تکنولوژی

برنامه اپل برای رفع ایراد کیبوردهای پروانه‌ای

اپل در مصاحبه خود با وب‌سایت سی‌نت اعلام کرده مک‌بوک پرو سال 2018 قرار است به نسل سوم کیبوردهای پروانه‌ای مجهز شوند و احتمالا اپل هیچ اقدامی در جهت رفع مشکل گیر کردن این کیبوردها انجام نداده است. این ایراد طی چند ماه گذشته گزارش‌ و اعتراض‌های متعددی از سوی کاربران از سراسر دنیا را به همراه داشته که در پایان اپل چند هفته پیش اعلا کرد مک‌بوک‌هایی را که از این مشکل رنج می‌برند به‌صورت رایگان تعمیر می‌کند.

با این حال وب‌سایت معروف iFixit که در زمینه بررسی دقیق دیوایس‌های مختلف در جهان شهرت زیادی دارد، شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهند ظاهرا اپل بدون سر وصدا اقداماتی برای حل این مشکل انجام داده است. به‌نظر می‌رسد کیبورد جدید مک‌بوک پروها به یک لایه نازک سیلیکون بر روی مکانیسم خود مجهز شده‌اند که از ورود گرد و غبار به مکانیسم پروانه‌ای زیر کیبوردها جلوگیری می‌کند.

البته اپل مستقمیا به این مسئله اشاره نداشته و تنها اعلام کرده کیبورد مک بوک‌های جدید نسبت به گذشته کم صداتر شده‌اند اما وبسایت iFixit معتقد است این کم‌صدا شدن هم به دلیل به‌کارگیری این لایه محافظ سیلیکونی است که اپل اشاره‌ای به آن نداشته است!

به‌نظر می‌رسد اپل قصد ندارد رسما اعلام کند که مشکل کیبورد‌های پروانه‌ای را در نسخه 2018 مک‌بوک پروها رفع کرده است چراکه این حرف باعث می‌شود اپل به‌صورت غیرمستقیم اعتراف کند کیبوردهای پروانه‌ای ایراد بزرگی داشته‌اند. اعتراف به چنین اشتباهی مطمئنا عواقب بسیار سنگینی را برای اپل به همراه خواهد داشت و اپل هم به‌خوبی از این مسئله باخبر است. پس به نفع این شرکت است که در سکوت مشکل را حل کند.

نکته عجیب اینکه اپل در مصاحبه خود با وب‌سایت سی‌نت اصرار داشت که مشکل کیبوردهای پروانه‌ای مک‌بوک‌ها را رفع نکرده است. شاید این مسئله به این دلیل بوده که اپل وانمود کند کیبوردهای پروانه‌ای از اول هم مشکلی نداشته‌اند! اما شاید هم این حرف به این معنی بوده اپل هنوز اطمینان ندارد که مشکل کیبوردهای پروانه‌ای را در مک‌بوک‌ پروهای 2018 به‌طور کامل برطرف کرده است و احتمال می‌دهد مشکلات گذشته دوباره تکرار شوند.

نکته جالب اینکه اپل پتنت «لایه سیلیکونی محافظ کیبورد» را سال 2016 ثبت کرده بود اما در مک‌بوک‌های 2016 و 2017 از آن استفاده نکرد. اگر به‌کارگیری این لایه محافظ باعث رفع ایراد کیبوردهای پروانه‌ای مک‌بوک‌های 2018 می‌شود پس چرا این شرکت در مک‌بوک‌های 2016 و 2017 از آن استفاده نکرده است؟

منبع : آی‌تی‌ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.