تکنولوژی

بال هواپیمای ناسا هنگام پرواز خم می‌شود

ناسا قصد دارد تا هواپیماهایی با بال‌های تاشو بسازد که هنگام پرواز بال‌های آنها خم شود.

به گزارش ایسنا، ایده ساخت این هواپیماها که Spanwise Adaptive Wing (SAW) نام دارد، کنترل سرعت آنها در هنگام فرود نبوده بلکه افزایش بهره‌وری و قابلیت‌های هواپیما است.

این قابلیت به هواپیما اجازه می‌دهد که فضای کمتری بر روی عرشه یا ناو هواپیمابر را اشغال کنند و در آشیانه‌های کوچک‌تر نیز جای بگیرد.

به گفته مقامات ناسا آنها در حال ساخت هواپیماهایی هستند که بسیار متفاوت‌تر از همه هواپیماهای پیشین است.

سازمان ملی هوانوردی و فضایی ناسا اولین بار نیست که به طراحی چنین هواپیماهایی می‌پردازد بلکه سالهای زیادی است که به ساختن موارد مشابه مشغول است.برای مثال در پروژه حمل و نقل هوایی سازگار با محیط زیست، بر روی ساخت بال‌های تاشو کار کرده است.

یکی دیگر از پروژه‌هایی که توسط این سازمان انجام شده، کاهش یا از بین بردن دم عمودی در یک هواپیما است.

 این کار مزایای زیست محیطی بسیاری داشته و تا حد زیادی وزن هواپیما را کاهش داده و در نتیجه باعث کاهش مصرف سوخت می‌شود.

یکی از نمونه‌های استفاده از این فناوری، در هواپیماهای مافوق صوت است .هنگامیکه این هواپیماها در سرعت‌های بسیار بالا پرواز می‌کنند، هواپیما قدرت اوج‌گیری بسیار زیادی داشته، اما دارای قدرت کنترل انحراف کمتری است.

بنابر این تاشدن بال هواپیما به سمت بالا یا پایین ثبات بال بیشتری را برای آن ایجاد می‌کند. این بال‌ها در مواقع صعود و فرود هواپیما برای کمک به افزایش سرعت آن باز می‌شوند.

به گفته ناسا، این بالها قابل تنظیم بوده و در موقعیت‌های مختلف قابل تغییر خواهند بود. این سازمان قصد دارد تا در بهار سال 2017 نمونه اولیه این فناوری را بسازد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا