استارتاپ

آمارهای علی بابا از سفرهای هوایی و زمینی ایران

استفاده از خدمات شرکت هواپیمایی «آسمان» انتخاب اول مسافران ٩ استان

آمارهای علی بابا از سفرهای هوایی و زمینی ایران برای بسیاری ممکن است حاوی اطلاعات جالبی باشد.

علی‌بابا، شرکت فروش آنلاین بلیت قطار و هواپیما، به تازگی گزارشی از عملکرد حمل ونقل هوایی در سال 1397 ارائه داده که نکات جالبی درباره فعالیت کاربران در حوزه گردشگری آنلاین نشان می‎دهد.

براساس این گزارش بیشترين مراجعه به وبسایت علی بابا از طريق دسکتاپ در بین ساعات کاری 8 تا 16 است. در واقع، به گفته علی بابا، دسکتاپ انتخاب اول کارمندان است.

کاربران موبایلی علی‎بابا نیز معمولاً در ساعات پایانی روز بین ١٩ تا ٢٣ اقدام به خرید بلیت هواپیما از طریق اپلیکیشن یا سایت علی بابا کردند. همچنین آمارها حاکی از آن است که بازه زمانی بین ساعت 11 تا 15 شلوغترین زمان دریافت خدمات از بزرگترین شرکت اینترنتی حوزه گردشگری در سال گذشته بوده است.

موبایل کاربران علی بابا

آمارهای علی بابا از سفرهای هوایی و خرید موبایلی

آمارهای علی بابا از سفر همچنین مشخص میکند نزدیک به 70درصد مشتریان موبایلی این استارت‎آپ جزو کاربران اندروید هستند. در این میان، همانطور که انتظار می‎رود اکثر آن گوشی سامسونگ (62.6 درصد) دارند. همچنین دارندگان گوشی‎های هوآوی، ال‌جی، سونی و HTC در رده‎های بعدی قرار دارند.

همچنین حدود 26 درصد خرید بلیت‌های هواپیمایی از طریق موبایل توسط داراندگان آیفون یا همان کاربران سیستم عامل iOS انجام گرفته است. به عبارت دیگر، 26درصد کاربران علی‌بابا آیفون دارند. در نهایت اینکه محبوب‎ترين ایرلاین کاربران آیفون، هواپیمایی ماهان و محبوب‎ترين ایرلاین کاربران سامسونگ (که بیش از ٤٠ درصد کاربران موبایلی هستند) ایرتور است.

سن کاربران علی بابا

کاربران و مهاجران

گزارش بزرگترین شرکت اینترنتی حوزه گردشگری از عملکرد حمل‌ونقل هوایی در سال 1397 نشان می‎دهد که آقایان ٣٠ الی ٤٠ ساله بیشترين سهم مسافرت هوایی را به خود اختصاص داده‌اند و تقريبا دو برابر خانم‌های ٣٠ الی ٤٠ ساله سفر هوایی دارند. این در حالی بوده که بازار آنلاین هم تقریبا این رویه را داشته است.

اگرچه علی بابا در این گزارش اشاره نکرده از چه شاخصی برای بررسی نرخ مهاجرت سالانه ایرانیان استفاده کرده با این حال، نشان می‎دهد تا انتهای سال ٩٦ نرخ مهاجرت در مقابل تغییرات نرخ ارز حاکی از ارتباطی حداقلی است. به نظر می‌رسد رویدادهایی نظیر مذاکرات برجام، پیروزی ترامپ و فرمان عدم ورود ایرانیان به آمريکا بر نرخ مهاجرت تاثیرگذار بوده است.

طوری که از سال 92 تا 93 تعداد افراد مهاجر از 123هزار نفر به 10هزار نفر کاهش یافته است. اما این روند مجددا مثبت شده و با وجود افزایش نرخ ارز، در سال 1395 به 163هزار نفر رسیده است. اما دوباره در سال 96 این روند با یک نرخ نزولی شدید تا 48هزار نفر کاهش یافته است.

پروازهای ایرانی

پروازها به روایت علی‎بابا

گزارش اخیر علی‏بابا حاکی از آن است که هواپیمایی «ایران‌ایر» بیشترين تعداد پروازهای داخلی را دارد. با این وجود استفاده از خدمات شرکت هواپیمایی «آسمان» انتخاب اول مسافران ٩ استان است. ماهان و ایران‌ایر با پنج استان و ایرتور، آتا و قشم ایر هم با دو استان به طور مشترک در جایگاه های بعدی قرار دارند.

در این میان، بیشترین سهم را از بازار حمل و نقل هوایی کشور که تهران وجود دارد، متعلق به شرکت‎های هواپیمایی ماهان و تابان است. همچنین با بررسی تعداد مسافر جابه جا شده هوایی در هفت فرودگاه پررفت‎وآمد کشور، پرترافیک‌ترين مسیر تهران-مشهد است. علاوه بر آن، می‌توان مشاهده کرد مسیر اصفهان-مشهد شلوغتر از مسیر اصفهان-تهران است.

درمیان ٩ ایرلاین برتر داخلی، ماهان با متوسط قیمت ٢٨٥ هزارتومان، به عنوان گرانترين ایرلاین، کمترين میزان تاخیر را دارد. در مقابل آن، بیشترین تأخیر مربوط به پروازهای تابان و ارزانترین سفرها نیز به ایران ایر تعلق دارد.  به لحاظ ضريب اشتغال نیز ایرتور بیشترين و زاگرس کمترين درصد را دارند.

مرتبط:

جنگ فروش آنلاین بلیت

 

از طريق
علی بابا

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا