تکنولوژی

موبایل را با چشم کنترل کنید

دانشمندان در حال کار روی پروژه‌ی جدیدی هستند که می‌توانید با کمک آن گوشی‌هوشمند خود را با چشم کنترل کنید. این سیستم می‌تواند نقطه‌ای که شما به موبایل نگاه می‌کنید را تشخیص دهد.

مشکل اینجاست که این قطعه باد در عین دقت بسیار کوچک، کم‌مصرف و سبک باشد تا هم در موبایل به راحتی جای بگیرد و هم موبایل سازان را راضی کند از آن در تلفن‌های همراه استفاده کنند.

دانشمندان دانشگاه Max Planck در آلمان و همچنین دانشمندان دانشگاه MIT موفق به ساخت نرم‌افزاری شده‌اند که می‌تواند تشخیص بدهد شما کدام نقطه را نگاه می‌کنید. اما مشکل دقت این نرم‌افزار است که در موبایل 1 سانتی‌متر و در تبلت 1.7 سانتی متر خطا دارد. این تلورانس مسلما اجازه نمی‌دهد کمپانی‌های بزرگ از آن استفاده کنند اما دانشمندان دانشگاه MIT معتقد هستند که این دقت رو به افزایش است و به زودی این فناوری به حد قابل قبول خود می‌رسد.

اما تکنولوژی جدید علاوه‌بر نرم‌افزار از یک سخت‌افزار هم استفاده می‌کند که دقت کار را بالا می‌برد و حتی می‌توانید بدون لمس کردن موبایل با آن کار و یا حتی بازی کنید.

این دانشمندان اپلیکیشنی ساختند به نام GazeCapture که نحوه نگاه کردن افراد مختلف به موبایل را ضبط می‌کند. سپس اطلاعات به دست آمده را در برنامه‌ی دیگری به نام iTracker استفاده می‌کنند. نرم‌افزار iTracker هم موقعیت سر و چشم شما را شناسایی می‌کند تا متوجه شود به کدام سمت و کدام نقطه خیره شده‌اید.

حدود 1 هزار و 500 نفر این اپلیکیشن را نصب کردند و اطلاعات را برای این دانشمندان ارسال کردند، اما آنها برای اینکه بتوانند دقت کار را بالاتر ببرند نیاز به حداقل 10 هزار نمونه مختلف دارند.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا