تکنولوژی

سامسونگ محکوم به پرداخت 539 میلیون دلار به اپل

سامسونگ به دلیل سرقت 5 پتنت و استفاده از آنها در اسمارت‌فون‌هایی که درسال 2010 و 2011 به‌فروش رسانده بایستی 539 میلیون دلار به رقیب اصلی خود یعنی اپل بپردازد. این حکم روز پنجشنبه و پس از 7 سال جدال بین اپل و سامسونگ، توسط دادگاه اعلام شد.

این تصمیم که در دادگاهی در سن خوزه آمریکا و در قلب سیلیکون ولی اتخاذ شد، پس از دعواهای بین این دو کمپانی بر سر طراحی پرچمدارهایشان که از سال 2011 آغاز شد، اعلام گردید. حدود 533 میلیون دلار از این غرامت به دلیل سرقت 3 پتنت شرکت اپل در بخش طراحی بوده است و حدود 6 میلیون دلار آن هم به سرقت 2 پتنت کاربردی برمی‌گردد. البته دادگاه از مدت‌ها پیش سامسونگ را به‌عنوان مقصر شناخته بود و تا به امروز به دنبال تعیین مبلغ غرامت بوده است.

با اینکه معیار تعیین این مبلغ توسط این دادگاه خیلی واضح نیست اما به‌خوبی می‌توان به اهمیت پتنت‌های مرتبط با طراحی در صنعت تکنولوژی پی برد. اگرچه این پتنت‌ها عناصر ظاهری دیوایس را تشکیل می‌دهند اما با این حال از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. این حکم می‌تواند خبر خوبی در سیلیکون ولی باشد، جایی که محصولاتی مانند آیفون و مک‌بوک باعث افزایش اهمیت طراحی در موفقیت محصول در بازار شده‌اند. البته باید به این نکته هم توجه داشت که این مسئله می‌تواند قدرت را در دستان کسب و کارهای بزرگ که منابع کافی برای ثبت و دفاع از پتنت‌ها را دارند، قرار دهد.

سامسونگ در واکنش به این رای اظهار نارضایتی و تاکید کرده که جنگ همین‌ جا به پایان نمی‌رسد و سامسونگ همچنان به ادعاهی خود در این زمینه اصرار دارد.

جالب است بدانید سامسونگ ادعا می‌کند که غرامت استفاده از پتنت‌های شرکت اپل تنها 28 میلیون دلار غرامت دارد و از طرف دیگر اپل معتقد است سامسونگ باید 1 میلیارد دلار به این شرکت در ازای سرقت این پتنت‌ها پرداخت کند. با این حال دادگاه مبلغ 539 میلیون دلار غرامت را تعیین کرده است.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.