تکنولوژی

بهترین روش جلوگیری از پف‌افزارها در ویندوز 10

با آپدیت بزرگ جدید ویندوز 10 یا همان Creators Update، مایکروسافت ویژگی جدیدی را به ویندوز 10 اضافه میکند که در جلوگیری از نصب Bloatwareها یا به اصطلاح “پف افزارها” به کاربران کمک خواهد کرد. 

مایکروسافت در حال تست یک ویژگی جدید است که امکان نصب برنامه‌ها تنها از طریق Windows Store ممکن خواهد بود و از نصب برنامه‌های کلاسیک Win32 جلوگیری می‌کند. با فعال کردن این ویژگی، هر زمان که کاربر بخواهد اپلیکیشن‌های Win32 را نصب کند، با پیغام اخطار مواجه می‌شود که به کاربر اعلام می‌کند اپلیکیشن‌های windows Store در حفظ امنیت سیستم، به شما کمک خواهند کرد.

این ویژگی به صورت پیشفرض غیر فعال است اما کاربران در صورت نیاز می‌توانند آن را به راحتی فعال کنند. مایکروسافت دو آپشن مختلف را برای این ویژگی ارائه می‌کند:  از کاربران به طور کامل در نصب اپلیکشن‌های Win32 ممانعت می‌شود یا اینکه پس از نمایش اخطار، به کاربر اجازه نصب را می‌دهد.

بدون شک این یک ویژگی حیاتی در ویندوز 10 محسوب می‌شود و به مایکروسافت امکان جلوگیری نصب پف افزارها و باج افزارها در سیستم‌های مجهز به ویندوز 10 را خواهد داد. البته این ویژگی برای کاربرانی که  قصد استفاده از اپلیکیشن‌های کلاسیک Win32 مانند Adobe Photoshop یا گوگل کروم را دارند، بی استفاده خواهد بود اما برای کاربرانی که قصد استفاده از ویژگی‌های پایه ویندوز را دارند، بسیار مفید خواهد بود. جلوگیری از نصب برنامه‌های Win32 مطمئنا باعث حفظ امنیت کاربران مبتدی خواهد شد، چون از این طریق احتمال نصب باج‌افزارها نیز کاهش پیدا می‌کند. برنامه‌های  Windows Store نیز بخش اعظمی از نیازهای این افراد را برطرف خواهد کرد، البته به لطف Desktop App Converter مایکروسافت، کاربران می‌توانند برخی از برنامه‌های Win32 را نیز دانلود کنند.

همچنین مایکروسافت بر روی بخشی دیگر فعالیت می‌کند که امکان نصب برنامه‌های Win32 را به طور کامل غیرممکن می‌کند و احتمالا خیلی جالب خواهد بود. اخیرا ردموند پلتفورم جهانی ویندوز خود را گسترش داده است، البته از آنجایی که مایکروسافت اخیرا به دنبال یک سیستم عامل  واحد جهانی برای دستگاه‌های خود از هولولنز گرفته تا کامپیوترها است، گسترش ابعاد ویندوز 10 خیلی تعجب‌آور به نظر نمی‌رسد.

احتمال می‌رود آپدیت بزرگ ویندوز 10 در ماه آپریل عرضه شود، کاربران پس از نصب آپدیت جدید می‌توانند از این ویژگی جدید و دیگر امکانات مختلف این اپدیت استفاده کنند

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.