تکنولوژی

اینترنت پرسرعت در ایستگاه فضایی بین‌المللی

ناسا اعلام کرد که به کمک یک پروتکل جدید ارتباطی به نام Delay/Disruption Tolerant Network  در ایستگاه فضایی بین المللی می تواند دسترسی به اینترنت پرسرعت را در کل منظومه شمسی به زودی عملی کند.

تکنولوژی DTN جدید قرار است بعد از تکمیل شدن با بالا بردن سرعت تبادل اطلاعات ، دسترسی به اینترنت را در کل منظومه شمسی برقرار سازد.

عملکرد اینترنت در فضا درست مانند روی زمین است،  برای ارتباط با ماهواره های روی زمین، ایستگاه بین المللی فضایی، مریخ نورد ها و کاوشگرهای دیگر سیارات همچنان به پروتکل  TCP/IP نیاز خواهد بود. با این وجود از آنجا اطلاعات به روی زمین بدون اتلاف وقت و از طریق فیبر های نوری منتقل می شود مشکلی در استفاده از این پروتکل قدیمی اینترنت وجود ندارند اما در فضا این اطلاعات مسیر بسیار طولانی‌تری را باید طی کنند و از ماهواره های فراوانی بگذرد که مشکل اصلی همینجا پیش می آید. اگر یک خرده سیارک با ماهواره ارتباطی  برخورد کند و یا نور خورشید مانع انتقال قسمتی از اطلاعات شود چه؟ مسلما اختلال و قطعی در ارتباطات فضایی امری عادیست وسیستم TCP/IP امروز آنچنان پیشرفته نیست که جواب این مشکل را به راحتی بدهد.

در واقع TCP/IP زمانی می تواند اطلاعات را از فرستنده به گیرنده انتقال دهد که ارتیاط بین این دو کامل برقرار باشد که این برقراری ارتباط می تواند به دلیل عبور از لابه لای چندین ماهواره و گذر از چندین سیاره امری پیچیده شود.

به همین دلیل حدود 15 سال پیش ناسا یک نوع جدید از پروتکل را ایجاد کرد که ان را مجموعه پروتکل ( Protocol Bundle) نامید. این مجموعه پروتکل توانایی تحمل اختلالات ارتباطی بالا و همچنین امکان برقراری ارتباطی بالایی را دارد. این مجموعه پروتکل از شیوه‌ای جدید استفاده می کند که از آن به عنوان ” ذخیره و ارسال ” نام می‌برند  که برخلاف TCP/IP، به اطلاعات اجازه می دهد تا به صورت بسته های مجزا  به مقصد ارسال شوند. بدینگونه که در این نوع ارسال، فرستنده همه اطلاعات را یک جا نمیفرستد و به صورت دسته های مجزا به سمت مقصد ارسال می کند.

ناسا به آرامی در حال کارگذاری این پروتکل و تکنولوژی جدید در بسیاری از کاوشگرها و ماهواره های فضایی است و همچنین از چند نمایندگی  بین المللی تحقیقاتی مانندInternet Research Task Force    وinternet Engineering Task Force   درخواست کرده است که با بهره گیری و آزمایش  این تکنولوژی ،ناسا را در اجرای این طرح منحصر به فرد یاری کنند.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا