تکنولوژیعلمی

تلسکوپ اشعه ایکس روسیه به شکار سیاه‌چاله‌ها می‌رود

روسیه به‌تازگی از پرتاب موفقت‌آمیز تلسکوپ اشعه ایکس Spektr-RG به فضا خبر داد که می‌تواند دریچه‌های جدیدی را به رویی اکتشافات بیشتر جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، بگشاید.

این تلسکوپ اشعه ایکس که با همکاری آلمان طراحی و تولید شده، قریب به 100 روز زمان نیاز خواهد داشت تا به نقطه تعیین‌شده که تحت عنوان Langrane Point 2 شناخته می‌شود، برسد. این تلسکوپ فضایی در فاصله یک و نیم میلیون کیلومتری زمین جای خواهد گرفت و شروع به کار خواهد کرد.

به گفته محققان، تلسکوپ Spektr-RG می‌تواند درک دانشمندان از جهان را متحول کند. قرار است که این تلسکوپ ماموریت خود در شش و نیم سال به انجام برساند که در این مدت زمان، اطلاعات مربوط به چیزی حدود صد هزار خوشه کهکشانی، صدها هزار ستاره فعال و حدود سه میلیون سیاه‌چاله کلان‌جرم استخراج خواهد شد.

این تلسکوپ علاوه بر ارائه نقشه‌ای با جزئیات دقیق از جهان هستی، قادر است به دانشمندان در شناخت ترکیب سیاه‌چاله‌ها، توزیع ماده در جهان و تاثیر انرژی سیاه بر گسترش جهان کمک کند.

این دستاورد می‌تواند نقطه‌عطفی در حوزه نجوم برای روسیه باشد. اگرچه طراحی نهایی Spektr-RG با ‌آن‌چه که روسیه پیش‌تر از آن در قالب مدل مفهومی‌رونمایی کرده بود، متفاوت است و پرتاب آن نیز چندین بار به تعویق افتاد، اما این تلسکوپ اشعه ایکس روسیه را به عنوان یکی از پیشگامان این حوزه تبدیل کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا