گوناگون

گزارش کافه بازار درباره مصرف بازیهای موبایلی

افزایش ضریب نفوذ موبایل این نوید را برای بازی‎سازها داشت که بتوانند به بازار جدیدی فکر کنند. شاید برای گیمرهای حرفه‎ای بازی موبایلی نتواند جای بازی‎های کامپیوتری یا پلی استیشن‎ها را بگیرد، اما برای آن دسته از طرفداران بازی که صرفا برای سرگرمی و گذران اوقات فراغت بازی می‎کنند، بازی موبایلی بهترین شکل بازی‎های دیجیتالی است.

گزارش اخیر کافه بازار نیز نشان می‎دهد حداقل یک‌سوم جمعیت ایران فارغ از اینکه در چه رده سنی باشند، روی گوشی‎های خود حداقل یک بازی دارند و در برخی از آنها این تعداد حتی به ۵۰ بازی هم می‎رسد. به عبارت دیگر، ۲/ ۶۵درصد کاربران کافه بازار جزو مشتریان اپلیکیشن‎های بازی این شرکت هستند.

در این میان، ۶ میلیون نفر از کاربران ترجیح می‌دهند فقط بازی خارجی انجام دهند و ۶ میلیون نیز طرفداران پروپا قرص بازی‎های داخلی هستند.

در عین حال، ۱۴ میلیون نفر از کاربران کافه بازار نیز روی گوشی‎های خود همزمان بازی‎های داخلی و خارجی را دارند.  بررسی‎های کافه‎بازار حاکی از آن است که بهترین زمان عرضه معمولا در ساعات پایانی شب است به‌طوری که براساس رصد نصب اپلیکیشن‌های بازی‎ها، ساعت اوج خرید این اپلیکیشن‎های سرگرم‌کننده ١٠شب است.

علاوه بر این، در بین بازی‎های موبایلی، اقبال بازی‎های کلمات و دانستنی‎ها از بقیه بیشتر است. آمار نشان می‎دهد توسعه‌دهندگان و سازندگان بازی‎های اکشن شانس زیادی در بازار بازی‎های موبایلی نداشتند و با کمترین استقبال مواجه شدند.

بازار بازی‎های موبایلی

براساس آماری که کافه‎بازار منتشر کرده، ۲/ ۰درصد کاربران این فروشگاه اپلیکیشن حداقل ۵۰ بازی موبایلی روی گوشی خود نصب کرده‌اند.

در این میان، بازی‎هایی که اپلیکیشن آنها در کافه‎بازار عرضه شده، بیش از همه موردتوجه کاربران بوشهری قرار گرفته است، به‌طوری که ۴/ ۰ درصد کاربران کافه‌بازار در بوشهر بیش از ۵۰ بازی روی گوشی خود دارند.

به نظر می‎رسد در این ماراتن طرفداران بازی‌های موبایلی، کاربران خراسان رضوی در انتهای خط قرار دارند چرا که تنها ۱/ ۰ درصد آنها در میان طرفداران پروپا قرص بازی‎های موبایلی هستند.

همچنین آمار نشان می‌دهد که ۵/ ۶ درصد کاربران کافه بازار حداقل ۱۰ بازی روی گوشی خود دارند که در بین آنها، کاربران یزد با سهم ۳/ ۸ درصد بیشترین تعداد و ایلامی‌ها با سهم ۴/ ۵ درصد کمترین سهم را دارند.

حضور بازی موبایلی روی گوشی بیش از ۶۹ درصد کاربران کافه بازار در یزد نشان می‌دهد، این استان پتانسیل خوبی برای تقاضای بازی‌های موبایلی دارد.

تعداد کاربران بازی در کافه بازار
تعداد کاربران بازی در کافه بازار

البته در این میان، توسعه‌دهندگان و سازندگان بازی‎های موبایلی نباید فراموش کنند که کاربران یزدی معمولا از بازی‌های امتیازی، معمایی و اکشن استقبال می‎کنند.

بازی‎های محبوب کلمات و دانستنی بیشترین تقاضا را در استان مازندراندارند. همچنین بازی موردعلاقه کاربران گیلانی ورزشی و کاربران اردبیلی تفننی است.

استان گلستان می‎تواند بازار امنی برای تولیدکنندگان بازی‎های آموزشی باشد. در این میان نیز محبوب‎ترین بازی در میان کاربران استان خراسان خانوادگی و ماجراجویی بوده و کاربران استان سیستان و بلوچستان به دنبال بازی‎های شبیه‎سازی، استراتژی و رانندگی هستند.

بازی‎های محبوب

براساس گزارش منتشر شده از سوی کافه بازار، محبوب‌ترین بازی موبایلی در بین کاربران این اپلیکیشن بازی داخلی «آمیرزا» است.

این بازی رایگان در رسته بازی‎های کلمات بوده که بازیکن باید از بین حروف به‌هم ریخته کلمات موردنظر را پیدا کند. در حال حاضر این بازی بیش از سه میلیون بار نصب شده است.

به عبارت دیگر ۹/ ۱۴ درصد کاربران کافه بازار این بازی را روی گوشی‎های خود نصب کرده‌اند. در این میان اقبال سازندگان بازی «آمیرزا» در اصفهان بلندتر بود به‌طوری که ۳/ ۱۸ درصد از کاربران کافه‎بازار که این بازی ملی را انجام می‎دهند اصفهانی هستند البته کمترین استقبال هم در بازار سیستان و بلوچستان بوده به‌طوری که تنها توانستند ۸/ ۱۰ درصد کاربران کافه بازار ساکن این استان را جذب کنند. بازی استراتژیک و محبوب کلش آو کلنز (Clash of Clans) در رده دوم بازی‎های محبوب کاربران کافه بازار است که این بازی را بیش از دو میلیون بار از کافه بازار نصب کرده‎اند.

در واقع، ۹/ ۸ درصد کاربران کافه بازار این بازی خارجی را روی گوشی‎های خود نصب کرده‌اند. همچنین آمارها حاکی از محبوبیت این بازی در بین کاربران سیستان و بلوچستان است.

به نظر می‎رسد، این بازی رقیب سرسخت «آمیرزا» در استان سیستان و بلوچستان است به‌طوری که ۵/ ۱۳ درصد کاربران کافه بازار در این استان بازی کلش آو کلنز را نصب کرده‌اند.

با این حال، این بازی خارجی در میان کاربران مازندرانی کافه بازار خوش ندرخشیده تا تنها ۱/ ۷ درصد آنها این بازی را روی گوشی‎های خود نصب کنند.

سومین بازی محبوب در بین کاربران ایرانی بازی Swipe Brick Breaker است که در رده بازی‎های سرگرمی قرار دارد. این بازی رایگان بیش از ۲میلیون بار نصب شده است.

در اصل، ۳/ ۷ درصد کاربران کافه بازار این بازی را نصب کرده‌اند که اکثر آنها در استان اردبیل هستند. طوری که ۸/ ۱۳ درصد کاربران اردبیلی کافه بازار این بازی را نصب کرده‌اند و نشان دادند بیش از ساکنان سایر استان‌ها به این بازی علاقه دارند.

کمترین علاقه به این بازی از سوی کاربران بوشهری بوده که تنها روی گوشی ۸/ ۱ درصد آنها این بازی نصب شده است.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا