تکنولوژی

جایزه 1 میلیون دلاری برای حل معمای شطرنج

آیا ذهن خلاق و مطمئنی برای حل مسائل محاسباتی دارید؟ اگر اینطور فکر می‌کنید بهتر است بدانید که دانشگاه «سنت اندرو» آمریکا با همکاری موسسه Clay Mathematics مسابقه‌ای در همین رابطه برگزار کرده‌اند. روز پنجشنبه اعلام شد کسی که بتواند این معمای شطرنج را حل کند، از طرف موسسه Clay مبلغ 1 میلیون دلار جایزه دریافت خواهد کرد. محققین تخمین می‌زنند که حل این مسئله هزاران سال ‌طول بکشد.

این معمای شطرنج ابتدا در سال 1850 مطرح شد و طی آن از شرکت کنندگان خواسته ‌شد که 8 مهره وزیر را طوری روی صفحه شطرنج جای‌گذاری کنند که هیچکدام قابلیت حمله به یکدیگر را نداشته باشند. این معما سال‌ها پیش توسط انسان‌ها حل شد اما حال که صفحه شطرنج در ابعاد بسیار بزرگتری طراحی شده، دانشمندان دانشگاه سنت اندرو معتقدند که حتی برنامه‌های کامپیوتری در مدت زمان کمتر از هزار سال نمی‌توانند این معما را حل کنند. البته شما این فرصت را دارید که زودتر از کامپیوترها این معما را حل کنید!

پروفسور «یان جنت» در زمینه محاسبات ریاضی فعالیت می‌کند در مصاحبه خود گفته که یافتن الگوریتم چینش مهره‌ها یک قسمت ماجرا است و قسمت سخت‌تر، پیش بردن الگوریتم به مرحله‌ی بعدی است. ظاهرا این ادعای پروفسور جنت کاملا صحیح و منطقی است. او در ادامه گفت، علاقه‌مندان با اثبات اینکه حل این معما الگوریتم خاصی دارد و اینکه این معما کلا غیرقابل حل شدن است، می‌توانند برنده‌ی این جایزه‌ 1 میلیون دلاری شوند!

طبق گفته‌های پروفسور جنت، حل این معما سخت‌ترین کار در علم کامپیوتر محسوب می‌شود، به این دلیل که متدهای امروزی در حل معماهای شطرنج همگی از روش آزمون و خطا استفاده می‌کنند و بایستی تمامی راه حل‌های ممکن را یکی یکی از ابتدا امتحان کنند. برای حل این معما به یک الگوریتم محاسباتی کاملا جدید نیاز است.

ضمنا پروفسور جنت سه توصیه برای افراد مایل به حل این مسئله و کسب جایزه یک میلیون دلاری دارد: مدرک Ph.D خود را در زمینه پیچیدگی محاسبات کسب کنید، فوق‌العاده هوشمندانه عمل کنید و در پایان سعی کنید خیلی خوش‌شانس باشید.

اگر این معما برای شما جالب شده است می‌توانید موضوع آن را در تصویر پایین بخوانید. اگر هم موفق به حل آن شدید، ما را فراموش نکنید!

منبع : آی‌تی‌ایران

‫14 دیدگاه ها

  1. با سلام
    آیا شرکت مایکروسافت حاضر به مذاکره درخصوص توسعه سیستم عامل ویندوز در زمینه های مختلف با مهندسین کامپیوتر ایرانی هست؟
    اگر کسی سطح دهم شطرنج در Windows 10 را ببرد آیا مایکروسافت حاضر است به این فرد جایزه بدهد ؟؟
    آیا شرکت مایکروسافت حاضر به توسعه طراحی کلی و جزئی سیستم عامل از طریق نظرات و دیدگاههای مهندسین ایرانی هست ؟

  2. دوستان من تو سایتای دیگم بررسی کردم این معما باید در صفحه ای به ابعاد ۱۰۰۰در۱۰۰۰با ۱۰۰۰تا وزیر حل بشه.

  3. دوستان عزیز این سوال پاسخش زود حل شود و دیگه به دنبال این سوال نباشید این سوال خیلی اسون بود برای ۱۰میلیارد

  4. سلام. ببخشید الان چیو باید بزنیم که به تصویر معما برسیم؟ اگه حلش کردیم جوابو به کجا ارسال کنیم؟ ممنون میشم اگه جواب بدید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.