ایرانموبایل

مراحل ثبت گوشی مسافری تغییر کرد

پس از پرداخت عوارض دیگر نیاز به ثبت در همتا نیست!

«چرا سامانه همتا و گمرک پاسخگو نیستند و مشکلات و بی کفایتی خود رو بر گردن دیگری می اندازند؟». این گلایه یکی از کاربران و بسیاری از مردم است.

این کاربر نوشته:‌ «با سلام بنده یک گوشی اپل به صورت مسافری و قانونی وارد کردم و در موعد مقرر می خواهم با مشخصات پاسپورت خودم رجیستر کنم ایرانی هم هستم نه دلالم نه مبایل فروشم نه قاچاقچیم نه تا حالا گوشی وارد کردم اولین باره که می خواهم بعد از بازگشت از سفر خارج یک گوشی در مهلت مقرر رجیستر کنم که با این مشکلات روبرو شدم امروز عوارض گوشی رو تو سایت گمرک واریز کردم بهم شناسه پرداخت داده و آدرس و شماره تماس سامانه همتا که برم ادامه مراحل رو اونجا انجام بدم با همتا تماس گرفتم گفتن برو تو وبسایت ما ثبت نام کن و تو قسمت ثبت اطلاعات مسافری مشخصات خودت، گوشی و شناسه پرداخت گمرک رو وارد کن تمام این مراحل رو انجام دادم و در مرحله ثبت درخواست این پیغام رو میده: ثبت تلفن همراه مسافری و پستی تا اطلاع ثانوی صرفا بر اساس فایل ارسالی از گمرک انجام خواهد شد زنگ زدم دوباره سامانه همتا 096366 میگم شما که گفنی تو سامانه ثبت مسافری کن اما راه نمیده و اون پیغام رو میده، میگه ما نمی دونیم زنگ بزن گمرک02143891 بالای 20 بار تماس گرفتم کسی پاسخگو نیست دوباره زنگ زدم همتا میگم یعنی نیاز نیست من ثبت مسافری کنم خود گمرک فایل رو ارسال می کنه براتون؟ میگه نه از الان تا مدت نا معلومی باید بشینی پای سیستم هی امتحان کنی ببینی کی جواب میده. میگم آخه من که تو گمرک مشخصات رو وارد کردم و عوارض هم دادم، گمرک هم که قرار بود آنلاین باشه الان نیست می خواد دستی فایل رو ارسال کنه خوب سامانه همتا شمام اجازه بده من درخواست و مشخصاتم رو ثبت کنم بعد که اطلاعات از گمرک به هر نحوی رسید برسی کنید و مطابقت بدید در صورت صحیح بودن اظهارات کد رجیستری رو ارسال کنین برام در صورت صحیح نبودن هم که گفتین پول رو پس نمیدین. ولی این درست نیست که نه شما و نه گمرک پاسخ درستی نمی دین و میگین از الان تا مدت نامعلومی منتظر باش، منم که برام پیام دادین تا 3 دی ماه گوشیت آنتن داره و بعد اون گفتین که قطع میشه؟ تکلیف من چیه؟ لطفا شما پیگیر باشین که، پیامی که سامانه همتا میده مبنی بر: ثبت تلفن همراه مسافری و پستی تا اطلاع ثانوی صرفا بر اساس فایل ارسالی از گمرک انجام خواهد شد یعنی چه؟ ما که دستمون به جایی بند نیست و کسی هم پاسخ گو نیست با تشکر.»

تبلیغات

جهت پرداخت عوارض گمرگی و رجیستری قانونی گوشی مسافری خود از طریق سایت لینک زیر اطلاعات شخص و دستگاه خود را دقیق وارد کنید کاراشناسان مشاوره امورات گمرکی هزینه عوارض دستگاه شما را استعلام و پس از هماهنگی تلفنی با شما اقدام به پرداخت گمرک و ثبت در سامانه همتا خواهند نمود.
سامانه مشاوره و ثبت رجیستری گوشی های مسافری

 

پیگیری از کمیته اجرای طرح رجیستری

پس از ثبت این شکایت، در روز نخست این موضوع از کمیته اجرای رجیستری پیگیری شد. پاسخ گویی کمیته رجیستری به این سوال تا حدودی زمان بر شد، زیرا در پیگیری اعلام می‌شد که دقیقا در حال کار روی این مشکل هستند و مذاکراتی بین چند دستگاه برای رسیدن به وضعیت جدیدی در این فرآیند در حال انجام است.
در نهایت این هماهنگی‌های بین دستگاهی به تغییر در فرآیند ثبت گوشی مسافری منتج شد و کمیته اجرای رجیستری در اطلاعیه‌‌هایی فرآیند جدید ثبت این گوشی‌ها را تشریح کرد و اعلام شد که پاسخ سوال مخاطب نیز همان اطلاعیه‌های جدید است.

توضیح همتا درباره روش جدید ثبت رجیستری گوشی‌های مسافری

اطلاعیه‌های همتا درباره روش جدید ثبت رجیستری گوشی‌های مسافری به شرح زیر است.
«به اطلاع می‌رساند ارائه خدمات در خصوص ثبت اطلاعات گوشی‌های مسافری در سامانه همتا تا اطلاع ثانوی متوقف شده است و صرفاً گوشی هایی که اطلاعات آن توسط گمرک ج.ا.ا برای سامانه همتا ارسال شود، رجیستر خواهد شد.
با توجه به ایجاد برخی پرسش‌ها و شایعات پیرامون موضوع ثبت گوشی‌های مسافری لازم به توضیح است که سامانه همتا هیچگونه مشکلی برای ارائه خدمات ثبت گوشی مسافری ندارد. اما با توجه به سیاست‌ها و محدودیت‌های اعمال شده جدید توسط گمرک، درگاه ثبت اطلاعات مسافری سامانه همتا به حالت تعلیق درآمده و از این پس صرفاً مواردی که مورد تائید گمرک باشد، رجیستر خواهد شد.
در همین رابطه مقرر شده است که گمرک در بازه‌های زمانی مشخص، فایل حاوی اطلاعات گوشی‌های مسافری را برای سامانه همتا ارسال کند. بدیهی است تا زمانیکه اطلاعات گوشی های مسافری برای سامانه همتا ارسال نشود، امکان رجیستر کردن دستگاه وجود نخواهد داشت.
این روند تا زمان اتصال برخط سامانه گمرک به سامانه همتا ادامه خواهد داشت.»
سپس همتا درباره ثبت گوشی های مسافری یک اطلاعیه تکمیلی نیز منتشر کرد.
«باتوجه به سوالات و ابهامات ایجاد شده در باره ثبت گوشی‌های مسافری، برای آگاه‌سازی مخاطبان گرامی اطلاعیه زیر منتشر می‌شود:
به اطلاع می‌رساند مطابق تصمیم اخیر کمیته راهبری طرح رجیستری، از تاریخ 19 آذر 97 درخواست ثبت گوشی‌های مسافری در سامانه همتا متوقف شده است.
در حال حاضر پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه توسط شخص متقاضی، گمرک برطبق قوانین و مقررات مربوطه، صحت اطلاعات ورودی و شرایط لازم برای ثبت دستگاه به صورت مسافری را بررسی می‌‌کند. در نهایت اطلاعات دستگاه‌های واجد شرایط ثبت مسافری در فواصل زمانی مشخص (بنا بر اطلاعیه گمرک هر سه روز یکبار) توسط گمرک در قالب یک فایل برای سامانه همتا ارسال می‌شود.
لازم به توضیح است این امکان وجود دارد که شخص متقاضی نسبت به پرداخت حقوق و عوارض گمرکی اقدام کند، اما گمرک ج.ا.ا با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، دستگاه را فاقد شرایط ثبت مسافری تشخیص داده و اطلاعات آن را به سامانه همتا ارسال نکند. بنابراین پرداخت موفق در سامانه گمرک لزوماً موجب ارسال اطلاعات توسط گمرک برای سامانه همتا نمی‌شود.سامانه همتا پس از دریافت فایل ارسالی گمرک، ابتدا صحت ظاهری و کامل بودن اطلاعات دریافتی (از جمله صحیح بودن فرمت شناسه IMEI، موجود بودن هر دو شناسه گوشی‌های دوسیمکارته، موجود بودن شماره سیمکارت جهت ارسال کد فعالسازی و . . .) را بررسی و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، نسبت به رجیسترکردن دستگاه و ارسال کد فعالسازی برای فرد متقاضی اقدام می‌کند.
ذکر این نکته ضروری است که از این پس در هیچکدام از مراحل ثبت گوشی مسافری نیازی به مراجعه فرد متقاضی به سامانه همتا نیست و فرد متقاضی صرفاً باید به سامانه اظهارنامه گمرکی مراجعه و حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه را پرداخت کند.
متقاضیانی که از پرداخت حقوق گمرکی توسط ایشان مدت زمان زیادی گذشته است، می توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت درخواست خود از گمرک پیگیری کند.»

اطلاعیه سوم همتا!

پس از این ۲ اطلاعیه، همتا در اطلاعیه دیگری در حال انجام بودن فرآیند جدید را مورد تاکید قرار ‌داد.
همتا اعلام کرد: «بررسی اطلاعات گوشی های مسافری که روز یکشنبه مورخ ۲۵ آذر توسط گمرک برای سامانه همتا ارسال شده بود، انجام شد و پس از بررسی اطلاعات ارسالی، تمامی دستگاه هایی که اطلاعات آن از سوی گمرک صحیح و کامل ارسال شده بود، رجیستر شده و کد فعالسازی نیز به شماره تلفن همراه متقاضیان پیامک شد. این کد فعالسازی در کارتابل متقاضیان در سامانه همتا به آدرس hamta.ntsw.ir نیز قابل مشاهده است.
سایر موارد فایل ارسالی از سوی گمرک که فاقد اطلاعات صحیح یا کافی بودند، از سوی همتا تائید نشده و به همراه دلایل عدم تائید در اسرع وقت به گمرک عودت داده خواهند شد.
متقاضیانی که درخواست ایشان تائید نشده است، می توانند برای پیگیری وضعیت درخواست خود به گمرک مراجعه کنند.»
بنابر اطلاعات ارایه شده این کاربر فارس باید پس از پرداخت هزینه گمرکی در سایت گمرک منتظر دریافت ک فعال سازی باشد و در صورت طولانی شدن دریافت کد باید برای پیگیری وضعیت درخواست خود به گمرک مراجعه کند.
پیش از این گلایه مشترکان از مشکل سرویس ارزش افزوده موبایل، اعتراض مردم به تبانی احتمالی همراه اول و ایرانسل، درخواست کارکنان مخابرات برای اجرای طبقه بندی مشاغل، اعتراض به روش فروشگاه‌های اینترنتی در عودت وجه، اطلاع از موجودی تولیدات داخلی در اپلیکیشن حمایت از کالای ایرانی، گلایه فروشندگان موبایل از رجیستری گوشی‌های مسافری، اعتراض به تخلیه خطوط بدهکار توسط مخابرات و شکایت کاربران از هزینه مکالمه موبایل در اربعین که در بخش فارس من مطرح شده بود را پیگیری کرده است.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. با سلام حدود 80روز قبل گوشی اینترنتی خریداری کردم و گمرکی رو هم به مامور پست پرداخت کردم و مدارک رو تکمیل تحویل پست دادم اما تا حالا کدرجیستری برام نیومده چطوری میتونم پیگیری کنم سپاس

 2. يعني فقط اوناييكه عوارض و گمركي (پول)گوشي ميدن براشون فعال ميشه ك تازه أونم ثابت شده علي صغري إنجام ميشه و پاسخگو هم نيست كسي بعد از گرفتن پول و ردشدنه خرشون از پل أصلا برأي همچين كاره وسيع بأيد اول سايت ساخت تلفن هم ميزني اپراتور ميگه نفره ٧٥ هستي از صبر و شكيباي تون ممنون خب محرز معلومة هيچ برنامه ريزي نبوده فقط شب عيد خواستن پول بگيرن و بعدشم تعطيلات و … جالبه ساعت ٤ صبح هم سايت زيغيش هنگ ميكنه و كلي مردم معترض هم دنبال جوابن

 3. سلام دوستان و هموطنان عزیزمItiranis@
  ازمطالب مفید سایت تون خیلی ممنونمItiranis@
  کسانی که دوستداشتن مطالبی در مورد هک گوشی و شبکه های اجتماعی و انواع سایت بدانند خوشحال میشم راهنمایی ویا کمکی که درحد توانم باشه انجام بدمItiranis@

 4. سلام من ۱۰سال پیش یه گوشی خریدم و یک سالی استفاده کردم ‌و بدلیل خراب شدنش بلا استفاده موند تا الان که بهش نیاز پیدا کردم و هزینه تعمیرش رو دادم اما پیامی از همتا اومد که تا دوم اسفند ماه بیشتر پشتیبانی نمیشود،خب اگه سامانه از تاریخ خاصی این قانون رو گذاشته باید گوشی هایی که قبلا روی شبکه بودن رو تایید کنه،و اگه مهلتی برای روی شبکه اومدن گوشی های قدیمی گذاشته بوده باید اطلاع رسانی کاملی میکرده من کاملا قانونی گوشی رو‌ از مغازه خریداری کردم،اگه قاچاق اورده بودن و فروختن تقصیر منه خریداره؟!
  الان من فقط گوشیم رو دارم کارتونش رو گم کردم چجور باید رجیسترش کنم؟!
  اینجوری فقط دست قاچاقچی کوتاه نشده حق بسیاری از مردم که گوشی هاشون رو کاملا قانونی از مغازه دار خریدن خورده شده

  1. سلام دوستان و هموطنان عزیزمItiranis@
   ازمطالب مفید سایت تون خیلی ممنونمItiranis@
   کسانی که دوستداشتن مطالبی در مورد هک گوشی و شبکه های اجتماعی و انواع سایت بدانند خوشحال میشم راهنمایی ویا کمکی که درحد توانم باشه انجام بدمItiranis@

  2. جون مادرتون بازش کنید این سامانه همتا رو، ما پول دادیم به این فروشگاههای اینترنتی که نماد اعتماد الکترونیکی هم دارن، و بی خبر از همه جا، گوشی قاچاق بوده ظاهرا، الانم هیچ مسئولی جوابگو نیست و پولمون رو هم برنمیگردونن، ۴ تومن پول من رو هواست، نه ما وقت آزاد برای شکایت داریم، نه کسی جوابگو هست

 5. سلام
  من یک هفته ای میشه که گوشی خودم رو که از خارج از کشور اوردم،مثلا ریجستر کردم و مالیاتش رو پرداخت کردم ولی هیچ خبری از کد فعال سازی نیست.چندین بار زنگ زدم به همتا و میگن که باید گمرک تاییده بده و شماره گمرک رو به من دادند که هیچ روز و هیچ ساعتی جواب تلفن را نمیدهند.دوباره که زنگ زدم به همتا گفتن به ما مربوط نمیشه و باید حضوری برید به گمرک.
  چراااااا موقع پول گرفتن همه چیز اینترنتیه برا کار را انداختن حضوری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. بخدا با این کارا اعصاب نذاشتین، من یه گوشی از یه سایت خریدم که خاکبرسرش کنن نماد الکترونیکی کوفتی هم داره ، چرا به این سایت نماد الکترونیک دادن؟ ۴ تومن پول دادم همش هیچ؟ من پول گمرک رو هم دادم ،خسته شدم از بس از هرجا پیگیری کردم بی نتیجه موند، باید چیکار کنم؟ همتا میگه اطلاعات ارسال نشده گمرک میگه همتا باید ارسال کنه، گوشی هم قطع شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا