اپل

نگاهی به 7 ویژگی بارز سیستم عامل مک او اس Catalina

اپل رسما عرضه سیستم عامل مک او اس Catalina را آغاز کرد. از کاتالینا به عنوان یکی از مهم‌ترین بروزرسانی‌های macOS یاد می‌شود چرا که ویژگی‌های جدیدی را در خود جای داده و می‌تواند تجربه لذت‌بخشی از کار با محصولات مجهز به این سیستم عامل را برای کاربران به ارمغان آورد.

در مک او اس Catalina آی‌تیونز به چندین برنامه تجزیه شده و اپل Arcade نیز با بیش از 100 بازی در این نسخه جای گرفته است. با قابلیت Sidebar نیز این امکان برای کاربران فراهم می‌شود تا بتوانند آیپد خود را به نمایشگر ثانویه مک تبدیل کنند. در ادامه به طور مفصل‌تر به این ویژگی‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • اپلیکیشن‌های جداگانه‌ای برای Music، TV و Podcasts

آی‌تیونز بعد از چند سال گنجاندن انواع محتوا در خود، بالاخره به چندین برنامه تقسیم شد. حال آی‌تیونز در مک او اس Catalina به اپلیکیشن‌های مستقل Music، TV و Podcasts تجزیه شده است. قابلیت Finder نیز به گونه‌ای طراحی شده که از مدیریت دستگاه‌های iOS نیز پشتیبانی می‌کند. این امکان برای کاربران فراهم شده تا از طریق سایدبار Finder بتوانند آیفون یا آیپد خود را با کمک قابلیت Locations پیدا کنند.

  • Sidecar

نگاهی به 7 ویژگی بارز سیستم عامل مک او اس Catalina

یکی از ویژگی‌های جدیدی که در مک او اس Catalina تعبیه شده، امکان استفاده از آیپد به عنوان نمایشگر ثانویه برای دستگاه‌های مک است. از این قابلیت می‌توان به صورت سیمی‌و یا بدون‌سیم (وایرلس) استفاده و ارتباط میان دستگاه‌ها را برقرار کرد.

  • Screen Time

نگاهی به 7 ویژگی بارز سیستم عامل مک او اس Catalina

این ویژگی برای اولین بار در iOS 12 برای مدیریت میزان استفاده از دستگاه‌های آیفون و آیپد طراحی شد و اکنون راه خود را به دستگاه‌های مک باز کرده است.

  • اپل آرکید

نگاهی به 7 ویژگی بارز سیستم عامل مک او اس Catalina

سرویس آرکید که به همراه نسخه iOS 13 و iPadOS 13 در اختیار کاربران آیفون و آیپد قرار گرفت. اما در نسخه کاتالینا، بیش از 100 بازی به  سرویس Arcade در مک اضافه شده که کاربر می‌تواند کنترلرهای وایرلس ایکس‌باکس و پلی استیشن 4 Dual Shockرا به آن متصل و استفاده کند.

  • Find My

اپلیکیشن جدید Find My تلفیقی از اپلیکیشن‌های Find My Friends و Find My Phones است. با این قابلیت کاربران می‌توانند دستگاه‌های خود را پیدا کنند حتی اگر خاموش باشند.

  • اپلیکیشن‌های بروزرسانی‌شده

اپل در مک او اس Catalina اپلیکیشن‌هایی همچون Photos، Reminders، Notes، Mail و Safari را برزورسانی کرده که ارتقای قابلیت‌های آن‌ها را به دنبال داشته است. همچنین تغییراتی نیز در قابلیت‌های امنیتی این سیستم عامل ایجاد شده که از جمله آن‌ها می‌توان به ارتقای عملکرد Gatekeeper و Activation Lock به لطف استفاده از تراشه T2 اشاره کرد.

  • دسترسی سریع‌تر

اپل در مک او اس Catalina ویژگی جدیدی را تحت عنوان Voice Control اضافه کرده که با کمک آن، کاربر می‌تواند هدایت دستگاه‌های مک خود را از طریق فرامین صوتی در دست بگیرد.

منبع: 9to5mac

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا