ایران

توضیح ایرانسل درباره نحوه محاسبه تعرفه اینترنت و تفکیک نوع استفاده

پیرو اخبار منتشر شده در خصوص ترافیک لحاظ شده در بخش «حجم مصرف شده در پیام‌رسان‌های داخلی» اپلیکیشن «ایرانسل من»، ایرانسل بیانیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، متن این بیانیه به شرح زیر است:

1.     ایرانسل در راستای ارتقای خدمات خود و بهبود تجربه مشتری طی روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه (6 تا 8 تیرماه 1398) در صدد بروزرسانی برخی سامانه‌های محاسبه تعرفه اینترنت بود.

2.     با توجه به مصوبه‌های کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مبنی بر تفکیک تعرفه‌ اینترنت خارجی از اینترنت داخلی و پیام‌رسان‌های داخلی، اپراتورها موظفند ترافیک خارجی را با تعرفه عادی، ترافیک وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های داخلی را با تعرفه یک‌دوم و ترافیک پیام‌رسان‌های داخلی را با تعرفه یک‌سوم محاسبه کنند.

3.     در بازه زمانی فوق، به دلیل پیچیدگیِ امکان تفکیک «حجم مصرف شده خارجی»، «حجم مصرف شده از محتوای داخلی» و «حجم مصرف شده در پیام‌رسان‌های داخلی»، ایرانسل تصمیم گرفت تا به منظور رعایت حقوق مشترکان، کمترین تعرفه در میان سه بخش ذکر شده که مربوط به «حجم مصرف شده در پیام‌رسان‌های داخلی» (معادل یک‌سوم تعرفه خارجی) است را برای تمامی مصارف اینترنت مشترکان به صورت یکسان لحاظ کند.

4.     بر این اساس، در بازه زمانی مدنظر، تمامی اینترنت مصرفی مشترکان ایرانسل، با تعرفه یک سوم محاسبه شد.

5.     بدیهی است، در این بازه زمانی تغییری در محاسبه تعرفه خدمات اینترنتی که به صورت رایگان به مشترکان ارائه می‌شد، صورت نگرفته و این خدمات همچنان به صورت رایگان ارائه شده است.

6.      با توجه به شائبه‌های مطرح شده برای برخی از مشترکان، ایرانسل وظیفه خود دانست که با ارائه توضیحات فوق، به مشترکان خود اطمینان دهد که نه تنها متضرر نشده‌اند، بلکه از تخفیف تعرفه‌ای نیز برخوردار شده‌اند.

همچنین ایرانسل با توجه به نگرانی‌های آن دسته از مشترکانی که فارغ از این بازه زمانی، شاهد لحاظ شدن ترافیک در بخش پیام‌رسان‌های داخلی اپلیکیشن «ایرانسل من» بدون استفاده از این پیام‌رسان‌ها هستند، تصریح می‌کند:

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به صورت دوره‌ای، آی‌پی (IP) وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌هایی که پیام‌رسان داخلی محسوب شده و تعرفه‌ آن‌ها به صورت یک سوم محاسبه می‌شود را به اپراتورها ابلاغ می‌کند.

حجم ترافیک احتمالی مشاهده شده در بخش پیام‌رسان‌های داخلی اپلیکیشن ایرانسل من، به دلیل بازدید از وب‌سایت‌ها یا استفاده از اپلیکیشن‌های با IPهای فوق است.

بر این اساس نه تنها افزایش هزینه‌ای متوجه این دسته از مشترکان نیست؛ بلکه بخشی از مصرف اینترنت آن‌ها با تعرفه یک‌سوم محاسبه می‌شود.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. دزد ترین اشخاص همین ایرانسل و همراه اول هستن دیشب ۲ گیگ اینترنت شارژ کردم رفتم یوتیوب دوتا کلیپ ۱۰ دقیقه ایی رو تماشا کردم ۲ گیگ اینترنت تمام شد بعد میان زر مفت میزنن تخم حرکم ها ک یک سوم یا نصف میگیریم از ملت شما تخم حرومید بیشرف ها

 2. صداقت و عمل به قانون باعث اطمینان خاطر در هر کسب و کارست، متاسفانه دولت و شرکتهای وابسته به دولت و قشر پیمانکار دولت اعتبار و صداقتی در نزد ملت ندارند! چون تجربه در عمل ثابت کرده که آنها، همیشه سواستفاده و زرنگی در همه بابت هایی که مردم ناچارند،از خدمات دولتی استفاده کنند، وجود داشته و دارد.
  امید واریم این حرام خواریها جمع شده و دوباره صداقت در دادن خدمات از طرف دولت و دریافت هزینه ها از مردم، بانجام برسد. ممنون

 3. متاسفانه در تمامی موارد، دولت و شرکتها و موسساتی که پیمانکار دولت محسوب میشوند، بخاطر عدم شفافیت و پیچ تو پیچ کردن انواع دریافتیها از مردم، و سوء استفاده های کلان، اعتبار و صداقتشان را در جامعه ما از دست داده اند. پس نمی شود که به این راحتی دوباره بتوانیم در محاسبات ریالی برای آنها اعتباری قائل بشویم
  ولی امیدواریم مسئولین و مدیران ارشد تصمیم به بازگرداندن اعتبار دولت به مردم صادق ایران زمین بشوند.

 4. من نت داخلی دارم ولی نمیدونم چجوری استفاده میشه و اینکه دانلود که میکنم ازش کم نمیشه. فکر میکنم از بسته عادیم
  میره

 5. اصلا تعرفه های ایرانسل و همراه اول و… نامشخص است لطفاً بفرمایید قطع شدن و کندی اینترنت تعرفه دارد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چه نظارتی دارد؟چرا حقوق مصرف کننده پایمال می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا