تکنولوژی

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

با اینکه در دهه گذشته، شاهد شکوفایی و رشد خیره‌کننده شرکت‌ها و انواع فناوری‌ها در حوزه‌های مختلف بودیم، اما در این 10 سال اتفاقاتی افتاده که از آن‌ها به عنوان بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری یاد می‌شود.

شرکت‌ها فعال در حوزه فناوری در اقصی نقاط جهان با انواع مسائل سیاسی و اجتماعی درگیر شدند که این مساله خود را در قالب اشکال مختلفی همچون سوءاستفاده از قدرت، سرمایه‌گذاری تجاری ناموفق و عرضه محصولاتی فاجعه‌بار نشان داده است.

فیسبوک، اپل و گوگل که در حال حاضر به عنوان بزرگان این عرضه شناخته می‌شوند، بیش از همه در کانون توجهات بوده‌اند و بیشترین رسوایی‌های از جانب آن‌ها رخ داده است. در ادامه قصد داریم تا نگاهی بیاندازیم به این موارد در طی 10 سال اخیر.

سال 2010: خودکشی کارکنان شرکت فاکسکان

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

طبق آخرین گزارش‌ها، دست کم 14 نفر از کارکنان شرکت فاکسان در چین اقدام به خودکشی کردند. فاکسکان که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قطعات برای شرکت‌هایی همچون اپل، نینتندو و اچ‌پی محسوب می‌شود. وال استریت ژورنال نوشت که این شرکت شرایط کاری بسیار نامساعدی را برای کارکنان خود فراهم می‌کند و همواره از آن‌ها می‌خواهد تا در محیطی نامناسب و تا چندین ساعت بیشتر در کارخانه‌ها کار کنند. این مساله سبب شد تا برخی از کارکنان این شرکت، تحت فشار کاری زیاد در کارخانه‌های این شرکت، دست به خودکشی بزنند. در این میان اپل، اچ‌پی و دیگر شرکت‌های طرف قرارداد با فاکس‌کان، از این شرکت خواستند تا شرایط کار در مراکز خود را بهبود ببخشد و از بروز مسائیلی این چنینی در آینده جلوگیری کند. همچنین قانون جدیدی بعد از افشای این خودکشی‌ها در چین به تصویب رسید که ساعت‌های کاری کارگران را محدود و مانع از فعالیت طولانی‌مدت آن‌ها در طول روز می‌شود.

سال 2013:  انتشار اسناد محرمانه توسط ادوارد اسنودن

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

ادوارد اسنودن، افشاگر معروف در این سال، اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌دهد سازمان امنیت ملی آمریکا از طریق نفوذ به اکانت‌های کاربران در گوگل و یاهو و همچنین دسترسی به پیام‌ها، فایل‌های صوتی و ویدیویی، از آن‌ها جاسوسی می‌کند.

گوگل و یاهو اما باابراز تعجب از یافته‌های اسنودن، اعلام کردند که هرگز اجازه دسترسی دولت آمریکا به سرورهایشان را ندادند. اما گوگل در بیانیه‌ای نوشت که همواره نگران احتمال نفوذ این سازمان به اطلاعات کاربران خود بوده است.

سال 2015: تقلب فولکس واگن در تست آلایندگی خودروهای این شرکت

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

سازمان حفاظت از محیط‌زیست در بررسی‌های خود به این نتیجه رسید که فوکس واگن، دستگاه‌هایی را بر روی برخی از اتومبیل‌های خود نصب کرده که بررسی‌های مربوط به میزان آلایندگی این مدل‌ها را دستکاری می‌کند. این تقلب بزرگ منجر شد تا چیزی حدود 11 میلیون خودروی این شرکت، بدون آنکه تست‌های آلایندگی را به طور دقیق و درست طی کنند، وارد خیابان‌ها شوند.

افشاگری اخیر سبب شد تا این شرکت به پرداخت جریمه 4.3 میلیارد دلاری به آمریکا و همچنین جریمه 22 میلیارد دلاری به رگولاتورها و همچنین صاحبان خودروها محکوم شود. در این میان، شش مدیر فولکس واگن نیز به اتهام دست داشتن در این تقلب، محاکمه شدند.

سال 2016: فرار مالیاتی اپل

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

شرکت اپل حدود 10 سال، بخشی زیادی از فروش خود در اروپا را به یک دفتر مرکزی در ایرلند نسبت می‌داد، تا از پرداخت مالیات معاف شود.  در سال 2013، اتحادیه اروپا در تحقیقاتی که سه سال به طول انجامید، دریافت که این اقدام اپل غیرقانونی بوده و این شرکت را به پرداخت 14.5 میلیارد دلار جریمه محکوم کرد.

سال 2016: کلاهبرداری الیزابت تراموس، مدیر شرکت تراموس

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

یکی از خبرسازترین اتفاقات دنیای فناوری در سال‌های اخیر، مورد مربوط به الیزابت هولمز و شرکت تحت هدایت وی به نام ترانوس بود. وی مدعی شده بود که به تکنیکی جدید در علم پزشکی دست یافته که می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را با مقدار کمی‌از خود تشخیص دهد. ادعایی که سبب شد تا بسیاری از مردم و همچنین شرکت‌های بیمه، در ترانوس سرمایه‌گذاری کنند. اما ناکامی‌هولمز در پاسخ به تعهداتش سبب شد تا وی به کلاهبرداری و اخاذی متهم شود.

سال 2016: انفجار گوشی گلکسی نوت 7 و جمع‌آوری مدل‌های فروخته شده

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

سامسونگ هرگز سال 2017 را از حافظه خود پاک نخواهد کرد. سالی که در آن، گوشی جدید این شرکت به نام گلکسی نوت 7 با سروصدای زیادی وارد بازار شد اما طولی نکشید که شکایت‌های پیاپی کاربران مبنی بر آتش گرفتن این گوشی، سامسونگ را وادار کرد تا فبلت جدید خود را از سطح بازار جمع‌آوری و تولید آن را متوقف کند.

سال 2017: ادعای فیسبوک مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

فیسبوک با انتشار گزارشی نوشت که موفق به شناسایی اکانت‌هایی شد که احتمالا از روسیه نشات می‌گیرند و با پرداخت هزینه 100 هزار دلاری در بخش تبلیغات فیسبوک، دخالت و تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری 2016 را دنبال می‌کنند. فیسبوک در ادامه عنوان کرد که اقدامات جدی را برای مقابله با چنین اقداماتی از سوی دولت‌های خارجی در دستور کار خود قرار داده است.

سال 2017: اخراج کارمند منتقد به استخدام زنان در گوگل

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

جیمز دامور، از مهندسان گوگل با انتشار یادداشتی از برنامه تنوع جنسیتی گوگل و استخدام زنان توسط این شرکت انتقاد کرد که این مساله خشم کارکنان این شرکت بزرگ دنیای فناوری را به دنبال داشت. وی در این یادداشت بر تفاوت‌های بیولوژیک میان مردان و زنان و تمایل کمتر زنان به فضای تکنولوژی اشاره کرد و از گوگل و همچنین دیگر شرکت‌ها به دلیل استخدام زنان در این حوزه انتقاد کرد. گفتنی است طولی نکشید که این کارمند گوگل اخراج شد و شکایت وی از این شرکت نیز به جایی نرسید.

سال 2018: اعتراض‌ها علیه سوءرفتار جنسی در شرکت گوگل

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

در اواخر سال 2018، هزاران نفر از کارمندان گوگل در مقابل دفاتر این شرکت در شهرهای مختلف دست به اعتراض زدند و خواستار پایان دادن به سوءرفتارهای جنسی در این شرکت شدند. زمانی این اعتراضات شدت گرفت که نیویورک تامیز در گزارشی نوشت که اندی رابین، خالق اندروید و از مدیران ارشد گوگل، به آزار جنسی یک زن متهم شد. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل نیز با قبول ضعف‌ها و کاستی‌های این شرکت در زمینه جلوگیری از سوءرفتارهای جنسی، عنوان کرد که تمامی‌تلاش خود را برای مقابله با این اقدامات بکار خواهد بست.

سال 2018: ترویج بیشتر خشونت توسط فیسبوک علیه مسلمانان میانمار

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

گزارش‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که فیسبوک نقش کلیدی را در افزایش نسل‌کشی و خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیای میانمار داشته است. فیسبوک نتوانست در مسدود کردن اکانت‌هایی که به ترویج خشونت علیه مردم میانمار اقدام می‌کنند، موفق عمل کند. در این گزارش آمده است: پیشتر از این پلتفرم برای ارسال پیام‌های عمومی‌استفاده می‌شد، اما در ماجرای نسل‌کشی مردم میانمار، برخی‌ها از این بستر برای ترویج خشونت بهره گرفتند. گفتنی است فیسبوک نیز این نتایج را پذیرفت و ضمن عذرخواهی، از افزایش تلاش‌های خود برای مقابله با چنین سوءاستفاده‌هایی خبر داد.

2018: رسوایی اطلاعاتی فیسبوک و فروش اطلاعات کاربران به کمبریج آنالتیکا

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

گاردین در قالب گزارشی افشاگرانه نوشت که فیسبوک با مرکز تحقیقاتی کمبریج آنالتیکا، همکاری کرده که در قالب این همکاری، اطلاعات میلیون‌های نفر از کاربران این شبکه اجتماعی در اختیار مرکز تحقیقاتی نام‌برده قررار گرفت تا از آن برای کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ در سال 2016 مورد استفاده قرار گیرد.

سال 2018: همکاری پنهان گوگل با پنتاگون در زمینه هوش مصنوعی

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

شرکت گوگل به طور کاملا مخفیانه و بی‌سروصدا قرارداد همکاری را به پنتاگون در زمینه توسعه پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای تحلیل تصاویر ارسالی از طریق پهپادها به امضا رسانید. افشای این مساله موجی از اعتراضات کارکنان و همچنین افکار عمومی‌را به دنبال داشت و چندین نفر نیز از سمت خود استعفا دادند. به دنبال این اتفاقات، گوگل دیگر قرارداد خود را با پنتاگون تمدید نکرد و به خواسته کارکنان خود که به گفته آنها، این قرارداد بی‌اعتمادی مشتریان این شرکت را به دنبال خواهد داشت، احترام گذاشت.

سال 2019: رسوایی بوئینگ با هواپیماهای 737 مکس

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

پس از سقوط دو هواپیمای بوئینگ 737 مکس، نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که یکی از خلبانان ارشد شرکت بوئینگ، تقریبا دو سال پیش از وجود مشکلاتی بزرگ در نرم‌افزار این هواپیماها خبر داده بود. در طی دو سقوط این هواپیما که در اکتبر 2018 و مارس 2019 رخ داد، 346 نفر کشته شدند. بعد از حادثه دوم، هواپیماهای بوئینگ مکس 737 دیگر اجازه پرواز نیافتند و پرونده آن نیز توسط FBI مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت.

سال 2019: سیاست‌های مالی مبهم و ورشکستگی شرکت چند میلیارد دلاری WeWork

نگاهی به بزرگ‌ترین رسوایی‌های دنیای فناوری در 10 سال اخیر

در طی تنها چند هفته، ارزش شرکت وی‌ورک از 47 میلیارد دلار به 8 میلیارد دلار رسید و آدام نیومن نیز از سمت مدیرعاملی این شرکت برکنار شد. این شرکت تا چند ماه، هدف اول رسانه‌ها بود و مدام انتقادهایی در خصوص وضعیت مالی و همچنین ضعف مدیریتی نیومن علیه آن مطرح می‌شد. این شرکت همچنین قصد دارد تا یک چهارم از کارکنان خود را اخراج کند تا بتواند با کاهش هزینه‌ها، باری دیگر به روند سوددهی برگردد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.