تکنولوژی

Unanimous؛ استارت‌آپی برای پیش‌بینی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

استارت آپ Unanimous A.I از جمله شرکت‌های نوپای سیلیکون ولی است که به تازگی به شهرت فراوانی دست یافته است. محققان این استارت آپ موفق شده‌اند پلتفرمی را ایجاد کنند که با هدف پیشگویی رویدادها، اطلاعات جامعه آماری مشخص شده را دریافت کرده و پیش‌بینی‌های دقیقی را پیش روی افراد قرار می‌دهد. 

به گزارش وب‌سایت Engadget، این پلتفرم که UNU نام دارد موفق به پیش‌بینی صحیح دریافت کنندگان جایزه اسکار سال گذشته شده بود (11 مورد از 15 دسته مختلف) و اخیرا نیز موفق به پیش‌بینی مسابقات ورزشی شده است اما حالا و دور جدید فعالیت‌های این استارت آپ قرار است از هوش مصنوعی گروهی آن در پیش‌بینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز استفاده شود. 

نکته قابل توجه اینکه بر خلاف هوش مصنوعی روباتیک که برپایه شبیه‌سازی هوش انسان شکل می‌گیرد، UNU به جای بازسازی، از هوش و اطلاعات موجود انسانی استفاده می‌کند. این پلتفرم که استفاده از آن برای عموم آزاد است، امکان همگرا شدن پاسخ‌ها به سمت گزینه‌ای مشخص را به صورت آنی میسر می‌سازد. شایان ذکر است که در زمینه پیش‌بینی جوایز اسکار از نظر 7 کاربر و در پیش‌بینی مسابقات ورزشی از نظر 20 کاربر استفاده شده بود و در تازه‌ترین مورد، در پیش‌بینی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است از نظر 100 تا 200 نفر استفاده شود و فرایند تصمیم‌گیری در این زمینه به‌طور زنده از شبکه یوتیوب پخش خواهد شد. با ورود کاربران به این سرویس، پرسش‌ها و پاسخ‌های بالقوه پیش روی فرد قرار می‌گیرند و هر کاربر 60 ثانیه وقت خواهد داشت تا پاسخ مورد نظر را با سوال تطابق دهد. 

هوش جمعی انسانی UNN از نمونه طبیعی که در قالب همکاری گروهی حشرات در جهت یافتن راه حل مشکلات در طبیعت موجود است الگوبرداری شده که نمونه بارز آن در کولونی‌های زنبور عسل به چشم می‌خورد. 

از آنجایی که سیستم یادشده به اطلاعات انسانی متکی است می‌توان آن را به عنوان پلتفرمی شکل گرفته برپایه تفکرات و نظرات افراد در نظر آورد اما به گفته لوئیس روزنبرگ مدیرعامل این استارت‌آپ، راهکار مورد استفاده در UNU کاملا متفاوت از نظرسنجی‌های حال حاضر است بلکه از جمع‌گرایی مصنوعی به منظور تقویت هوش گروهی استفاده شده و در نهایت پاسخ نهایی ایجاد خواهد شد. 

روزنبرگ معتقد است با رشد هرچه بیشتر این پلتفرم می‌توان از آن در تجمیع افکار و نظرات پزشکان و متخصصین به‌منظور تشخیص دقیق و صحیح بیماری‌ها استفاده کرد. 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا