تکنولوژی

برنامه نویسی کودکان چیست و از چه زبان‌هایی میتوان استفاده کرد؟

از اولین روزی که زبان برنامه نویسی برای کودکان دنیا معرفی شد 50 سال می‌گذرد. گوگل در این روز در راستای هفته علوم و آموزش کامپیوتری، سرویس «Google Doodle» 50 سالگی برنامه نویسی کودکان را جشن گرفت. در ادامه به برنامه‌ها و زبان‌های آموزش برنامه‌نویسی که برای کودکان معرفی شده‌اند اشاره کرده‌ایم.

Google Doodle

اگرچه این بازی ظاهری بچه‌گانه و ساده دارد و کاراکترهای آن شبیه کاراکترهای کارتونی هستند، اما طراحی بازی اصلا کار بچه‌گانه‌ای نبود و اتمام آن توسط 3 تیم متخصص با نام‌های Google Doodle، Google Blocky و یک تیم محققین از موسسه MIT Scrath انجام گرفته است.

این بازی بر اساس زبان برنامه‌نویسی Scratch طراحی شده و در آن بازیکنان با استفاده از یک سری کدها باید کاراکتر خرگوش داخل بازی را به اطراف حرکت دهند.

Scratch

زبان Scratch یکی از چندین زبان و ابزار برنامه‌نویسی متناسب با روحیات کودکان است که به آنها نحوه کدنویسی را آموزش می‌دهد. نرم‌افزار برنامه‌نویسی این زبان هم مانند یک بازی کودکانه طراحی شده و کودکان در حین بازی بایستی کدهای دستوری را همانند پازل در کنار یکدیگر قرار دهند تا یک خط کد صحیح را به وجود بیاورند.

در نرم‌افزار scratch هم مانند بازی Google Doodle کودکان بایستی کدهای دستوری را در کنار یکدیگر قرار دهند تا دستورالعمل صحیح برای حرکت کردن کاراکتر داخل بازی به وجود بیاید. این بازی در عین سادگی، کدنویسی پایه را با استفاده از بازی و سرگرمی آموزش می‌دهد.

Blocky

این زبان هم یکی دیگر از پلتفرم‌های آموزش تصویری کدنویسی است که البته تنها برای کودکان طراحی نشده است. در حالی که پلتفرم Scratch برای کودکان 8 سال به بالا توصیه می‌شود اما Blocky به دلیل پیچیدگی بیشتر برای سنین 10 به بالا توصیه می‌شود.

Alice

Alice در اصل یک رابط برنامه‌نویسی برای سنین 10 سال به بالا است و در حین بازی کدنویسی را هم به کودک آموزش می‌دهد و باعث افزایش خلاقیت کودکان در برنامه‌نویسی هم می‌شود.

Swift Playground

اگر مایل هستید فرزندانتان نرم‌افزارهای برنامه‌نویسی را بر روی آیپد اجرا کنند، باید بدانید که اپلیکیشن Swift Playground در کنار جذابیت و سرگرمی که برای فرزند شما به ارمغان می‌آورد، کدنویسی به بهترین نحو ممکن را هم به او آموزش می‌دهد.

Twine

این نرم‌افزار هم برای آموزش برنامه‌نویسی به کودکان بالاتر از 12 سال طراحی شده و آموزش را بیشتر از طریق داستان به کودکان آموزش می‌دهد.

Lego Mindstorm Robotics

این برنامه ‌هم آموزش برنامه نویسی برای کودکان را با یک نگرش متفاوت آموزش می‌دهد و اکثر آموزش‌ها بر پایه علم روباتیک طراحی شده‌اند.

Kodu

اپلیکیشن Kodu توسط مایکروسافت و در اصل برای کنسول ایکس‌باکس طراحی شده و کودکان با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانند دنیای 3بعدی را طراحی و کشف کنند.

منبع : آی‌تی‌ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.