تکنولوژی

روبات‌هایی که به خودشان آموزش می‌دهند

بینایی روباتیک یا همان چشم روباتیک حقیقتا تکنولوژی بسیار کاربردی محسوب می‌شود حتی با اینکه تنها برای وظایف محدودی به‌کارگرفته می‌شوند اما باز هم عالی هستند. این تکنولوژی برای روبات‌هایی که یک حرکت به‌خصوص را به صورت مکرر اجرا می‌کنند (مانند بلند کردن یک محصول معیوب از خط تولید و قرار دادن آن در سطل محصولات معیوب) بسیار حیاتی و کاربردی است. اما این روبات‌های برای اینکه بتوانند وظایف گسترده‌تری را انجام دهند و وظایفاشان تنها به یک حرکت محدود نشود، به یک سری تغییرات و سیستم‌های جدید نیاز دارند. سیستم «دان» (DON) دانشگاه ام‌آی‌تی هم دقیقا برای همین منظور طراحی شده است.

سیستم «دان» نوع پیشرفته بینایی روباتیک است که در آزمایشگاه‌های علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه ام‌آی‌تی ساخته شده است. این سیستم یک نقشه تصویری را برای روبات خلق می‌کند و نقاط مختلف روی نقشه را به صورت یک شبکه به هم متصل می‌کند و از این طریق اشیاء و مسیرهای حرکت به اطراف را برای روبات قابل درک می‌کند. این کار باعث می‌شود روبات با سرعت و آگاهی بیشتری اشیاء را درک کند و همچنین حرکت و کار کردن در محیط اطراف را راحت‌تر یاد بگیرد.

این سیستم بر پایه سنسورهای RGB-D ساخته شده که در آن دوربین RGB با لنزهای تشخیص دهنده عمق ترکیب شده است. نکته جالب‌تر اینکه این سیستم قادر است خودش را هم آموزش دهد و دیگر نیازی به نمایش هزاران تصویر مختلف به هوش مصنوعی آن نخواهد بود. بنابراین اگر می خواهید این سسیتم یک کفش قهوه‌ای را شناسایی کند، کافیست آن را درون یک اتاق با یک کفش قهوه‌ای تنها بگذارید. سیستم سپس به صورت اتوماتیک به دور کفش می‌چرخد و به‌منظور ساخت ابعاد آن در ذهنش از کفش عکس می‌گیرد. سپس از همین عکس‌ها برای آموزش خودش استفاده می‌کند. این پروسه کلا کمتر از 1 ساعت طول می‌کشد.

محققین ام‌آی‌تی می‌گویند که این سیستم قادر است هر شیء را به شکل صحیحش از روی زمین بردارد. از همین رو روبات مجهز به سیستم «دان» کفش را به یک شکل از روی زمین برمی‌دارد و یک فنجان قهوه را هم به یک شکل دیگر از روی زمین بلند می‌کند.

engadget

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا