست یابد. البته سایر شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و افت فروش و درآمدی را به دلیل کاهش تقاضا برای خرید و کم شدن حجم تولید پیش‌بینی کردند.

در این بین، شرکت انودیدیا که از بزرگان صنعت تولید تراشه‌های گرافیکی در جهان به شمار می‌رود، ضرر 100 میلیون دلاری را برای سه ماهه جاری پیش‌بینی کرد. شرکت تولیدکننده کامپیوترهای شخصی HP نیز اعلام کرد ویروس کرونا بر عملکرد و درآمد این شرکت تاثیر سوء برجای گذاشته؛ اما اظهار امیدواری کرد که با شروع بکار مجدد کارخانه‌های چنین، وضعیت بزودی به روال عادی برگردد.

مایکروسافت عنوان کرد که فروش محصولاتی همچون دستگاه‌های سرفیس و پلتفرم ویندوز، بسیار بیشتر از سایر محصولات این شرکت تحت تاثیر شیوع کرونا قرار خواهند گرفت و حتی شاید میزان ضرر و زیان فراتر از پیش‌بینی‌ها باشد.

کرونا مایکروسافت

این شرکت با انتشار بیانیه‌ای در این رابطه نوشت: اگرچه ما شاهد افزایش تقاضا برای ویندوز هستیم، اما زنجیره تولید با سرعت بسیار کمتر از آنچه ما متصور بودیم، فعالیت خود را مجددا آغاز کرده است. اِمی‌هود، مدیر ارشد مالی مایکروسافت نیز چندی پیش اعلام کرده بود پیش‌بینی درآمد برای کسب‌وکار کامپیوترهای شخصی به دلیل وضعیت بی‌ثباتی که در اثر شروع کرونا در چین بوجود آمده، کار سختی است.

در کل می‌توان گفت که ویروس کرونا، بر تمامی‌حوزه‌های دنیای فناوری سایه انداخته و شرکتی نیست که به نحوی تحت تاثیر این ویروس قرار نگرفته باشد. با این حال، آمارهای ابتلا و فوت ناشی از ویروس در کشور چین در حال تقلیل است و این یعنی، کارخانه‌ها کم کم می‌توانند به روال عادی فعالیت خود برگردند و این یعنی امیدواری برای فعالان بازار محصولات فناوری.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا