تکنولوژی

آمارهایی جذاب برای برنامه‌نویسان

در این مطلب تصمیم داریم نگاهی داشته باشیم به اوضاع این روزهای زبان‌های برنامه‌نویسی و اینکه کدام زبان‌ها امروز بیشترین محبوبیت را دارند و کدام زبان‌ها با بیشترین سرعت درحال فراگیر شدن هستند. در این مطلب از منابع متفاوت آماری استفاده شده است اما منبع اصلی ما خود گیت‌هاب است که نزد برنامه نویسان و توسعه دهندگان ارزش و اعتبار بالایی دارد.

مهمترین پروژه‌های منبع باز

معیار برای انتخاب این قسمت میزان مشارکت برنامه نویسان است و بر این اساس مانند قبل VS Code، React و Tensorflow در صدر جدول قرار دارند.

پروژه‌های منبع‌‌بازی که به سرعت در حال رشد هستند

به طور کلی پروژه‌های مربوط به یادگیری ماشینی، بازی، چاپ سه‌بعدی، خانه‌های هوشمند، برنامه‌نویسی علمی و تحلیل داده از ترندهای منبع باز هستند که با سرعت بالایی درحال رشد کردن هستند.

پروژه‌های منبع باز جدید و جذاب

امسال شاهد منبع‌باز شدن خیلی از پروژه‌ها از یادگیری ماشینی گرفته تا بازی‌ها بودیم، اما این پروژه‌ها سرعت رشد زیادی نداشتند و یا در صدر محبوبیت قرار ندارند اما پروژه‌های جذابی هستند و احتمال می‌رود که به سرعت رشد کنند.

سازمان‌هایی که بیشترین کمک را به پروژه‌های منبع‌باز کرده‌اند

توسعه پروژه‌های منبع‌باز معمولا توسط برنامه‌نویسان داوطلب و یا حقوق بگیر انجام می‌شود و بیشترین کمک را هم سازمان‌هایی می‌کنند که این افراد را به استخدام در می‌آورند. از بهترین این سازمان‌ها می‌شود به مایکروسافت، گوگل، رد هت، اینتل و چندین دانشگاه مثل MIT اشاره کرد. برای مثال مایکروسافت 7700 پروژه منبع‌باز دارد.

داغ‌ترین موضوعات

میلیون‌ها پروژه امسال انجام شده است که به هزاران موضوع مختلف مربوط بوده‌اند و مهمترین این موضوع‌ها به ترتیب زیر است.

موضوعاتی که بیشترین سرعت رشد را دارند

یادگیری ماشینی و React از مهمترین ترندهای گیت‌هاب در این زمینه هستند. مفهوم ارزهای رمزپایه هم که به تازگی ترند شده است به سرعت درحال پیشرفت است و جایگاه قابل توجهی را به خود اختصاص داده است که در ادامه می‌بینید.

.          زبان‌ها

مهمترین زبان‌های برنامه نویسی در چهار سال گذشته

در چهارسال گذشته زبان‌های برنامه‌نویسی تغیرات فراوانی داشته‌اند، بسیاری از آنها مورد توجه قرار گرفته‌اند و بسیاری از آنها هم فراموش شده‌اند اما نکته جالب توجه این است که جاوا اسکریپت و جاوا همواره جایگاه اول و دوم را داشته‌اند و محبوبترین زبان برنامه نویسی محسوب می‌شوند.

از تغییرات محسوس باید به TypeScript اشاره کنیم که از رتبه 10 در سال گذشته به رتبه 7 امسال رسیده است.

 

زبان‌هایی که به سرعت درحال رشد هستند

بعضی زبان‌های برنامه نویسی به سرعت درحال رشد هستند. زبان‌هایی مثل Kotlin بیش از دو و نیم برابر رشد کرده‌اند که نشان می‌دهد پتانسیل بسیار زیادی دارند. در این میان حضور PowerShell آن هم در جایگاه چهارم بسیار مورد توجه است.

بیشترین ایموجی استفاده شده

برنامه نویسان در فروم‌های مختلفی با یکدیگر صحبت می‌کنند و درباره پروژه‌های متفاوتی بحث می‌کنند و گاهی کلمات جوابگو نیست و به ایموجی‌ها روی می‌آورند در این میان هم آمار جالبی وجد دارد که در ادامه می‌بینید.

کشورهایی که بیشترین چت را دارند

توسعه‌دهندگان جمهوری چک بیشترین گفت‌وگو در باره پروژه‌های منبع باز در فضای عمومی را دارند.

از طريق
گیت‌هاب

نوشته های مشابه

‫133 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا