تکنولوژی

پارازیت روی GPS چگونه اینترنت تهران را مختل کرد؟

عضو سندیکای تولیدکنندگان صنعت مخابرات درباره وجود پارازیت مختل‌کننده GPS که در تهران گزارش شده است، گفت: این سیگنال مزاحم امروز با بالاترین شدت به صورت موقتی پخش می‌شد که منشاء انتشار این امواج هنوز شناسایی نشده‌ است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، حسین ریاضی عضو سندیکای تولیدکنندگان صنعت مخابرات و مدیرعامل یک اپراتور اینترنت ثابت نسل چهارم (TD-LTE) از وجود یک پارازیت مختل‌کننده GPS در تهران خبر داد و گفت: حدود 4 هفته پیش روی شبکه TD-LTE به مدت 4 روز دچار اختلال شدیم که علت آن پارازیت‌هایی بود که GPS ماهواره ای را مختل کرده بود. BTS ها در شبکه TD-LTE خود را با سیگنال های GPS منطبق می‌کنند و اگر سیگنال‌های ماهواره‌ای GPS مختل شوند BTS ها از سرویس خارج می‌شوند. 

مرتبط: رگولاتوری پارازیت هر شهر را اعلام می‌کند

ریاضی افزود: به این ترتیب این پارازیت مزاحم چند وقتی است سرویس‌های ارتباطی و GPS در تهران را با اختلال مواجه کرده است که امروز این پارازیت با بالاترین سطح قدرت پخش می‌شد.

وی ادامه داد: امروز در سعادت‌آباد و مرکز شهر با این سیگنال مختل‌کننده روبه‌رو بودیم که اختلال در سعادت‌آباد با دستکاری فنی در شبکه مدیریت شد اما در مرکز شهر همچنان ادامه دارد.

ریاضی با بیان اینکه این اختلال امروز در شبکه TD-LTE مبین‌ نت و ایرانسل اثر گذاشتند، گفت:‌ برخی بانک‌ها نیز اعلام کرده‌اند، به جز دیتایی که از ما دریافت کرده‌اند و دچار اختلال شده روی بخشی از شبکه که از کلاکینگ روی GPS استفاده می‌کنند، نیز دچار اختلال شده‌اند. همچنین گزارش شده این اختلالات روی ناوبری هواپیمایی و GPS هواپیما نیز اثر داشته که البته اظهارنظر درباره این موضوع در تخصص من نیست.

عضو سندیکای تولیدکنندگان صنعت مخابرات تصریح کرد: این موضوع را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده‌ایم و آنها نیز سیستم‌های نظارت و پایش فرکانسی را در سطح شهر به محل شناسایی سیگنال پارازیت مختل‌کننده اعزام کرده‌اند، اما وقتی به نزدیکی محل انتشار پارازیت می‌رسند سیگنال‌ها قطع می‌شود و هنوز منشاء اختلاف‌ها تشخیص داده نشده‌ است، علاوه بر این اختلال‌ها هر بار در منطقه‌ای حادث می‌شوند و مدام در حال جابه‌جایی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.