تکنولوژیشبکه‌های اجتماعی

تیک تاک به جاسوسی از کودکان متهم شد

شرکت بایت‌دنس که به عنوان صاحب اپلیکیشن محبوب تیک تاک شناخته می‌شود، اخیرا به نقض قوانین مربوط به حریم شخصی کودکان و گردآوری اطلاعات کاربران کم سن‌وسال خود از طریق اپلیکیشن تیک تاک متهم شد.

بایت دنس در سال 2017، اپلیکیشن تیک تاک را که در آن زمان به نام Musical.ly فعالیت می‌کرد، خریداری کرد و طولی نکشید که برند آن را به تیک تاک تغییر داد. طبق شکایتی که دو روز قبل یعنی 3 دسامبر ثبت شده، بایت دنس از سال 2014 با کمک اپلیکیشن تیک تاک، اطلاعات کاربران زیر 13 سال خود را بدون اجازه و رضایت والدین آن‌ها جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به شرکت‌های تبلیغاتی شخص سوم می‌فروخت.

قانون حفاظت از حریم خصوصی آنلاین کودکان که تحت عنوان COPPA شناخته می‌شود، شرکت‌های صاحب شبکه‌های اجتماعی را از گردآوری اطلاعات کودکان بدون رضایت والدین آن‌ها منع می‌کند. هرگونه تخطی از این قانون، تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و نهادهای مختلفی از جمله کمیسیون تجارت فدرال را به شکایت علیه شرکت‌های متخلف وا می‌دارد.

سخنگوی تیک تاک در این رابطه اعلام کرد: چندی پیش، ما در جریان این شکایت و اتهامات طرح شده در آن قرار دادند. اگرچه با بسیاری از این اتهامات را بی‌اساس دانسته و با آن مخالفیم اما در هر صورت باید با نهادهای شکایت‌کننده در خصوص این موضوع گفت‌وگو کنیم تا بتوانیم به راه‌حلی برای رفع آن برسیم که این راهکار بزودی اعلام خواهد شد.

این شکایت، جدیدترین اقدام آمریکا علیه شرکت‌های چینی و اپلیکیشن‌های آن‌ها است. قانونگذاران نسبت به ارائه اطلاعات کاربران آمریکایی به دولت چین نگرانند و مساله سانسور مطالب انتقادی از دولت چین را توسط این شرکت‌ها محتمل می‌دانند.

البته این برای اولین بار نیست که بایت‌دنس به نقض قانون COPPA متهم می‌شود، اوایل امسال نیز نهاد FTC توانست با طرح شکایت از تیک تاک، این شبکه اجتماعی را به پرداخت جریمه 5.7 میلیون دلاری محکوم کند. اتهامات مشابهی نیز در ماه سپتامبر علیه یوتیوب مطرح شد که در نهایت برای این شرکت، جریمه 170 میلیون دلاری تعیین شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.