ایران

رزمایش قطع اینترنت پذیرندگان درگاه پرداخت اینترنتی

از سایتهایی که از خدمات پرداخت شاپرک استفاده می‌کنند خواسته شده به سرورهای داخلی بیایند

بر اساس نامه‌ای منتسب به یکی از پذیرندگان شرکت‌ پرداخت الکترونیکی سداد که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده به دلیل  رزمایش سرورهای مقیم درخارج از ایران در هفتم بهمن ماه برای ساعاتی قطع می‌شود.

در این نامه آمده است:  این اقدام  بنا به اطلاعیه شاپرک ( شرکت وابسته به بانک مرکزی ) وبه منظور رزمایش قطع اینترنت انجام می‌گیرد.

بر اساس این مانور کلیه سرویسهای مبتنی بر کارت در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ به مدت ۲ ساعت قطع می‌شود.

بر اساس این نامه تاکید شده این رزمایش به تناوب تکرار شده و در نهایت کلیه پذیرندگانی که دارای سرویس خارج از کشور هستند از سرویس پرداخت خارج خواهند شد لذا پیشنهاد میشود نسبت به انتقال سرور خود به داخل کشور اقدام کنند.

نظرات متفاوت کاربران درباره مانور قطع اینترنت

خبرهای شنیده شده دیگر حاکی است سایر شرکتهای پرداخت هم کم و بیش چنین هشداری را به مشتریان خود داده‌اند.

در همین حال کاربران مختلف نسبت به این موضوع اظهار نظر کرده و خواستار توضیح مسوولان دراین باره شده‌اند.

برخی کاربران معتقدند این اقدام طبیعی است و نباید به شرکتی خارج از ایران اجازه خدمات دهی پرداخت داده شود. در مقابل برخی دیگر از کاربران این موضوع را فشار به کسب و کارهای ایرانی می‌دانند.

برخی کاربران نیز به نام گذاری این موضوع « رزمایش قطع اینترنت » انتقاد می‌کنند.

پیگیری وزارت ارتباطات

در همین حال محمد جعفر نعناکار مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران با انتشار پستی در توییتر نوشت : در خصوص نامه به یکی از شرکتهای ارایه دهنده خدمات پرداخت مبتنی بر عدم ارایه خدمت به سرورهای مستقر درخارج از کشور با دستور رییس سازمان فناوری اطلاعات موضوع را پیگیری نمودم. با عنایت بر اینکه مستندی دال بر انتقال اجباری سرورها یافت نشد. موضع انتقال اجباری سرورها مختومه گردید.

پاسخ سداد به آی‌تی‌ایران

درهمین حال یک مقام شرکت سداد به آی‌تی‌ایران گفت: در حال تهیه پاسخی به این موضوع هستیم. جوابیه این شرکت را در ادامه می‌توانید مطالعه کنید.

«پیرو برخی اخبار منتشره منتسب به پرداخت الکترونیک سداد در خصوص اختلال در سرویسهای پرداختی برای پذیرندگان بواسطه قطعی اینترنت، روابط عمومی این شرکت ضمن نادرست و نادقیق خواندن این اخبار اظهار داشت؛ اختلال مورد اشاره صرفا مربوط به بهره برداری از سرویس پرداخت از طرف سایت هایی که سرورهای آنها در خارج از کشور قرار دارند بوده و ارتباطی با اتصال به اینترنت به صورت عمومی ندارد و با توجه به تغییرات انجام شده در زیرساخت های این شرکت نیز مسبوق به سابقه است.

وی افزود: بر اساس توافق نامه سطح سرویس این شرکت با پذیرندگان درگاههای اینترنتی می‌بایست سرویسهای ارائه شده از سوی این شرکت و شبکه پرداخت، پایدار باشند و هر زمانی که اختلال در شبکه اعم از داخلی یا خارجی رخ می دهد می‌بایست به پذیرندگان درگاههای پرداخت اطلاع رسانی شود. لذا اخبار منتشره براساس روال اطلاع رسانی عادی این شرکت به پذیرندگان خود و به منظور حفظ پایداری در ارائه خدمات پرداخت به ایشان بوده است و امری کاملا معمول و در راستای ارائه خدمات بهتر به ایشان می باشد.

روابط عمومی پرداخت الکترونیک سداد افزود: این نخستین باری نیست که بروز اختلال در شبکه به اطلاع شرکت ها و کسب و کارها می رسد تا آمادگی لازم را داشته باشد؛ در ماه گذشته نیز با توجه به تغییرات زیرساختی در حوزه شبکه ای این شرکت، این گونه اختلال ها به پذیرندگانی که تحت تاثیر این تغییرات قرار میگیرند اعلام شده است.

روابط عمومی شرکت پرداخت الکترونیک سداد درباره اینکه چرا توصیه شده شرکت ها سرورهای خود را به داخل کشور انتقال دهند، اظهار داشت: موضوع انتقال سرورها یک بحث کلی و حاکمیتی است و ارتباطی به شرکت های ارایه کننده خدمات پرداخت ندارد بلکه صرفا به جهت حفظ پایداری در ارائه خدمات ایشان به مشتریانشان، به پذیرندگان توصیه می شود که با توجه به مصالح کشور و جلوگیری از تبعات احتمالی منفی ناشی از استقرار سرورهای مرتبط با خدمات پرداخت در خارج از کشور این موضوع را پیگیری کنند».

 

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا