تکنولوژی

بررسی معامله خرید شازم توسط اپل در کمیسیون اروپا

موضوع خرید اپلیکیشن محبوب Shazem توسط اپل حالا باعث شده که کمیسیون اروپا به دنبال تحقیق روی این معامله باشد تا احیانا با تصمیم‌هایی جلوی تاثیرات ضد رقابتی و انحصاری آن را بگیرد.

شازم یک اپلیکیشن محبوب و شناخته شده است که مردم برای شناسایی موسیقی در حال پخش در رستوران، قطار یا در هنگام پخش از تلویزیون از آن استفاده می‌کنند. پس از شناسایی آهنگ و دریافت مشخصات این اپلیکشن به کاربر پیشنهاد میدهد که آن موسیقی را در اپل موزیک یا اسپاتیفای گوش بدهد. 

با خریده شدن شازم توسط اپل کمیسیون اروپا نگران است که این سرویس کاملا به ایجاد بازار انحصاری برای این شرکت تبدیل شود. و شرکت اروپایی اسپاتیفای از این موضوع ضرر ببیند. 

کمیسیون اروپا همچنین نگران است که اپل با دسترسی گسترده به اطلاعات کاربران شازم، کاربران متعلق به سرویس‌های رقیب را مستقیما هدف تبلیغات قرار دهد. 

مرتبط : آنچه در مورد اپل موزیک باید بدانید

مارگرت وستاگر رییس بخش ضد انحصار کمیسیون اروپا در این مورد گفت: ما می‌خواهیم مطمئن شویم این معامله انتخاب‌های کاربران سرویس‌های مختلف موزیک را محدود نکند. 

اپل تاکنون به موضوع تحقیقات کمیسیون اروپا واکنشی نشان نداده اما شازم به طور رسمی گفته که به این تحقیقات احترام می‌گذارد و در عین حال به دنبال به سرانجام رساندن این معامله – خریده شدن توسط اپل – نیز هست. 

مقر شرکت شازم لندن است. 

یک رقیب اصلی اپل موزیک، اسپاتیفای است شرکتی که حدود یک ماه قبل به بورس نیویورک قدم گذاشت. رقیب دیگر Tencent Music بزرگترین سرویس موسیقی چین است که خود را برای یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌ سهام عمومی ( ورود به بورس ) در حوزه تکنولوژی آماده می‌کند. اپل در حال حاضر تعداد کاربر بیشتری نسبت به اسپاتیفای دارد.

اپل ابتدا معامله خرید شازم را در رگولاتوری اتریش ثبت کرد اما مقامات چندین کشور اروپایی حالا خواستار این هستند که کمیسیون اروپا این موضوع را بررسی کند به خصوص این نگرانی از جانب  آنها وجود دارد که این معامله بازار رقابت در صنعت موسیقی آنلاین در داخل کشورهای اروپایی را تهدید می‌کند. بخش ضد انحصار کمیسیون اروپا در ماه فوریه پرونده این معامله را از مقامات اتریشی گرفت.

این کمیسیون قرار است تا دوم مهرماه ۹۷ نظر خود را درباره این معامله اعلام کند. 

منبع: وال‌استریت‌ جورنال

مرتبط: 

اپل شازم را می‌خرد

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا