تکنولوژی

دوره رایگان هوش مصنوعی در دانشگاه هلسینکی

دانشگاه Helsinki  در فنلاند اقدام به ارائه دوره هوش مصنوعی کرده که ورود به این دوره برای عموم آزاد است و علاقه مندان از همه جای دنیا می‌توانند برای حضور در این دوره به صورت رایگان ثبت نام کنند. دوره مشابهی توسط دانشگاه خصوصی Carnegie Mellon برگزار شده بود که به شرکت کنندگان در پایان دوره، مدرک کارشناسی ارشد در رشته هوش مصنوعی اعطا می‌شد. این دانشگاه در حقیقت متخصصان آینده این حوزه را اموزش می‌داد اما دوره دانشگاه هلسینکی برخلاف آن، بیشتر برای افراد مبتدی است که می‌خواهند از این تکنولوژی بیشتر بدانند.

بیشتر شرکت‌های بزرگ حوزه تکنولوژی مانند گوگل، بخش مجزایی را تنها به توسعه پروژه‌های هوش مصنوعی اختصاص داده‌اند. هوش مصنوعی به قدری اهمیت دارد که حتی بسیاری از صنعت‌های متفرقه نیز برای انجام برخی از کارها به آن متوصل شده‌اند. Janina Fagerlund – یکی از شرکای پروژه جدید دانشگاه هلسینکی می‌گوید که زندگی مردم روزانه تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار دارد ولی بسیاری حتی این موضوع را نمی‌دانند. Fagerlund به استفاده از هوش مصنوعی در صنعت تغذیه اشاره کرد و اینکه چطور در کارخانه‌ها برای دسته بندی و تولید محصولات غذایی از این تکنولوژی استفاده می‌شود. حتی شما هم شاید ندانید اما شبکه‌ای مانند فیس بوک نیز از هوش مصنوعی برای قابلیت تشخیص چهره سرویس خود استفاده می‌کند.

دوره ارائه شده در دانشگاه هلسینکی بیشتر به روی اطلاعات پایه این تکنولوژی تمرکز دارد. مثلا اینکه هوش مصنوعی ذاتا چیست و چگونه برای حل مشکلات می‌توان از آن استفاده کرد. همینطور شیوه‌های استفاده هوش مصنوعی در دنیای واقعی نیز مورد بحث قرار می‌گیرد و در قسمت دوم دوره ، توضیح داده خواهد شد که تکنولوژی یادگیری ماشینی چگونه کار می‌کند. این دوره تقریبا 30 ساعت است و در پایان، اگر شخص ساکن فنلاند باشد، می‌تواند 2 مدرک اعتباری از این دانشگاه دریافت کند. افرادی که جای دیگری زندگی می‌کنند، می‌توانند مدرک این دوره را در پروفایل لینک دین خود اضافه کنند.

منبع: Engadget

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا