تکنولوژی

جنگ ستارگان و درس‌هایی برای مالکان کسب و کارهای کوچک

همان‌گونه که انتظار داشتیم قسمت هفتم مجموعه جنگ ستارگان با عنوان نیرو بیدار می‌شود بار دیگر در صدر باکس‌آفیس قرارگرفت تا ثابت کند اگرچه مجموعه‌های این فیلم جذاب چیزی در حدود 40 سال در بازار بوده‌اند اما همچنان گزینه‌ای پردرآمد برای سازندگان و دست‌اندرکاران آن هستند. این مجموعه با فروش 57 میلیون دلار در شب اول اکران موفق شد رکورد 43.5 میلیون دلاری فیلم هری‌پاتر و قدیسان مرگ را بشکند و نتیجه‌ای جدید در تاریخ سینمای آمریکا ثبت کند اما جدا از سود مالی، ویژگی‌هایی در این مجموعه نهفته که می‌توانند به عنوان راهکارهایی مثبت برای صاحبان کسب و کار، مدنظر قرارگیرند. در ادامه به نمونه‌ای از این موارد، اشاره خواهیم کرد. 

داشتن ایده خوب

جرج لوکاس به‌خوبی ترسیمی از دنیای نسل آینده ایجاد کرده که در آن شوالیه‌ها، جنگ‌سالاران، شاهزاده‌ها و دیگر مایه‌های قرون وسطایی در قالب ترکیبی هماهنگ خودنمایی می‌کنند. جنگ ستارگان ما را با شخصیت‌ها و فضاسازی‌های متفاوتی آشنا کرده که چیزی نزدیک به چهار دهه است خود را به ما تحمیل کرده‌اند. 

پذیرش و استفاده از تکنولوژی

استفاده از افکت‌های تصویری در نسخه‌های مختلف جنگ ستارگان، تحسین برانگیز است. این در حالی است که با هربار موفقیت یک مجموعه از این فیلم، مجموعه بعدی بیش از پیش به ساختارهایی برپایه تکنولوژی‌های جدید تجهیز می‌شود. به‌کارگیری تکنولوژی و البته استفاده صحیح از آن نقشی ویژه در تبدیل شدن جنگ ستارگان به مجموعه‌ای میلیارد دلاری داشته است. 

فراگرفتن از تجربیات دیگران 

همان‌طور که در این مجموعه شاهد کسب تجربه لوک اسکای‌والکر از دیگران بودیم، کارآفرینان نیز باید به دنبال یافتن افراد باسابقه و مربیان باتجربه باشند تا با فراگیری از آموزش‌های آن‌ها بتوانند مسیر موفقیت را کشف و بپیمایند.

اختلاف سلیقه در کسب‌ و کارهای خانوادگی

همان‌طور که در مجموعه جنگ ستارگان، اختلافی عمیق میان اسکای والکر و پدر او، دارث ویدر وجود دارد، در کسب‌ و کارهای خانوادگی نیز در صورت عدم توافق بر سر موضوعات مختلف کاری ممکن است شاهد پایان ناخوشایندی باشیم. 

کشف دنیاهای جدید

سعی کنید افرادی را در بازار کشورهای دیگر بیابید و به واسطه آن‌ها به بازارهای جدیدی راه پیدا کنید. محدود کردن کسب و کار به عرضه داخلی، پتانسیل شما در خصوص رشدی در سطح بین‌المللی را کاهش خواهد داد. این در حالی است که مجموعه جنگ ستارگان نه‌تنها در آمریکا بلکه در سطح جهانی توانسته بازارها را تسخیر کند و مخاطبان خاص خود را بیابد. 

ادامه نبرد با رقبای سرسخت

شورشیان جنگ ستارگان ( جنگجویان Jedi) در برابر رقیبی هم‌سطح خود (دارث ویدر)، صف آرایی نکردند. این موضوع هم می‌تواند نکات آموزشی برای صاحبان کسب و کارهای کوچک داشته باشد. اعتماد به توانایی‌های خود و کارکنان می‌تواند به کارآفرینان کمک کند تا حتی سخت‌ترین رقبایشان را کنار بزنند. 

آموزش کارکنان

مالکان کسب و کارهای کوچک باید سرمایه‌گذاری بر روی کارکنانشان، آماده‌سازی و آموزش آن‌ها با هدف رویارویی با رقبا را همواره مدنظر داشته باشند. مدیریت کارکنان با دلیل و مدرک، بهترین راهکار برای القای ارزش‌هایی است که می‌تواند یک شرکت را به سطح برتر برساند. علاوه بر این سعی کنید از گزینه تشویق کارکنان نیز استفاده کنید. به عنوان نمونه، تولیدکنندگان فیلم جنگ ستارگان، بخشی از درآمد مالی فیلم از باکس آفیس را به جلب نظر هریسون فورد، بازیگر نقش هان سولو، اختصاص دادند.

بازاریابی و تبلیغ؛ نکات حیاتی برای دست‌یابی به موفقیت

تریلر فصل هفتم جنگ ستارگان از ماه‌ها پیش به نمایش درآمده بود. این در حالی است که اسباب‌بازی‌ها، تی‌شرت‌ها و لگوهای این مجموعه نیز از تابستان به بازار عرضه شده بودند. ماشین خبررسانی نیز هفته‌ها است بدون وقفه در معرفی این فیلم تلاش می‌کند و حالا بازیگران اصلی مانند هریسون فورد و دیگران سعی می‌کنند با مصاحبه‌های خود مسیر فیلم را به سمتی متمایل کنند که گویی قرار است بزرگ‌ترین فیلم تمامی دوران‌ را مشاهده کنیم.

سرمایه‌گذاری کافی

مراحل ساخت نیرو بیدار می‌شود چیزی در حدود 200 میلیون هزینه روی دست سازندگان این مجموعه گذاشت. این رقم جدا از هزینه‌های تبلیغاتی انجام شده برای این مجموعه است. با این وجود، این سرمایه‌گذاری سریعا جواب داد و این مجموعه توانست چیزی در حدود 100 میلیون دلار در قالب بلیط‌های پیش‌فروش، درآمد کسب کند و نهایتا رکورد آخر هفته این مجموعه به 238 میلیون دلار رسید. با این تفاسیر، این مجموعه در مدت یک ماه، سود سرشاری را نصیب تولیدکنندگان آن خواهد کرد. مالکان کسب و کارهای کوچک نیز باید توجه داشته باشند که برای کسب درآمد، باید به اندازه کافی، هزینه کنند. اگرچه هزینه 200 میلیون دلاری، خطرپذیری بزرگی داشته اما به‌نظر می‌رسد سودآوری این سرمایه‌گذاری، تضمین‌شده است. 

آماده مراحل بعدی باشید

با استناد به موفقیت مجموعه اول فیلم جنگ ستارگان، مجموعه‌هایی به عنوان پشت‌بند این نمایش موفقیت‌آمیز  به بازار ارائه شدند. در خصوص کسب و کارهای کوچک نیز، اگر اولین گام شما موفقیت‌آمیز بود، گسترش فعالیت و حتی بازکردن شعبه‌های دیگر را مدنظر داشته باشید تا رشد و پیشرفت و در نهایت سوددهی کسب و کار شما در آینده تضمین شود.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا