تکنولوژی

خواب بیشتر باعث درآمد بیشتر می‌شود

همه ما میدانیم که خواب در عملکرد شغلی تاثیر بسیار زیادی دارد. بعد یک هفته تعطیلات شما احساس می‌کنید که بهتر کار می‌کنید و بعد از یک هفته بی خوابی شبانه – مثلا به خاطر دنبال کردن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا – انگار اصلا دل و دماغ کار کردن ندارید. 

به گزارش آی تی ایران این جای تعجبی ندارد که خواب تاثیر قابل توجهی بر میزان توجه، حافظه و شناخت دارد اما تحقیقات جالب جدید نشان میدهد که خواب باعث افزایش درآمد هم می‌شود.  مقاله‌ای که اخیرا توسط متی گیبسون از کالج ویلیامز و جفری شریدر از دانشگاه کالیفرنیا و بر اساس اطلاعات مربوط شرکت Jawbone (‌سازنده دستبندهای هوشمند سنجش خواب ) انجام شده نشان می‌دهد که خواب اضافی ممکن است به درآمد هزاران دلاری بیشتر منجر شود. 

بر اساس محاسبه آن‌ها یک ساعت خواب بیشتر در هفته می‌تواند با نیمی از درآمد حاصل از یک سال درس‌خواندن بیشتر برابری کند. 

در واقع داستان به این سادگی‌ها هم نیست. تصور نکنید که همین الان شروع به خوابیدن کنید و به سرعت پول بیشتری به دست خواهید آورد. این موضوع در واقع مرتبط با چگونگی برنامه‌ریزی افراد در مورد زندگی‌شان، زمان دسترسی آنها به خواب و تاثیر عملکرد آن بر کار آنها و در نهایت درآمدشان است. 

این تحقیق درباره تاثیر خواب بر حقوق کارکنان بوده همچنین محققان به دنبال بهره گرفتن از آزمایش طبیعی زمان طلوع آفتاب در سراسر آمریکا بودند. تحقیقات قبلی نشان میداد که مردم به طور طبیعی در زمانی که خورشید زودتر طلوع می‌کند بیشتر در رخت‌خواب می‌مانند حتی اگر به موقع خوابیده باشند. وقتی طلوع خورشید دیرتر اتفاق می‌افتد  – مثلا در زمستان – این به طور متوسط باعث افزایش ۲۰ دقیقه‌ای باعث افزایش زمان خواب افراد در طول هفته می‌شود.

محققان با بررسی میزان حقوق افراد و میزان خواب آنها در نقاط مختلف آمریکا به این نتیجه رسیدند  هر ۱ ساعت افزایش ساعت خواب در هر هفته با افزایش ۱.۳ درصدی دستمزد در کوتاه مدت و ۵ درصد در بلند مدت همراه بوده است. 

در نقاطی که طلوع آفتاب یک ساعت زودتر صورت می‌گیرد یک کارگرد تا ۱۵۷۰ دلار در سال بیشتر دستمزد دریافت می‌کند. 

تحلیل‌های مربوط به ارتباط خواب و دستمزد همچنان ادامه دارد و با گسترش دسبتندها و ساعت‌های هوشمند باید منتظر تحلیل‌های مشابه دیگری نیز در ادامه خواهیم بود. 

 

منبع : آی تی ایران

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن