تکنولوژی

پرینترهای 4 بعدی در راهند

در حالی که روز به روز بر تعداد خبرهایی که در ارتباط با قابلیت‌های پرینترهای سه‌بعدی می‌خوانیم افزوده می‌شود، به‌نظر می‌رسد باید خود را آماده حضور نسل جدیدی از پرینترها یعنی پرینترهای 4 بعدی کنیم. تیمی از محقققان دانشگاه هاروارد موفق به پیاده‌سازی راهکاری برای پرینت اشیا شده‌اند که در قالب آن، شکل محصول خروجی می‌تواند با گذشت زمان و بر اساس محیطی پیرامونش تغییر کند. 

محققان معتقدند ساختارهای ایجاد شده با استفاده از این پرینترها می‌توانند با قرارگرفتن در معرض آب، تغییر شکل داده و به طرح‌هایی زیبا و پیچیده تبدیل شوند. علاوه بر این امکان برنامه‌ریزی خروجی پرینتر به‌منظور رسیدن به شکلی مشخص با قرارگرفتن شی پرینت شده در معرض گرما، سرما و یا ورود جریان الکتریکی به آن وجود دارد. 

 

از این تکنولوژی می‌توان به‌منظور ساخت ایمپلنت‌های جدید پزشکی که با قرارگرفتن در موضع مورد نظر تغییر شکل می‌دهند استفاده کرد. دکتر جنیفر لوئیس، سرپرست ارشد این تیم تحقیقاتی در دانشگاه هاروارد در این خصوص می‌گوید:

” این تکنولوژی، پیشرفتی قابل تحسین در تولید محصولاتی با قابلیت تغییر شکل بالا در قالب برنامه‌ریزی از پیش تعیین‌شده است.”

این تحقیقات که نتایج آن به‌طور کامل در مجله Nature Materials به چاپ رسیده با الهام از رشد گیاهان و تغییر شکل آن‌ها با گذشت زمان، صورت پذیرفته است. 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا