اپل

چرا حذف فایل‌ های صوتی دستیار سیری اپل، امکان پذیر نیست

اگر به دنبال حذف فایل های صوتی سیری – دستیار هوشمند صوتی اپل هستید – باید بگوییم فعلا اینکار امکان پذیر نیست.

هفته گذشته، خوشنامی اپل پیرامون احترام به حریم شخصی کاربران، زیر سوال رفت زیرا گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه کارمندان شرکت به برخی از فایل‌های صوتی ضبط شده توسط دستیارهوشمند سیری گوش می‌دهند. البته خود شرکت ادعا کرده که این کار برای کنترل بیشتر روی فایل‌های صوتی جمع آوری شده توسط دستیار سیری انجام می‌شود.

اگر دستگاهی از اپل دارید، شاید برایتان پیش ‌آمده باشد که بخواهید فایل‌های ضبط شده مرتبط با دستیار سیری را از روی دیتابیس‌های این شرکت حذف کنید.

اپل نمی‌تواند فایل صوتی به خصوصی را حذف کند و دلیل هم آن هم مسائل امنیتی و حریم شخصی عنوان شده است.

 

اما خبر بدی وجود دارد: اپل نمی‌تواند فایل صوتی به خصوصی را حذف کند و دلیل هم آن هم مسائل امنیتی و حریم شخصی عنوان شده است.

بر خلاف گوگل و آمازون، که داده‌های صوتی را در اکانت شخصی کاربر محفوظ نگه می‌دارند، داده‌های دریافتی توسط دستیار سیری اپل به سیستمی به خصوص متفاوتی مجهز هستند. به همین دلیل، اپل نمی‌تواند فایل صوتی به خصوصی را از میان داده‌ها جدا کند و دیگر طبعا مشخص نخواهد شد که کدام فایل به کدام اکانت تعلق داشته است. بر اساس ادعای شرکت، این شیوه قابلیتی برای حفظ حریم خصوصی افراد است.

هفته گذشته خبری توسط گاردین منتشر شد که بر اساس آن مشخص شد که برخی از کارمندان و پیمانکاران اپل، به فایل‌های صوتی دریافت شده توسط دستیار صوتی سیری گوش می‌دهند. در برخی از این فایل‌های صوتی، کاربران به وضوح اطلاعات محل زندگی خود را اعلام می‌کردند و یا حتی از مشاوره‌های پزشکی و یا جنسی خود حرف می‌زدند. بعد از بلند شدن سر و صداها، اپل اعلام کرد که این فایل‌ها به منظور بررسی صحت کارکرد دستیار سیری گوش داده شدند و این کار را تحت عنون پروسه «درجه بندی» معرفی کرد.

اپل می گوید دلیل گوش دادن به دستورات صوتی مردم به سیری اطمینان از صحت عملکرد آن است
اپل می گوید دلیل گوش دادن به دستورات صوتی مردم به سیری اطمینان از صحت عملکرد آن است

بعد از انتشار این خبر، اپل برای آرام کردن جو، تغییراتی در قوانین خود اعمال کرد. روز پنج شنبه، این شرکت اعلام کرد که این قابلیت را فعلا غیر فعال می‌کند و کاربران به زودی قادر خواهند شد از انجام  «درجه بندی» فایل‌های صوتی خود در بخش تنظیمات جلوگیری کنند.

اپل در بیانیه‌ای اعلام کرد:« ما می‌خواهیم کاربران از کار با سیری، تجربه خوشایندی داشته باشند. در عین حال، حریم شخصی کاربر نیز برای ما در اولویت قرار دارد. ما در حال بررسی مسائلی که اخیرا پیش آمده هستیم و فعلا انجام درجه بندی فایل‌های صوتی سیری در کل دنیا متوقف کرده‌ایم. در نسخه آینده به روزرسانی سیستم‌های خود نیز قطعا قابلیتی را اضافه می‌کنیم تا کاربر بتواند در صورت تمایل از انجام این پروسه خودداری کند.»

البته اپل امکان حذف فایل‌های صوتی توسط کاربررا غیر ممکن اعلام کرده است. در بخش از لیست قوانینiOS Security  اپل که در ماه می جزئیات آن منتشر شد اعلام شده که امکان حذف فایل‌های صوتی سیری توسط کاربر، آنطور که در دستیار هوشمند گوگل و الکسای آمازون انجام می‌شود، برای اپل مقدور نیست. زیرا، عملکرد دستیار هوشمند سیری، با رقبای دیگر خود متفاوت اعلام شده است.

در این گزارش توضیح داده شده:«وقتی که سیری فعال می‌شود، دستگاه یک شناسه تصادفی ایجاد می‌کند که روی سرورهای تشخیص صوتی و سیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شناسه‌ها تنها در داخل سیستم سیری و برای بهبود عملکرد این سرویس، مورد استفاده قرار می‌گیرند.  با هر بار فعال شدن دوباره این دستیار هوشمند، شناسه متفاوت دیگری تولید می‌شود.»

این تکنیک، تفاوت اصلی سیری با دستیار هوشمند گوگل و الکسا است. حذف داده‌های ذخیره شده روی گوگل و آمازون راحت است زیرا تمام داده‌ها روی یک اکانت، ذخیره می‌شود. تنها کافیست کاربر به تنظیمات اکانت خود رفته و فایل‌های صوتی ذخیره شده را حذف کند.

لازم به ذکر است که اپل برای درآمد زایی و سودآوری، به صنعت تبلیغات وابسته نیست. بخش اعظم درآمد این شرکت از طریق محصولات و سرویس‌هایی است که ارائه می‌دهد. به همین دلیل بحث فروش داده‌ها به شرکت‌های تبلیغاتی نیز عملا منتفی است.

کارمندان اپل به دستورات سیری گوش می‌دهند اما نمی‌دانند آن دستور مربوط به کدام کاربر است

 

شکی نیست که حجم داده‌های صوتی این شرکت باید زیاد باشد. اما تنها در صورتی اپل می‌تواند بفهمد که یک فایل صوتی، متلق به چه کسی است، که خود کاربر در گفته‌های خود به روشنی به این اطلاعات اشاره کند. در غیر این صورت، هیچ راهی برای شناسایی داده‌های دریافتی اپل وجود ندارد.

بسیاری از تحلیل‌گران امنیتی نیز معتقدند که حتی اگر کارمندان تعدادی از فایل‌ها صوتی را گوش داده باشند، چون نمی‌توانند اکانت اصلی کاربر را پیدا کنند یا به دیگر فایل‌های وی دسترسی پیدا کنند، خطری امنیتی وجود نخواهد داشت. پیدا کردن یک فایل صوتی به خصوص از بین حجم عظیم داده‌های ناشناس ضبط شده توسط سیری، مانند گشتن به دنبال سوزن در یک انبار کاه است.

اطلاعاتی که اپل از کاربران خود ذخیره می‌کند عبارت است از تاریخ ورود به اکانت، داده‌های ذخیره شده روی آی‌کلود، جزئیات استفاده از اپلیکیشن‌ها، دانلودها و خریدهای کاربر از اپ استور و مکالمات بازاریابی، اما هیچ داده‌ای از سرویس سیری ذخیره نمی‌شود. و به همین دلیل نیز اپل نمی‌تواند داده‌ای که نمی‌تواند پیدا کند را حذف کند.

اما در هر صورت شناسه‌های تصادفی یعنی کاربر نمی‌تواند فایل‌های صوتی ذخیره شده را حذف کند. همچنین یعنی الگوریتم‌های حفظ حریم شخصی نیز به صورت دیفالت روی این سیستم به کار بسته شده و کاربر کنترلی به روی تغییر آن در قسمت تنظیمات ندارد. همین مسئله می‌تواند برخی از کاربران را در اعتماد به اپل مردد کند.

از محصولات ۲۰۱۹ اپل چه می‌دانیم

منبع: سی نت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا