تکنولوژی

هک کردن مغز با پرهیز غذایی

کارکنان استارت‌آپ سن‌فرانسیسکویی Nootrobox روزهای سه‌شنبه را به‌طور کامل هیچ غذایی نمی‌خورند اما این غذا نخوردن آن‌ها در یک روز از هفته، راهکاری برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیست.

به گزارش وب‌سایت Mercurynews، اعضای تیم استارت‌آپی Nootrobox معتقدند غذا نخوردن 36 ساعته آن‌ها (که از شب دوشنبه آغاز می‌شود) تمرکز آن‌ها در محیط کاری را افزایش خواهد داد.

Geoffrey Woo مدیرعامل و موسس این شرکت می‌گوید:

” ما در روزهای سه شنبه بهره‌وری فوق‌العاده‌ای داریم. در ابتدا استفاده از این راهکار سخت بود اما کم‌کم این روش را به قسمتی از فرهنگ شرکت تبدیل کردیم.”

این در حالی است که Woo و دیگر کارآفرینان فعال در سطوح حرفه‌ای، از پرهیز غذایی  و یا روش‌های دیگربرای هک کردن مغز، همان‌طور که در خصوص هک‌کردن رایانه شاهد هستیم استفاده می‌کنند تا به عقیده خود بتوانند به دنیای ایده‌های بهتر وارد شوند.

این راهکار که “بیوهکینگ” نامیده می‌شود تلاشی است برای بهبود قوه ادراک و عملکرد مغز افراد در حوزه تکنولوژی سیلیکون‌ولی، جایی که نیروهای کاری با فشار دائمی و بی‌سابقه روی خود برای بروز خلاقیت و نوآوری در سطوح بالا روبرو هستند.

برخی از این افراد از ویتامین‌ها یا دیگر مکمل‌های غذایی به نام نوتروپیک‌ها یا حتی داروهای هوشمند به‌منظور افزایش توانایی‌های مغز خود استفاده می‌کنند و برخی از این نیز فراتر رفته و به داروهایی که حتی نامی برای آن‌ها درنظر گرفته نشده، مقادیر کم LSD و یا حتی داروهای روسی که مجوز استفاده در آمریکا را ندارند روی می‌آورند. کارآفرینان مقدار مصرفی این داروها را در شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و در این زمینه از قانون‌های نانوشته تبعیت می‌کنند.

دکتر Molly Maloof از سن‌فرانسیسکو در این خصوص می‌گوید:

” کارآفرینان، مدیران اجرایی و سرمایه‌گذاران، افراد عادی نیستند.”

او که نتیجه استفاده از چنین داروهایی را در مشتریان خود مشاهده کرده اینچنین ادامه می‌دهد:

” این افراد با فعالیت در شرکت‌های برتر حوزه تکنولوژی در سیلیکون‌ولی، شرایطی مشابه با خودروهای مسابقه‌ای با عملکرد بالا دارند که بدون وقفه به رقابت ادامه می‌دهند و از همین رو به سوختی بیشتر از افراد معمولی نیاز دارند.”

 

گروهی از کارکنان شرکتهای تکنولوژی و کارآفرینان هنگام صرف صبحانه در رستوران  المیرا در سانفرانسیسکو . بعضی از آ‌نان برای مدت 36 ساعت غذا نخورده‌اند ، برخی 24 ساعت و برخی هم پرهیزی نداشته‌اند. تمام این گروه کسانی هستند که با موضوع «بیوهکینگ» یا هک بیولوژیکی مغز سروکار دارند که بر پرهیز غذایی، رژیم و استفاده از مکمل‌هایی تاکید دارد که باعث افزایش عملکرد مغز می‌شوند. 

 

با این وجود، تحقیقات در خصوص مزایای احتمالی و با حتی بهبود عملکرد مغز در استفاده از نوتروپیک‌ها هنوز در مراحل اولیه قرار دارند و برخی متخصصان در خصوص اثرات طولانی‌مدت استفاده از داروهای هوشمندی که هنوز مورد بررسی یا تایید مراجع رسمی قرارنگرفته‌اند اظهار نگرانی کرده‌اند. این در حالی است که برخی مصرف‌کنندگان، از عوارض جانبی شامل سردرد، ناراحتی معده، بی‌خوابی، اضطراب و افسردگی خبر داده‌اند.

دکتر Reid Blackwelder، رییس پیشین آکادمی پزشکان خانواده آمریکا با ابراز نگرانی در خصوص استفاده افراد از چنین داروهایی که به روش‌های آنلاین و بدون مشورت با پزشکان تهیه می‌شوند اینچنین عنوان کرده:

“برخی از این ترکیبات، اثرات جبران‌ناپذیری روی مغز دارند و از همین رو قسمت اعظمی از بررسی‌های انجام شده در خصوص تاثیرات این داروها به مطالعات انجام شده روی حیوانات محدود شده است.”

 او در این خصوص می‌افزاید:

” من عملا هیچ مدرک مستندی که باعث شود استفاده از این داروها را به بیمارانم توصیه کنم مشاهده نکرده‌ام.”

اما برای Woo که شرکتی فعال در حوزه نوتروپیک‌ها (با عنوان Nootrobox) را تاسیس کرده، پرسش اصلی مطرح شده این بوده که آیا واقعا راهکاری برای بهبود عملکرد مغز انسان وجود دارد؟

Woo و دیگر کارکنان Nootrobox که آن‌ها هم به پاسخ پرسش یادشده علاقمندند، هر چهارشنه صبح و بعد از پرهیز 36 یا 24 ساعته روز خود را با خوردن غذا در رستوران سن‌فرانسیسکویی Elmira آغاز می‌کنند. هدف از پرهیز غذایی  این افراد، رسیدن به مرحله کتوزیس است که در قالب آن کربوهیدرات بدن تمام شده و فرایند سوختن چربی‌ها برای تامین سوخت بدن آغاز می‌شود.

تاثیر کتوزیس بر عملکرد مغز انسان از جهات بسیاری به اثبات رسیده که از جمله آن‌ها می‌توان به جلوگیری از بروز تشنج در کودکان اشاره کرد و برخی بیوهکرها معتقدند این راهکار، آن‌ها را متمرکزتر و هوشیارتر خواهد کرد. اکثر حاضرین، پرهیز خود را با خوردن تخم‌مرغ، سیب‌زمینی، گوشت، ماست و گرانولا می‌شکنند و البته از نوتروپیک‌ها یا ترکیب‌های مکمل نیز استفاده می‌کنند.

نوتروپیک‌ها طیف وسیعی دارند و از ترکیبات ملایم مانند کافئین و آمینو اسید تیانین به عنوان فاکتورهای آرامش‌دهنده، Racetam به عنوان گروهی از ترکیبات مصنوعی که درجات مختلف بهبود عملکرد مغز و تحریک‌پذیری بیشتر مغزی را به همراه دارد شروع می‌شود که خرید آن‌ها به صورت آنلاین و البته بدون تایید پزشک انجام می‌شود. مدافینیل که در درمان خواب‌آلودگی و همچنین خستگی‌های ناشی از تغییر شیفت کاری استفاده می‌شود و سلجیلین که در درمان پارکینسون مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز در میان عناوین مورد استفاده قرار دارند.

دکتر Vinh Ngo که در زمینه نوتروپیک‌ها تخصص داشته و با مراجعه‌کنندگانی از فیس‌بوک، گوگل، اوبر و دیگر استارت‌آپ‌های حوزه تکنولوژی برخورد داشته، از تجویز آمینو اسیدها، IV Drip‌های خوراکی و تستسترون‌درمانی (بیماران مرد) برای بهبود وضعیت بیماران خود سخن می‌گوید.

Ngo در این خصوص می‌گوید:

” به جای جلوگیری از بیماری، ما وضعیت سلامت افراد را بهبود می‌بخشیم.”

George Bruke که مدیریت گروه فعال در حوزه نوتروپیک‌ها و بیوهکینگ به نام Peak Performance را برعهده دارد هر چند روز یک‌بار از یک‌دهم LSD (ماده مخدر توهم‌زا) استفاده می‌کند که به گفته او در تصویرسازی راه‌حل‌های خلاقانه در رویارویی با مشکلات کاری به او کمک می‌کند. این در حالی است که استفاده از LSD نه قانونی بوده و نه تاثیرات مثبت احتمالی آن به تایید رسیده است. Bruke  در این خصوص می‌گوید:

” تا قانونی شدن مصرف LSD باید دقت بیشتری داشته باشم. با این وجود، من در بازار و فرهنگی کار می‌کنم که اکثر افراد از مصرف مکمل‌ها و یا نحوه بهینه‌سازی عملکرد مغز خود آگاهی دارند.”

قرص‌هایی که در وب‌سایت Nootrobox در معرض فروش قرارگرفته‌اند ترکیبات ملایم‌تری دارند. این قرص‌ها شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی و آمینو اسیدهایی شامل منیزیم، تیانین و ملاتونین و به طور کلی موادی هستند که به گفته Woo، سلامت آن‌ها مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) قرار گرفته است.

Nootroo دیگر شرکت سن‌فرانسیسکویی فعال در حوزه نوتروپیک‌ها، رژیم‌های روزانه برای بهبود حافظه، تمرکز و توانایی فیزیکی را در قالب ترکیبی از داروهای روسی به نام Noopet و Phenylpiracetam به فروش می‌رساند که هیچ‌یک مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار نگرفته‌اند و استفاده از Phenylpiracetam از سوی کمیته بین‌المللی المپیک و آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ نیز غیرقانونی اعلام شده است. با این وجود، متخصصان معتقدند FDA برخورد قاطعی با شرکت‌های فروشنده این داروهای تایید نشده انجام نمی‌دهد.

Maloof پزشک سن‌فرانسیسکویی از جمله متخصصانی است که به مراجعه‌کنندگان خود پیشنهاد می‌کند تا از مکمل‌های مختلف برای بهبود انرژی و وضعیت خواب خود استفاده کنند و از پرهیز غذایی  به عنوان راهکاری برای از بین بردن اختلالات خواب در دستورکار قرار دهند. با این وجود، به عقیده او مواردی نگران‌کننده از مصرف داروهای غیرمجاز نیز به گوش می‌رسد. به عنوان مثال، Maloof معتقد است برخی افراد فعال در حوزه تکنولوژی از GHB برای بهبود وضعیت خواب خود استفاده می‌کنند، حال آنکه این دارو باعث از دست رفتن موقت حافظه و هوشیاری شده، در تجاوزات جنسی به فرد قربانی خورانده شده و بسیار خطرناک است.

سازمان غذا و دارو (FDA) نوتروپیک‌ها را به عنوان کلاسی از داروهای تایید شده درنظر نمی‌گیرد اما معتقد است این داروها در صورتی که تنها حاوی موادی شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی و آمینو اسیدهای موجود در غذا باشند می‌توانند در ردیف مکمل‌ها قرارگیرند.

با این وجود، به گفته Lyndsay Meyer سخنگوی FDA بازار مکمل‌های غذایی با ارزش سالیانه 35 میلیارد دلار، در مقابل خود تیم نظارتی FDA متشکل از 24 نفر و با بودجه‌ای کم‌تر از 5 میلیون‌دلار را مشاهده می‌کند.

Meyer در این خصوص می‌گوید:

” حقیقت آن است که ما منابع محدودی در اختیار داریم و مجبور به اولویت‌بندی منابع موجود در حوزه سلامت افراد خواهیم بود.”

 

منبع : آی تی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا