تکنولوژی

ماجرای مرگ راننده تسلا

تسلا اطلاعات جدیدی درباره‌ی حادثه یکی از ماشین‌های خودرانش منتشر کرد. در این حادثه، راننده‌ یک خودروی‌ برقی مدل ایکس کشته شد. بر طبق گفته‌های این کمپانی خودروی مدل ایکس در هنگام حادثه بر روی حالت خودران تنظیم شده بود. تسلا این اطلاعات را به کمک داده‌های ضبط شده‌ این خودرو به دست آورده است. به نظر می‌رسد قبل از حادثه، این خودرو در حالت نیمه خودکار قرار داشته است. هم‌چنین راننده امکان کنترل-فاصله را در حالت حداقل قرار داده بوده است، این امکان فاصله‌ی بین خودروی مدل ایکس و ماشین‌های دیگر را به کمترین فاصله‌ی ممکن می‌رساند.

با توجه به اظهارات این کمپانی، راننده چندین هشدار تصویری و یک هشدار صوتی برای لزوم به دست گرفتن کنترل ماشین دریافت کرده بود. با این وجود حتی ۶ ثانیه قبل از برخورد هم به نظر می‌رسد دست‌های راننده بر روی فرمان نبوده است.

این خودروی مدل ایکس در روز ۲۳ مارچ به گاردریل بزرگراهی در مانتین ویو کالیفرنیای‌ شمالی برخورد کرد. در پی این حادثه راننده‌ی این ماشین در بیمارستان جان باخت. بنا به گفته‌ی تسلا، راننده ۱۵۰ متر قبل از برخورد (حدود ۵ ثانیه) دید خوبی از گاردریل بتنی رو‌به‌روی خودش داشته است، اما هیچ اقدامی نکرده است.

ستاد ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده آمریکا در حال تحقیق در مورد این موضوع است. دو خودروی دیگر نیز در این حادثه سهیم بودند. در حال حاضر این دومین حادثه‌ی خودروهای تسلا است که ستاد ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده آمریکا بررسی آن را در دستور کار دارد. این ستاد در ماه ژانویه تصادف یک خودروی مدل اس با یک کامیون آتش‌نشانی در شهر کالور سیتی (حومه‌ کالیفرنیا) را نیز بررسی کرد.

بنا به گفته‌ی تسلا حالت خودران تکنولوژی نیست که بتوان به طور کامل رانندگی بر عهده‌ی آن گذاشت، این تکنولوژی نیازمند هوشیاری تمام مدت راننده است. سیستم خودران برای هشدار دهی به رانندگان تنظیم شده است، به طوری که در صورت تشخیص نبودن دست‌‌های راننده بر روی فرمان هشدار داده می‌شود. در صورتی که راننده توجهی نکند، صدا و تعداد این هشدارها بیشتر می‌شود. در نهایت در صورت نادیده‌ گرفتن هشدارها توسط راننده، حالت خودران خاموش می‌شود.

 

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا