تکنولوژی

کد آی‌بوت آی‌او‌اس لو رفت

چند روز پیش خبر لو رفتن برنامه‌ی آیبوت اپل و انتشار آن بر روی گیت‌هاب منتشر شد. با وجود این که این نسخه‌ی خاص، مخصوص آی‌اواس ۹ بود. باز هم اطلاعات مفیدی را در اختیار هکرها قرار ‌داد. هکرها کمک این اطلاعات می‌توانند یک آیفون را رمزگشایی کنند و شهرت امن بودن آی‌اواس را زیر سوال ببرند. 

چه کسی پشت این قضیه بود؟ یک کارمند اخراج شده که به دنبال انتقام است؟ یک اهل کامپیوتر نابغه که چندین لایه‌ی امنیتی را هک کرده تا به این کد قدیمی برسد؟ و یا یک فروشنده‌ی سهام که با افت قیمت سهام این شرکت سود می‌کرد؟ در حقیقت به نظر می‌رسد هیچ‌کدام از این‌ها نباشد. یک کارآموز معمولی که در سال ۲۰۱۶ در کودرتینو مشغول  به کار بود، به درخواست دوستانش که عضو گروه قفل‌شکن آی‌اواس بودند این کد را دزدید. دوستان او این کد را برای تحقیقاتشان نیاز داشتند. این کارآموز کد اصلی و نام فایل‌ها را برداشت و اطلاعات داخلی ابزارهای اپل را دزدید. گروه اصلی که کدها را به گرفته بودند قصدانتشار آن را نداشتند و قرار بود کد در دسترس همان گروه باقی بماند. اما به مرور زمان این گروه این کد را با بقیه به اشتراک گداشت و کم‌کم کنترل پخش این کد از دست آنها خارج شد. فردی که جزو گروه اصلی نبود کد را بر روی گیت‌هاب پست کرد. به نظر می‌رسد چیزی که منشتر شده است فایل کامل نبوده است. یکی از اعضای گروهی که به این اطلاعات دست پیدا کرده بود گفته است چیزی که بر روی گیت‌هاب منتشر شده است تمامی اطلاعات لو رفته نیست. در واقع کپی اطلاعات لو رفته است.

او گفته است:ما نگران بودیم در همان ابتدا کد توسط یکی از ما پخش شود. اینکه داخل اپل نباشی و به کد آی‌بوت دسترسی داشته باشی واقعا عجیب است.

 

اپل گفته است قبل از انتشار این کد بر روی گیت‌هاب از لو رفتن آن اطلاع داشته است. یکی از سخنگویان اپل گفنه است: نیازی به نگرانی نبود، چرا که امنیت محصولات ما فقط به یک کد وابسته نیست.

 

منبع : آی تی ایران

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن