علمی

لباس جدید فضانوردان ناسا رونمایی شد

شرکت ناسا روز گذشته از یک لباس جدید که قرار است فضانوردان در آینده نزدیک از آن برای سفر به ماه استفاده کنند، رونمایی کرد. این لباس البته فعلا در مرحله توسعه قرار دارد اما ناسا وعده داد که این لباس تا سال 2024 آماده استفاده توسط فضانوردان این شرکت خواهد بود. سال 2024 همان تاریخی است که ناسا قصد دارد فضانوردان خود را مجددا به کره ماه بفرستد.

این لباس که «xEMU» نام دارد، بر اساس طرح لباس فضانوردان حال حاضر در ایستگاه‌های فضایی ساخته شده است. xEMU به شکلی طراحی شده که فضانوردان بر روی سطح ماه بتوانند به راحتی فعالیت کنند و به اکتشاف بپردازند. در مراسم معرفی این لباس در مقر اصلی ناسا، یکی از مهندسین دخیل در طراحی و تولید این لباس، انعطاف‌پذیری آن را به حضار نشان داد که برخلاف لباس‌های فعلی، در بخش کمر نیز از انعطاف قابل توجهی برخوردار است.

ناسا ادعا می‌کند xEMU هر سایز بدنی را پوشش می‌دهد. «امی راس» طراح لباس‌های فضانوردان ناسا در مراسم معرفی این لباس گفت: «این لباس برای تمامی سایزهای بدنی مردانه و زنانه مناسب خواهد بود.»

این مسئله در حال حاضر یکی از چالش‌های اصلی فضانوردان است چراکه لباس‌های فعلی تنها برای یک سری سایز بدنی خاص مناسب هستند. این محدودیت‌های سایز در بسیاری از مواقع باعث ایجاد محدودیت برای افرادی است که قصد دارند بر روی ایستگاه ISS قدم بزنند. مشکلی که مارس امسال ناسا با آن مواجه و مجبور شد اولین قدم زنی فضایی زنانه را به خاطر محدودیت در سایز لباس‌های فضانوردان به تعویق بیاندازد.

ناسا می‌گوید xEMU در سایزهای مختلف تولید می‌شود و در بخش های شانه و آرنج‌ها نیز قطعه‌های تنظیم شونده قرار می‌گیرند تا پوشیدن آنها برای افراد مختلف امکان‌پذیر باشد.

منبع
Theverge

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا