تکنولوژی

پانصد هزار نوشتار در ویکی‌پدیای فارسی

روز گذشته در کتابخانه ملی ایران به مناسبت 500 هزارمین مطلب در ویکی‌پدیای فارسی جشن جالبی برگزار شد. در این جشن که اکثر مهمانان آن ویکی‌نویس بودند آمارهای جالبی از این وب‌سایت مطرح شد. ویکی‌پدیای فارسی از آذر ماه 1382 فعالیت خود را آغاز کرد. تعداد نوشتارهای این دانشنامه بعد از گذشت یک‌ سال به 1000 مقاله رسید. این روند ادامه دار شد و تا لحظه نوشتن این گزارش تعداد مقالات ویکی‌پدیای فارسی دقیقا 501 هزار و 35 است.

اگر بخواهیم سری به گذشته ویکی‌پدیای فارسی بزنیم، تعداد نوشتارهای این دانشنامه دو سال پس از فعالیت به 10 هزار مقاله رسید. همچنین سال 89 به 100 هزار مطلب و سال 93 هم این عدد به 400 هزار نوشتار رسید. و امروز 500 هزار مطلب را تجربه می‌کند که این آمار یعنی اگر این دانشنامه را در کتاب‌های 500 صفحه‌ای چاپ کنیم، 108 جلد کتاب خواهد شد.

ویکی‌پدیا برای همه از اهمیت خاصی برخردار است و همین امر باعث شده تا وب‌سایت این دانشنامه ششمین وب‌سایت پربازدید جهان باشد. این رتبه از بازدید بیش از 500 میلیون بار در ماه خبر می‌دهد. اگر دقیق‌تر بررسی کنیم می‌توان گفت در هر ثانیه 8 هزار نفر از این سایت دیدن می‌کنند. در مطالب مختلف ویکی‌پدیا به 1.5 میلیون آدرس منابع منحصر به فرد لینک داده شده است.

یکی از افراد کلیدی در این جشن محسن سالک بود. سالک که از قدیمی‌ترین ویکی‌نویسان و یکی از 30 مدیر ویکی‌پدیای فارسی است آمارهای جالبی را از این دانشنامه منتشر کرد. به گفته سالک، ویکی‌پدیای فارسی در میان 283 زبان فعال دنیا رتبه 18 را دارد و همچنین در آسیا رتبه 6 به این دانشنامه اختصاص دارد. جالب است بدانید با وجود فعالیت‌های ویکی‌پدیای عربی اما این ویکی‌پدیای فارسی است که در خاورمیانه رتبه اول را در اختیار دارد.

این رتبه نشان می‌دهد که ویکی‌پدیای فارسی هر لحظه در حال قدرت گرفتن است و هر روز بزرگتر می‌شود. آمارها هم این موضوع را کاملا تایید می‌کنند. در تصویر پایین هم می‌توانید نمودار رشد تعداد مطالب در ویکی‌پدیای فارسی را از سال 2003 تا 2014 را ببینید.

به ویکی‌پدیای فارسی انتقادات زیادی هم وارد است. انتقاداتی از جمله ویرش نکردن سریع مطالب، گفته‌های غیر علمی و یا اثبات نشده و غلط‌های املایی که البته بسیاری از این انتقادها درست است. اما یکی از مهندسان فنی تیم ویکی‌پدیای فارسی دلایل این اتفاقات را توضیح داد. به گفته‌ی این کارشناس کامپیوتر، کاربرانی که در ماه ژوئن بین 10 تا 25 ویرایش انجام داده‌اند 567 نفر بوده‌اند. کسانی که بین 25 تا 100 ویرایش انجام داده اند 268 نفر بوده‌اند و افرادی که بیش از 100 ویرایش را انجام داده‌اند تنها 98 نفر بوده‌اند. این تعداد بسیار کم یکی از دلایلی است که متن‌ها کمتر اصلاح شده‌اند البته به این نکته هم باید توجه داشت که از میان مطالب ویکی‌پدیای فارسی حدود 258 هزار نوشتار ویرایش شده است.

اما اگر هر مشکل فنی، انتقاد و یا شکایتی داشتید می‌توانید این مشکل را از طریق ایمل بررسی کنید. ایمیل پاسخ ‌گویی به شما info-fa@wikimedia.rog است.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا