آمازونمتا

فیسبوک: در هک گوشی جف بزوس، واتس‌اپ مقصر نیست

خبر مربوط به ارسال بدافزار از طریق شماره واتس‌اپ بن سلمان، ولیعهد عربستان به گوشی همراه جف بزوس، موسس آمازون و لو رفتن برخی از اطلاعات شخصی وی، سروصدای زیادی در دنیای فناوری به راه انداخت.

اگرچه در ابتدا تمامی‌نگاه‌ها متوجه نقشه بی‌عیب و نقص بن سلمان بود، اما طولی نکشید که کانون توجهات به سمت واتس اپ و شرکت مالک آن یعنی فیسبوک منحرف شد. جبهه‌گیری رسانه‌ها علیه واتس اپ، واکنش فیسبوک را به دنبال داشت به طوری که اخیرا نیک کلگ، نایب رئیس بخش ارتباطات و امور جهانی این شرکت در مصاحبه‌ای به سوالات خبرنگار بی‌بی‌سی در این رابطه پاسخ داد.

وی اطلاعات درست و مشخصی را در پاسخ به ابهامات این موضوع ارائه نداد و تنها چیزی که می‌شد از حرف‌های او فهمید این بود که واتس‌اپ در این ماجرا مقصر نیست چرا که رمزنگاری end-to-end قابل هک نیست. وی سیستم عامل اپل را در این قضیه مقصر دانست.

کلگ در این رابطه گفت: به نظر می‌رسد که مشکل از چیزی است که اسمش را سیستم خود موبایل می‌نامند. از آنجایی که پیام‌ها در واتس اپ، رمزنگاری دوطرفه می‌شوند، نمی‌توان مشکل را از واتس‌اپ دانست. در واقع، این موضوع شبیه به زمانی است که شخصی برای شما ایمیل مخرب ارسال می‌کند که در این حالت، زمانی خرابکاری صورت می‌گیرد که ایمیل را باز و یا فایل پیوست آن را دانلود کنید. بنابراین، چیزی باید روی سیستم عامل گوشی اثر گذاشته باشد.

طبق اطلاعاتی که پیشتر منتشر شده، جف بزوس در زمانی که این فایل ویدیویی مشکوک را از شاهزاده سعودی روی واتس‌اپ خود دریافت کرده، از گوشی آیفون ایکس استفاده می‌کرد. تحقیقات نشان داد که این فایل، حاوی بدافزار مورد بحث بوده است..

البته این پاسخ کلگ، واکنش‌های زیادی را از سوی محققان حوزه امنیت در جهان به دنبال داشت. برای نمونه آن‌ها به دو مورد گزارش از ضعف امنیتی واتس‌اپ در سال 2019 اشاره و عنوان کردند که این اپلیکیشن پیام‌رسان عاری از عیب نیست.

در یک مورد، هکرها موفق به طراحی بدافزاری شده بودند که بعد از برقراری تماس ویدیویی کاربر به کاربری دیگر، فعال می‌شد. در این ماجرا، فیسبوک از گروه NSO Group متعلق به اسرائیل شکایت و آن را به تولید این بدافزار متهم کرد.

در مورد دیکر، هکرها موفق به کشف حفره‌ امنیتی شده بودند که از طریق ارسال یک فایل ویدیویی حاوی بدافزار می‌توانستند به پیام‌های شخصی افراد دسترسی داشته باشند.

البته اپل هنوز واکنشی را در قبال اظهارات نیک کلگ، مدیر فیسبوک ارائه نداده که بعید به نظر می‌رسد اهالی مانتین ویو در قبال این صحبت‌ها، ساکت بمانند.

 

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا