تکنولوژی

سیستمی که رطوبت جاده را تشخیص می‌دهد

محققان امریکایی موفق به ساخت سیستم هوشمندی شده اند که به رانندگان اجازه می دهد با توجه به رطوبت جاده به تنظیم شرایط رانندگی بپردازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان MIT و تویوتا همکاری متفاوتی را برای توسعه سیستم جدیدی آغاز کرده اند که از طریق صدای چرخ های روی جاده می توان به میزان رطوبت مسیرها پی برد. این سیستم نه تنها می تواند میزان رطوبت جاده ها را تشخیص دهد بلکه می تواند رانندگان را برای راندن در چنین شرایطی آماده کند.

استفاده از این فناوری جدید در حالی است که گزارش‌های منتشر شده نشان می دهد، سالیانه حدودا ۵۰۰۰ کشته و هزاران تصادف در امریکا به دلیل خیسی و لغزنده بودن جاده ها به وقوع می پیوندند. این سیستم می تواند به طور قابل توجهی از آمار مرگ و میر و همینطور تصادفات جاده ای بکاهد.

میزان دقت این سیستم در سرعت های مختلف حدود ۹۳.۲ درصد گزارش شده است. این سیستم برای تشخیص و تجزیه و تحلیل مسیر از شبکه های عصبی مصنوعی استفاده می کند اما هنوز برای ورود به خودروهای بدون سرنشین زود است و باید تحقیقات بیشتری در این رابطه انجام شود. این سیستم حتی در زمانی که ماشین ساکن است و حرکتی ندارد نیز با گوش دادن به صدای ماشین ها دیگر می تواند رطوبت جاده یا مسیر را تشخیص دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا