گوناگون

چاپ سه بعدی شیشه ممکن شد

محققان دانشگاه MIT موفق شدند شیشه را با پرینتر سه‌بعدی چاپ کنند

چند سالی است که چاپگرهای سه بعدی به شدت در مرکز توجه هستند. هر از چندگاهی هم اجسام جدیدی که با این پرینترها ساخته شده‌اند مردم را شگفت زده می‌کند. برای مثال یکی از جذاب ترین‌ها چاپ یک خانه با این پرینترها بود و بعد از آن هم پرینتری که غذا چاپ می‌کرد سروصدای زیادی به پا کرد. اما چاپ سه بعدی شیشه چیزی بود که هیچکس گمان نمی‌کرد حداقل به این زودی امکان پذیر باشد. اما محققان دانشگاه MIT موفق شدند این امر را ممکن کنند و پرینتری بسازند که بتواند شیشه را در طرح‌های مختلف چاپ کند.

این پرینتر سه بعدی G3DP2 نام دارد. G3DP2 چندین سنسور مختلف دارد و با یک هیتر قدرتمند می‌تواند شیشه را آب کند و آن را روی یک سطح چاپ کند. این پرینتر یک هد دارد که به آرامی حرکت می‌کند و هر طرحی که بخواهید را شفاف برای شما در می‌آورد. به گفته محققان MIT این پرینتر قابلیت صنعتی شدن را دارد و می‌توانند از اشکال دکوری کوچک تا شیشه ساختمان‌های بزرگ را چاپ کند.

محققان دانشگاه MIT درباره پرینتر سه بعدی شیشه گفته‌اند هنوز در آغاز راه هستند. آنها تصمیم دارند این تکنولوژی را با چند تکنولوژی دیگر مانند ذوب فلزات ترکیب کنند تا بتوانند شیشه‌های شفاف‌تر و محکم‌تر تولید کنند.

.

منبع
Techcrunch

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا