تکنولوژی

اپل با کوالکام قطع همکاری می‌کند

در پی مشکلات حقوقی که از مدت‌ها پیش بین شرکت اپل و کوالکام پیش آمده، شرکت کوالکام امروز اعلام کرد احتمالا شرکت اپل دیگر از مودم‌های کوالکام بر روی آیفون‌های جدید خود استفاده نکند و مودم‌های شرکت اینتل را جایگزین آنها کند. حال با اینکه کوالکام هنوز وظیفه تامین مودم مدل‌های قدیمی آیفون را که هنوز به فروش می‌رسند برعهده دارد، اما از دست دادن بازار آیفون‌های جدید می‌تواند ضربه بزرگی به درآمد و رشد اقتصادی این شرکت وارد کند.

مدیر مالی شرکت کوالکام هم روز گذشته در مصاحبه خود اعلام کرد که اپل قصد دارد تنها از مودم‌ها اینتل بر روی آیفون‌های جدید خود استفاده کند. او گفت در حال حاضر این تصمیم با جدیت توسط اپل اتخاذ شده اما شاید روزی مشکلات برطرف شود و کوالکام باز هم تامین کننده اصلی مودم آیفون‌های شرکت اپل شود.

شرکت اینتل یکی از اصلی‌ترین رقبای کوالکام در این صنعت محسوب می‌شود. اپل از سال 2016 به‌کارگیری مودم‌های اینتل در آیفون جدید خود یعنی آیفون 7 را آغاز کرد که البته این اقدام به‌معنی قطع همکاری با کوالکام نبود و تا به امروز اپل مودم‌ مورد نیاز آیفون‌های خود را از طریق هر دو شرکت اینتل و کوالکام تامین کرده است.

از زمان آغاز درگیری‌های حقوقی بین اپل و کوالکام، این احتمال وجود داشت که اپل همکاری خود را با کوالکام کاهش دهد و یا قطع کند اما بسیاری از کارشناسان معتقد بودند اینتل فعلا توانایی تامین مودم تمامی آیفون‌های شرکت اپل را ندارد و احتمالا اپل حداقل 30 درصد از مودم‌های مورد نیاز خود را امسال از طریق شرکت کوالکام تامین می‌کند اما اخبار جدید نشان می‌دهند که ظاهرا اپل قصد دارد به‌طور کامل از چیپ‌های شرکت اینتل در آیفون‌های جدید خود استفاده کند.

به‌نظر می‌رسد مشاجره قانونی بین اپل و کوالکام که از سال گذشته آغاز شده برای شرکت کوالکام خیلی گران تمام شده چراکه این شرکت اوایل امسال اعلام کرد که به‌منظور کاهش هزینه‌های اجرایی خود به مبلغ 1 میلیارد دلار قصد دارد نیروی کاری خود را کاهش دهد و بدون شک قطع همکاری اپل با این شرکت حتی صدمات جدی‌تری را به این کمپانی وارد خواهد کرد.

منبع : آی‌تی‌ایران

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن