تکنولوژی

تولد 25 سالگی شبکه وب

نابغه کامپیوتر «سرن» در سال ۱۹۹۱ میلادی موفق به طراحی شبکه وسیع جهانی شد.

به گزارش مهر، امروز بیست و سوم اوت مصادف با بیست و پنجمین سالگرد تولد شبکه وسیع جهانی (World Wide Web) است.

 بیست و پنج سال پیش در چنین روزی در سال ۱۹۹۱ میلادی این شبکه جهانی توسط «تیم برنر لی»، نابغه کامپیوتر در موسسه «سرن» در سوئیس راه اندازی شد و مردم به این شبکه دسترسی پیدا کردند.

البته اینترنت و شبکه وسیع جهانی متفاوت هستند و اینترنت در سال ۱۹۶۹ میلادی راه اندازی شد که به عنوان شبکه ای برای انتقال داده ها بین دو نقطه مورد بهره برداری قرار می گیرد.

شبکه وسیع جهانی یا همان WWW به فضایی در شبکه اینترنت گفته می شود که در آنجا اطلاعاتی از قبیل صفحات وب و اسناد ذخیره می شوند.

در حقیقت می توان گفت که شبکه وسیع جهانی به عنوان رشته عصبی و اینترنت همچون سیناپس عمل می کند.

«برنر لی» در سال ۱۹۸۰ میلادی یک پایگاه داده های شخصی از افراد و مدل های نرم افزاری را در «سرن» ایجاد کرد و به دنبال آن یک «هایپرتکست»  که در آن هر صفحه به صفحه دیگری مرتبط است را طراحی کرد.

وی یک دهه بعد این فناوری را توسعه داد و ایده «سیستم اطلاعات به هم متصل شده جهانی» را مطرح کرد که در نهایت منجر به تلفیق اینترنت با «هاپیرتکست»  شد.

در سال ۱۹۹۰ میلادی «برنر لی» پروتوکل انتقال «هایپرتکست» موسوم به «HTTP» را ایجاد که به عنوان اولین مرورگر وب،  سرور و صفحات وب شناخته می شود.

همچنین در  ششم اوت سال ۱۹۹۱ میلادی اولین صفحه وب که امروزه به صورت آنلاین در دسترس است فقط برای کاربران «سرن» در دسترس بود که چگونگی کارکرد شبکه وسیع جهانی را نشان داد.

در بیست و سوم اوت سال ۱۹۹۱ میلادی علاوه بر کاربران «سرن»، افراد دیگری دعوت شدند تا به این صفحه متصل شوند که این روز را روز Internaut می نامند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا