تکنولوژی

حقیقتی که اپل درباره آی‌فون پنهان می‌کند

نام نویسنده: مهیار مهرجو

اگر شما هم به فروشگاه‌های رسمی اپل در کشورهای مختلف رفته باشید و از آنها سوال کنید که تفاوت بین آی‌فون 7 با حافظه 32 گیگابایت و 256 گیگابایت چیست؟ قطعا جواب می‌شنوید که تفاوت‌ آنها فقط فضای ذخیره سازی اطلاعات است. حتی اگر به فروشگاه‌های غیر رسمی ایران هم مراجع کنید، نتیجه فرقی ندارد. همه مطمئن هستند که تنها تفاوت بر سر مقدار حافظه است و بس. اما جالب است بدانید اصلا اینطور نیست و آی‌فون 256 گیگابایتی با آیفون 32 گیگابایتی کاملا متفاوت است. این تفاوت میان آیفون‌ها فقط به حافظه هم محدود نمی‌شوند، بلکه آیفون‌های موجود در آمریکا با آیفون‌های موجود در اروپا هم تفاوت زیادی دارند! در ادامه این تفاوت‌ها را بیشتر بررسی می‌کنیم.

 

حافظه

یکی از این تفاوت‌ها حافظه است، البته منظور ما مقدار حافظه نیست! بلکه کیفیت آن است. حافظه‌ای که برای مدل‌های 256 گیگابایتی استفاده می‌شود زمان خواندن اطلاعات از حافظه سرعتی معادل 856 مگابایت بر ثانیه دارد و همچنین برای ذخیره اطلاعات یا نوشتن داده روی کارت حافظه که مهمترین پارامتر است، سرعت 341 مگابایت بر ثانیه را دارد که سرعت خوبی است.

حالا اگر همین آزمایش را روی یک آی‌فون 7 با حافظه 32 گیگابایتی انجام بدهید نتیجه فاجعه خواهد بود. سرعت خواندن یک فایل از حافظه در آی‌فون 7 با حافظه 32 گیگابایتی 686 مگابایت بر ثانیه است. این پارامتر البته خیلی تاثیر در کارکردن شما ندارد زیرا اهمیت کارت‌های حافظه به سرعت نوشتن روی آنها است. جالب است بدانید سرعت نوشتن روی حافظه این آیفون 42 مگابایت بر ثانیه است!! 42 مگابایت بر ثانیه اشتباه تایپی نیست! واقعا یک هشتم آیفون 256 گیگابایتی سرعت دارد. این یعنی تمام کارهای شما در رابطه با نوشتن روی حافظه در این موبایل با سرعت یک هشتم انجام می‌شود و این موضوع را اپل هرگز به شما نمی‌گوید.

برای اینکه موضوع واضح‌تر شود، اگر شما یک فیلم با حجم 4 گیگابایت را بخواهید روی آیفون 256 گیگابایتی کپی کنید، باید 2 دقیقه و 43 ثانیه صبر کنید، حالا اگر بخواهید همین فایل را روی آیفون 32 گیگابایتی کپی کنید باید 3 دقیقه و 40 ثانیه منتظر بمانید! اما اپل به همه اعلام کرده که تنها تفاوت این دو دستگاه حجم ذخیره فایل است. اگر شما هم فیلم و موسیقی زیاد از لپ‌تاپ به موبایل انتقال می‌دهید، زمان خرید آیفون 7 به این موضوع دقت کنید که اختلاف فقط بر سر حجم حافظه نیست.

جالب است بدانید همین آزمایش را جی‌اس‌ام روی آیفون 7 پلاس هم انجام داده است. سرعت نوشتن اطلاعات که شامل موسقی، عکس، فیلم و حتی اپلیکیشن می‌شود روی آیفون 7 پلاس با حافظه 128 گیگابایتی 341 مگابایت بر ثانیه است و روی آیفون 7 پلاس 32 گیگابایتی 42 مگابایت بر ثانیه است.  

 

ارتباط با اینترنت

این تبعیض‌ها در آیفون فقط به حافظه محدود نمی‌شود. شاید عجیب باشد اما بدانید سرعت اینترنت آیفون‌ها هم با یکدیگر فرق دارند. آیفون 7 پلاس که با شماره مدل A1778 و A1784 معمولا در بازار اروپا موجود است سرعت ارتباط بسیار کمتری نسبت به آیفون‌های با شماره مدل A1660 و A1661 دارند که در بازار آمریکا فروخته می‌شود. دو مدل اولی که گفته شد از مودم اینتل استفاده می‌کنند که سرعت بسیار پایینی دارد و دو مدل دوم از مودم کوآلکام استفاده می‌کنند که بسیار کیفیت خوبی دارد و این همان مودمی است که گوگل هم در گوشی پیکسل از آن استفاده می‌کند.

مودم‌های اینتل استفاده شده در آیفون 7 حداقل 30 درصد ضعیف‌تر از مودم‌های کوآلکام است. این ضعف در برخی آزمایش‌ها به 75 درصد هم رسیده است. این یعنی آیفون‌هایی که مودم اینتل دارند سرعت آپلود و دانلود آنها در استفاده از 4جی یا 3جی بسیار پایین‌تر از مدل‌هایی است که مودم کوآلکام دارند. هنوز مشخص نیست اپل چرا در گوشی‌های جدید خود چنین کاری کرده است. برای اینکه بهتر متوجه شوید اگر شما یک آیفون 7 یا 7 پلاس با مودم اینتل بخرید سرعت ارتباطات شما از آیفون 6 اس هم کمتر است!

این موضوع زمانی مشخص شد که کاربران به‌ خاطر قطع شدن آنتن و سرعت پایین از اپراتورها شکایت داشتند و بعد مشخص شد که مشکل از اپراتور نبوده و اپل در آیفون آنها از مودم بی‌کیفیت اینتل استفاده کرده است.

در ادامه چند جدول از کارایی این دو مدل در باندهای مختلف را می‌توانید ببینید.

(خط آبی آیفون با مودم اینتل و خط قرمز آیفون با مودم کوآلکام است).

 

اگر ماجرای برای شما هم جالب شد، خوب است بدانید هر میلیمتر تغییر در این نمودارها کیفیت را کاملا تغییر می‌دهد. برای اینکه موضوع واضح‌تر شود ما چند پرچمدار جدید را کنار یکدیگر قرار می‌دهیم تا در شرایط مختلف بتوانید این دو آیفون را با هم و با سایر محصولات دیگر مقایسه کنید.

منابع:

گاردین

cellularinsights

نیوز فیوژن

یوتوب

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا