اپلگوگلموبایل

گوگل و اپل عزیز، ما هر سال گوشی جدید نمی خواهیم!

در گذشته نه چندان دور، کاربران عموما هر دو یا سه سال یک بار برای خرید گوشی هوشمند جدید اقدام می‌کردند. قبلا، روند به این‌گونه بود که با خرید یک نسل جدید از گوشی‌ها، کاربران می‌توانستند به یک سری قابلیت اساسی و جدید دسترسی پیدا کنند. اما این مربوط به گذشته است. حالا اوضاع فرق کرده است و شرکت‌ها برای معرفی هر ساله گوشی جدید، چنان رقابتی با یکدیگر دارند که ظاهرا برای آن پایانی وجود ندارد!

به مرور با توسعه تکنولوژی، صنعت گوشی‌های هوشمند متحول شد. شکی نیست که این ابزار دیجیتالی، این روزها یکی از نیازهای اساسی و اولیه هر فردی است. البته خیلی بهتر می‌شد اگر عمر باتری بیشتری می‌داشت یا اینکه مدام شیشه صفحه نمایشش نمی‌شکست. ولی حالا حقیقتا زمان آن رسیده که شرکت‌های سازنده به روند معرفی هر ساله یک مدل جدید، پایان دهند. به خصوص دو شرکت اپل و گوگل که هر سال مدل جدیدی عرضه می‌کنند که چشم‌گیرترین تغییراتی که در آن اعمال شده، مربوط به دوربین آنهاست.

گادی آمیت، موسس NewDealDesign – یکی از شرکت‌های اصلی طراح حوزه سیلیکون ولی – در باره نسل جدید گوشی‌های هوشمند می‌گوید:« اگر بخواهیم صادق باشیم، دو شرکت اپل و گوگل عملا هیچ اقدام چشم گیری انجام نمی‌دهند. هنوز سیکل محصولات معرفی شده در سال‌های پیش طی می‌شود و تنها، تغییراتی در قابلیت‌های دوربین دستگاه اعمال می‌شود.»

البته درست است که این روزها، اکثر تغیییرانی که در دنیای تکنولوژی شاهد آن هستیم، از سوی نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها ارائه می‌شود، نه سخت افزارها. اما نیازی هم نداریم که برای دیدن آخرین فیلتر اسنپ چت، آیفون 11 بخریم! به علاوه، تولید سری جدید از این محصولات دیجیتال، بار عظیمی به روی دوش محیط زیست و کره زمین ایجاد می‌کند. جالب اینجاست که کاربران نیز هر سال، نسبت به خرید مدل جدید از گوشی بی رغبت‌تر می‌شوند. طی چند سال گذشته، فروش جهانی گوشی‌های هوشمند با کاهش زیادی روبرو بوده و مردم دیگر مانند قبل، علاقه‌ای به خرید مدل‌های جدید فوق گران قیمت ندارند.

تمایل کمتر کاربران به خرید گوشی هوشمند جدید

اما آیا این سیکل بی پایان معرفی گوشی هوشمند جدید، پایانی دارد؟

شکی نیست که با معرفی نشدن هر ساله یک گوشی جدید، دنیا به اخر نمی رسد!

اما حذف این روند می‌تواند ریسک بزرگی برای شرکت های سازنده باشد. به گفته آمیت، هیچ شرکتی نمی‌خواهد در این زمینه اولین باشد.

درس بزرگی از صنعت خودروسازی

آمیت، در چند پرو‌ژه پنهانی گوشی‌های هوشمند، مشارکت داشته از جمله پرو‌ژه‌ای که توسط گوگل و با هدف تغییر شیوه خرید گوشی‌های هوشمند ایجاد شد: پروژه اختصاصی گوگل، Project Ara.

آرا، یک گوشی هوشمند ماژلار بود، با این ایده که کاربر بتواند بنا به دلخواه خود، به مرور زمان آن را ارتقا دهد مثلا پردازنده را عوض کند یا دوربین را و یا هر کدام از سنسورها را.

از لحاظ تئوری، یک گوشی ماژولار می‌تواند گزینه بهتری برای کاربران محسوب شود زیرا اجزای آن به راحتی قابل تعویض بوده و کاربر می‌تواند مدت زمان بیشتری آن را به روز نگه دارد. چنین محصولی می‌تواند برای محیط زیست نیز مفید باشد زیرا باعث می‌شود تعداد کمتری دستگاه گوشی هوشمند جدید تولید شود. از لحاظ تجاری نیز، تولید گوشی آرا امکان پذیر به نظر می‌رسید.

آمیت می‌گوید:« زمانیکه روی گوشی آرا کار می‌کردیم، به آمار جالبی برخوردیم. «یک سوم سود صنعت خودروسازی از طریق به روز رسانی‌ها و ارتقا آپشن‌ها تامین می‌شود». با درذ نظر گرفتن این واقعیت، تئوری گوشی ماژولار، فریب کارانه به نظر می‌رسید. گرچه دست شرکت‌های سازنده برای تولید قطعات مختلف و سودآوری بیشتر باز می‌شد، اما می‌توانست کاربران را گمراه کند که این کار چندان خیرخواهانه به نظر نمی‌رسد. در دنیای خودروسازی دقیقا همین استراتژی استفاده می‌شود: مشتری، یک تویوتا با قیمت پایه می‌خرد و باید 5000 دلار برای اضافه کردن آپشن‌ها پرداخت کند.»

علاوه بر این نتیجه گیری، به دلیل وجود پیچیدگی‌های ساخت گوشی آرا و همچنین عدم اطمینان از میزان بازخورد بازار، این پروژه در سال 2016 تعطیل شد.

لازم به ذکر است که شرکت موتورولا توانست تجربه موفقی از معرفی گوشی نیمه ماژولار Motorola Z خود کسب کند. البته این مدل، در مکزیک و برزیل عرضه شد، زیرا در این دو کشور گوشی‌های هوشمند ارزان قیمت طرفداران زیادی دارند.

در هر صورت، اجرا کننده پروژه آرا، برای آن آینده خوبی نمی‌دیدند و آن را تعطیل کردند.

اما آیا واقعا راهی وجود ندارد که شرکت‌ها بتوانند شیوه‌ای را توسعه دهند که نیاز نباشد هر سال یک گوشی جدید معرفی کنند؟

هر دو شرکت اپل و گوگل، علاوه بر گوشی‌های هوشمند، به روی پروژه‌های دیگری نیز کار می‌کنند و محصولات مختلف زیادی معرفی کرده‌اند. اما زمانیکه حرف از گوشی‌های هوشمند می شود، انگار هیچ کدام از این شرکت‌ها تصمیم به بی خیال شدن ندارند! هیچ کدام حتی حاضر نیستند بازار را به دست شرکت جدید دیگری بسپارند.

آقای آمیت می‌گوید:«بالاخاره کار به جایی می‌رسد که دیگر چیزی برای عرضه وجود نخواهد داشت. این روزها مردم بیشتر از قبل به محیط زیست و طبیعت اهمیت می‌دهند. اما فعلا که صاحبان قدرت‌ بازار دیجیتال، تصمیمی به قبول این واقعیات ندارند.»

منبع: fastcompany

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن