تکنولوژی

وام 100 میلیارد تومانی خرید پهپاد برای منابع طبیعی ایران

 فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت که 100 میلیارد از 200 میلیارد تومان وامی که برای خرید تجهیزات از جمله پهپاد با هدف حفظ منابع طبیعی در نظر گرفته شده بود ، اختصاص یافته است.

سرهنگ قاسم سبزعلی روز دوشنبه در گفت ‌وگو با خبرنگار ایرنا در چالوس افزود: این وام بر اساس امضای تفاهم‌نامه بین وزارتخانه های جهادکشاورزی ، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان حفاظت محیط زیست از صندوق کوثر دریافت شده است.

مرتبط : عکاسی آبستره با پهپاد

وی خرید خودرو و تجهیزات ارتباطی و رادیویی و انواع پهباد را از مهم ترین محل های هزینه کرد این وام معرفی کرد.

سبزعلی اظهار داشت : استفاده از فناوری‌های نو همچون دوربین‌های تشخیص دود در دستور کار قرار دارد و با وزارت راه و شهرسازی هماهنگ کرده‌ایم تا از دوربین‌ها و پایانه‌های واپایشی (کنترلی) آنان در سراسر کشور استفاده کنیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تأکید کرد: در بخش پهپاد نیز با توجه به جایگاه بالای کشورمان، جلساتی با وزارت دفاع برگزار شده است.

به گفتهٔ او، اکنون در برخی از ادارات کل منابع طبیعی کشور، پهپادهایی تهیه و استفاده می‌شود ولی آنچه سازمان جنگل‌ها در پی تهیهٔ آن از وزارت دفاع است، پیشرفته‌تر و با قابلیت‌های بیشتر است.

سبزعلی بیان کرد: پهپادهایی که در نظر داریم تهیه کنیم، از انواع مختلف بال‌ثابت و عمودپرواز (چاربال quadcopter ) است که دست‌کم 10 تا 15 کیلومتر برد دارند.

وی همچنین گفت: این پهپادها دارای کاربردهای متنوعی هستند و بسته به ابزارهایی که بر رویشان نصب می‌شود، می‌توانند مأموریت‌های گوناگون از جمله پایش اراضی ملی و تشخیص آتش‌سوزی و حتی شناسایی مناطق آلوده به آفات و بیماری‌ها را انجام دهند.

به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، مهم‌ترین برنامه این سازمان آن است که زمینه لازم را فراهم کند تا اقتصاد مردم بهبود یابد و در نتیجه دست‌اندازی به منابع طبیعی کمتر شود. 

مرتبط : پرواز در تهران فقط با مجوز مجاز است

سبزعلی تصریح کرد: البته خودمان هم باید ارتقا یابیم و نظارتمان بیشتر شود زیرا اگر جلو تخریب منابع طبیعی را نگیریم آینده‌ای خطرناک برای فرزندانمان رقم می‌زنیم.

وی اظهار داشت: فرهنگ‌سازی و حضور مردم و مشارکت همه‌جانبهٔ آنان در حفاظت از منابع طبیعی، از ملزومات رسیدن به اهداف است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از مردم خواست هر نوع تخلف، از جمله چَرای غیرمجاز دام، احداث کوره زغال غیرمجاز، تخریب و تصرف اراضی ملی و ساحلی، وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع را در هر ساعت از شبانه‌روز با شماره تلفن رایگان و کشوری 1504 اطلاع دهند.

ایران دارای 14.3 میلیون هکتار جنگل و 85 میلیون هکتار مرتع است. 

مرتبط 

گران‌قیمت‌ترین پهپادهای جهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.