تکنولوژی

مسیریاب تسلا به زودی عرضه می‌شود

افراد زیادی از گوگل‌ مپ، ویز و اپلیکیشن‌‌هایی مشابه این‌ها استفاده می‌کنند، چرا که این اپلیکیشن‌ها در مسیریابی  ترافیک را هم درنظر می‌گیرند. به زودی صاحبان خودروهای شرکت تسلا نیازی به استفاده از گوشی همراه در هنگام راننگی نخواهند داشت، چرا که سیستم مسیریابی جدیدی، مشابه به دیگر نرام‌افزار‌های مسیریابی، به خودروهای تسلا اضافه خواهد شد.

آخرین به روزرسانی این میان‌افزار firmware (یک سخت افزار  برای پردازش فرآیند‌ها نیاز به یک سیستم مدیریتی دارد. در مدل های پیشرفته این سیستم مدیریتی سیستم عامل و در مدل های ساده تر نام آن میان افزار است.) تسلا (8.1, 2018.14) مسیریابی بر پایه‌ی ترافیک به همراه خواهد داشت. این مسیریاب از روش‌های مشابه با دیگر اپلیکیشن‌های مسیریابی استفاده خواهد کرد-به این صورت که ترافیک را زیرنظر داشته و در هنگام پیشنهاد کردن یک مسیر ترافیک را هم در آن لحاظ می‌کند. علاوه بر این در صورت تغییر ترافیک می‌تواند در لحظه، مسیری جدید به راننده پیشنهاد کند.

دور زدن ترافیک کار سختی است، اما به زودی برای دارندگان خودروهای تسلا آسان‌ می‌شود.

اطلاعات ترافیکی مورد نیاز این میان‌افزار توسط خودروهایی تسلایی که در حال تردد در مسیرها هستند جمع‌آوری می‌شوند. عملکردی مشابه عملکرد گوگل مپ برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز. با اینکه این کار ملزم به استفاده از داده‌های خودروهای شخصی افراد است، اما هرگونه نگرانی‌ در مورد مسائل مربوط به نقض حریم خصوصی افراد به وضوح برطرف شده است.

مرتبط: ماجرای تصادف و مرگ راننده تسلا 

شرکت تسلا در بیانیه‌ی مربوط به رونمایی از این امکان گفته است: برای کارکرد درست این امکان، تسلا اطلاعات هر قسمت از مسیر را توسط همه‌ی خودروهای فعال جمع‌آوری می‌کند، البته این کار به نحوی انجام می‌شود که فرد و یا خودروی او شناسایی نشوند. این اطلاعات ممکن است با شرکت‌های دیگری که با داده‌هایی از این دست سروکار دارند، به اشتراک گذاشته شود. این کار با هدف ارائه‌ی سرویسی بهتر انجام می‌شود.  در هیچ مرحله‌ای از این پروسه، اطلاعات شخصی افراد جمع‌آوری و به اشتراک گذاشته نمی‌شود. مالکان خودرو  هر زمان که نخواهند نقشی در این کار داشته باشند، می‌توانند این امکان را غیر فعال کنند. 

چندی پیش یکی از صاحبان خودروی مدل اس از مسیریابی تسلا انتقاد کرده بود. به گفته‌‌ی او اگر همسرش از گوگل مپ استفاده نکرده بود، ترافیک باعث می‌شد به قرارهای عصرش نرسد. برخی دیگر از مالکان خودرو‌های این شرکت هم، بر روی سایت رددیت از مشکلاتی مشابه نوشته بودند. کمی بعد از این ماجرا، ایلان ماسک از این امکان جدید خبر داد.

درحالی که مراکز داده‌های گوگل مپ و ویز به طرز چشم‌گیری از خودروهای فعال تسلا گسترده‌تر هستند، باز هم این سیستم مسیریابی جدید قدمی بزرگ برای پیشی گرفتن از ترافیک به حساب می‌آید. ترافیک نه تنها زمان را به هدر می‌دهد بلکه در اتلاف انرژی نیز نقش پررنگی ایفا می‌کند. احتمالا این آپدیت و آپدیت‌های بعد از آن خیلی زود در میان مالکان خودروهای تسلا مجبوب می‌شوند.

تازه‌ترین‌ خبر از تسلا : 

ایلان ماسک: افراط در اتوماسیون و توسعه رباتیک تسلا اشتباه بود

حرکت عجیب راننده تسلا

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.