تکنولوژی

بی بلیط سفر کنیم

نام نویسنده: مِستر بلیط

با وجود اینکه خرید بلیط هواپیما به صورت کاغذی و چاپی سال‌ها است در نقاط مختلف دنیا منسوخ شده است و به عنوان یک روش پرهزینه که باعث از بین رفتن منابع ارزشمندی همچون درختان، شناخته می‌شود، اما شاید برایتان جالب باشد که هنوز در کشور ما سالانه حدود ۱۲ میلیون بلیط به صورت کاغذی منتشر و به فروش می‌رسد، همین اتفاق باعث شد تا کمپینی برای حفظ منابع طبیعی کشور صورت پذیرد به بیان دیگر  مِستر بلیط با راه‌اندازی کمپین بی‌بلیط، به یاری درختان می‌رود.

نیاز به تغییر الگوی مصرف به طور حتم یکی از مهمترین دلایلی که باعث فروش این حجم از بلیط به صورت فیزیکی می‌شود، عدم آگاهی مسافران از امکان استفاده از نسخه‌ی الکترونیکی بلیط هواپیما و مزایای آن است.

در همین راستا مِستر بلیط که به عنوان یکی از فروشندگان بلیط اینترنتی در ایران شناخته شده است، کمپینی را با عنوان بی‌بلیط با شعار محوری بی بلیط سفر کنیم طراحی و اجرا کرده است که هدف اصلی آن افزایش آگاهی عمومی درباره‌ی عدم لزوم چاپ بلیط هواپیما است.

مِستر بلیط به عنوان مجری این حرکت نمادین معتقد است که اگر افراد از مزایای مستقیم و غیر مستقیم تهیه بلیط به صورت الکترونیک آگاه بودند به طور قطع اقدام به خرید بلیط فیزیکی نمی‌کردند.

به عنوان نمونه احتمال گم کردن بلیط یکی از دغدغه‌های اساسی هر مسافری است. بارها پیش آمده که شخص به علت گم کردن بلیط خود مجددا متقبل پرداخت بخشی یا در بعضی از موارد کل هزینه بلیط شده است. اما با خرید بلیط به صورت الکترونیک این اطمینان وجود دارد که همیشه یک نسخه از آن در ایمیل وجود دارد که از هر مکان و دستگاهی که به اینترنت متصل است قابل بازیابی است.

راه اندازی کمپین و مزایای آن از دیگر مزایای مهم استفاده از بلیط‌های الکترونیک می‌توان به سهولت چک کردن بلیط با استفاده از QR-code در فرودگاه اشاره کرد که باعث حذف صف‌های طولانی انتظار خواهد شد.

همچنین مِستر بلیط یکی از اهداف و مزایای اصلی این طرح و کمپین را صرفه‌جویی در کاغذ و کمک به حفظ، پاس‌داری از درختان و استفاده بهینه از آن در مصارف ضروری‌تر مثل آموزش می‌داند.

در نتیجه شاید وقت آن رسیده باشد که ما هم به عنوان بخشی از این جامعه، برای گسترش و حمایت از این حرکت ارزشمند که مِستر بلیط شروع کننده آن بوده است، قدم کوچکی برداریم و با پیوستن به این کمپین، ضمن بهره‌مندی از مزایای آن، از قطع شدن صدها درخت و اتلاف هزاران برگ کاغذ در سال نیز جلوگیری کنیم.

اگرچه به راستی برنده واقعی این حرکت خود ما هستیم، اما مِستر بلیط با همکاری نت برگ و نوار (کتاب صوتی) برای ترغیب هرچه بیشتر افراد و مسافران در اجرایی شدن این هدف، هدایا و تخفیفاتی در نظر گرفته‌اند که با پیوستن و ثبت نام هر فرد در این کمپین در قالب ایمیل برای آن‌ها ارسال خواهد شد

ضمن آنکه با پیوستن هر فرد به این کمپین، مبلغ ۲۰۰۰ تومان برای پروژه یاری مهر (جهت کمک هزینه تحصلی برای کودکان کم‌بضاعت) در نظر گرفته خواهد شد.

منبع : بخش تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا