تکنولوژی

قطع دو هزار آیفون در روز نخست اجرای رجیستری موبایل

نام نویسنده: علی پرند

با فرارسیدن زمان اجرای محدودیت  طرح رجیستری گوشی‌های موبایل چندین هزار گوشی‌های آیفون که توسط مردم استفاده می‌شد قطع شده است. 

بر اساس کلیپی که در صدا و سیما پخش شده  بیش از ۴۷ هزار گوشی مشمول این طرح شده‌اند( در خطر قطع دائمی قرار دارند). تنها دو هزار گوشی آیفون که ۱۴ آذر فعال شده بودند حالا با گذشت یک ماه در روز پنج شنبه ۱۴ دی ماه قطع شده‌اند. مسوولان مجری این طرح در یک مصاحبه تلویزیونی صدا وسیما با تماس با بعضی از مشترکان که دارای آیفون بودند از آن‌ها در مورد دلایل رجیستر نکردن گوشی آیفون خود می‌پرسند اغلب پاسخ دهندگان می‌گویند که از این طرح مطلع نبودند یا فروشنده به آنها گفته که مشکلی ایجاد نخواهد شد. همچنین یک دارنده گوشی اپل نیز تاکید می کند به صورت مسافری آن را واردکرده اما از الزام به ثبت آن مطلع نبوده است.  ایجاد محدودیت برای گوشی‌های آیفون در حالی صورت می‌گیرد که مسوولان طرح از دو هفته قبل برنامه‌ای را برای ایجاد محدودیت رجیستری برای گوشی های بلک‌بری و گوگل پیکسل نیز آغاز کرده‌اند. 

مجریان طرح رجیستری به هر گوشی که توسط واردکنندگان گوشی به کشور وارد نشده پیامکی می‌فرستند و به صاحب آن هشدار می‌دهند که آن گوشی تا یک ماه آینده قطع خواهد شد.

افزایش قیمت گوشی 

طرح رجیستری به گفته فروشندگان بازار موبایل باعث افزایش قیمت گوشی ( و تبلت ) تا حدود ۳۰ درصد شده و با توجه به افزایش قیمت ارز طی هفته‌های اخیر عملا باعث شده قیمت گوشی‌های رده‌بالای برندهایی چون اپل و گوگل در بازار ایران تقریبا گران‌تر از بقیه کشورهای جهان شود. 

از سوی دیگر اطلاع رسانی ضعیف مجریان طرح باعث شده که بسیاری از خریداران گوشی اساسا از این طرح مطلع نباشند و پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آینده قطع سرویس گوشی‌های خریداران موجب اعتراض بیشتر خریداران بی خبر از این طرح را باعث شود.

مجریان طرح که چندین نهاد از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا، وزارت صنایع، گمرک و وزارت ارتباطات را شامل می شوند هنوز روال‌های ساده و مشخصی را برای ثبت گوشی‌های مسافری در نظر نگرفته‌ و اطلاع رسانی نکرده‌اند و بسیاری از مسافرانی که با خود گوشی ( نو یا مسعمل ) همراه دارند از اینکه باید گوشی خود را در بدو ورود ثبت کنند مطلع نیستند. همچنین مشخص نیست چرا گوشی‌های مستعمل افرادی که آن را از خارج خریده‌اند یا ایرانیان مقیم خارج باید در ایران هم ثبت شود و هزینه قابل توجهی از مردم اخذ شود.

منتقدان اجرای این طرح می‌گویند که سخت‌گیری بیش از اندازه روی گوشی‌های مسافری از یک سو و محدود بودن تعداد  واردکنندگان باعث ایجاد انحصار واردات گوشی و به دنبال آن افزایش قیمت گوشی در بازار می‌شود.   

مسوولان گمرک برای اجبار به ثبت گوشی به قانون قدیمی متوسل شده‌اند که بر اساس آن هر مسافر بیشتر از ۸۰ دلار واردات کالا ندارد  این در حالی است که این قانون تقریبا اجرا نمی‌شود اما حالا به اجبار فقط برای گوشی موبایل به اجرا در آمده است.  

از سوی دیگر علی رغم اعتراضات مکرر مشترکان برای کسانی که بخواهند پس از ورود به کشور هزینه رجیستری گوشی خود را بپردازند راهی وجود ندارد. مجریان طرح تا همین دو هفته قبل به مسافرانی از این دست توصیه می‌کردند دوباره از کشور خارج و سپس در هنگام ورود به کشور گوشی را رجیستر و هزینه آن را بپردازند. حالا اما ظاهرا تغییراتی در این وضعیت داده شده و از مسافران خواسته شده که دوباره به گمرک ورودی مراجعه کرده و در آنجا هزینه رجیستری را پرداخت کنند. تمامی فرآیند ثبت گوشی در گمرک همچنان به صورت دستی و روی کاغذ است و در انتها نیز به مشترک کاغذی داده می‌شود که با آن به مخابرات مراجعه کند. در  تماس آی تی ایران با مسوولان سایت همتا ( طرح رجیستری موبایل ) گفته شد که هیچ نیازی به مراجعه به مخابرات وجود ندارد و مسوولان گمرک به اشتباه چنین درخواستی از مسافران دارند! 

مرتبط : افزایش قیمت موبایل با اجرای طرح رجیستری

طرح رجیستری موبایل با هدف جلوگیری از قاچاق این کالا به اجرا درآمده با این حال محدودیت‌های اصلی آن شامل شرکتهای وارد کننده که اصلی‌ترین منبع قاچاق این کالا محسوب می‌‌شده‌اند نشده است و به نظر می‌رسد با افزایش قابل توجه قیمت گوشی در بازار فعلا برنده اصلی طرح واردکنندگان این گوشی‌ها باشند که به لطف این طرح قادر به بالا نگه داشتن قیمت این کالا در بازار هستند.

گارانتی اپل بدون اطلاع اپل! 

مجریان طرح یکی از مزیت‌های طرح رجیستری را گارانتی قانونی کالا می‌دانند در حالی که با توجه به عدم اعطای نمایندگی اپل از سوی این شرکت به هیچ شرکت ایرانی عملا هرگونه تعمیر یا دستکاری در گوشی توسط این شرکتها باعث می‌شود در صورت مراجعه صاحب گوشی به اپل استور یا مراکز اصلی تعمیر اپل در کشورهای دیگر دستگاه توسط شرکت مادر پذیرش نشود. طرح رجیستری فقط در یکی دو کشور از جمله ترکیه به اجرا در آمده است. 

اگر شما هم گوشی خود را ثبت کردید یا طی فرآیند رجیستری برای گوشی شما مشکلی ایجاد شده تجربه خود را در بخش نظرات با دیگران در میان بگذارید. 

مرتبط : 

مهمترین پرسش  و پاسخ‌ها درباره طرح رجیستری

ابهام در واردات گوشی مسافری

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.