تکنولوژی

جهان روی آی تی بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کند

صنعت IT همچنان به سرعت در حال رشد و توسعه در سرتاسر دنیا است.
 درست به همین دلیل هم هست که میزان سرمایه‌گذاری در این صنعت هم رو به افزایش است. جدیدترین تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد که میزان سرمایه‌گذاری جهان در صنعت IT در سال آینده میلادی هم افزایش پیدا می‌کند. این در حالی است که این روند در سال 2013 و به دنبال بحران‌های مالی به کندترین حالت خودش رسیده بود.
آخرین گزارش منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی IDC در این زمینه نشان می‌دهد که میزان سرمایه‌گذاری در صنعت تکنولوژی در سال جاری میلادی تا 4 درصد افزایش داشته و به 04/2 تریلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که میزان شد سرمایه‌گذاری در صنعت تکنولوژی در سال 2012 رشد 5‌درصدی داشته است و این کاهش نسبی در سال 2013 به دنبال کاهش میزان سرمایه‌گذاری در صنعت IT کشورهای در حال توسعه مانند روسیه و چین اتفاق افتاده است. 
 
 
کارشناسان IDC پیش‌بینی کرده‌اند که در سال 2014 و به دنبال رشد دو برابری سرمایه‌گذاری در صنعت تکنولوژی چین و ادامه روند سرمایه‌گذاری در کشورهای آمریکایی و اروپایی شاهد بازگشت به روند رشد بیش از 5 درصدی خواهیم بود و انتظار می‌رود، میزان سرمایه‌گذاری جهانی در این صنعت در سال آینده میلادی به 14/2 ترییارد دلار برسد.
 
موبایل‌های هوشمند همچنان عامل رشد
در واقع تقریبا نیمی از رشد صنعت IT در سال جاری میلادی به دنبال رشد چشمگیر صنعت موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها بوده است.
 بر اساس این گزارش اگر از صنعت موبایل چشم‌پوشی کنیم، میزان سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت IT امسال رشد 6/2 درصدی را تجربه می‌کند.سرمایه‌گذاری بخش‌های تجاری در صنعت IT در بسیاری از مناطق جهان در مقایسه با سال گذشته میلادی نسبتا کم 
شده است. 
در این میان کاهش میزان سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی مانند کامپیوترهای شخصی، سرورها و محصولات ذخیره‌سازی به کتر از پیش‌بینی‌های انجام شده هم عامل موثر دیگری بوده است. 
 
ثبات در اروپا و ژاپن و رشد در چین
در حالی که میزان سرمایه‌گذاری در صنعت IT ایالات متحده آمریکا با نرخ رشد پنج درصدی برای امسال روند رو به رشدی را تجربه می‌کند، انتظار می‌رود در سال 2014 این میزان سرمایه‌گذاری بهبود بیشتری هم پیدا کند. «مارک مینتون» یکی از کارشناسان موسسه IDC در این زمینه می‌گوید: «بازار ایالات متحده آمریکا به خاطر در اختیار داشتن زیرساخت‌های لازم و کافی و میزان کشش و تقاضای بازار برای تکنولوژی‌های جدید پتانسیل کافی برای رشد در این زمینه را داشته و به این دلیل می‌تواند به خوبی نظر سرمایه‌گذاران را به خودش جلب کند.»
از طرفی شرایط بازار در اروپای غربی به سرعت در حال ارتقا و رشد است، اما روند رشد سرمایه‌گذاری در صنعت IT کشورهای این منطقه با نرخ 2 درصدی در سال جاری میلادی هنوز کند است. 
با این حال، اما کارشناسان انتظار دارند این روند در سال آینده میلادی بهبود چشمگیری یابد. ژاپن هم که روند با ثباتی را در این سال‌ها برای سرمایه‌گذاری در صنعت IT و تکنولوژی خودش تجربه کرده است، گویا در انتظار یک جهش در سال آینده میلادی است تا بتواند با جذب سرمایه‌گذاران بیشتر، صنعت پر رونق تکنولوژی خودش را به روز کند.
چین اما به سرعت در حال پیمودن پله‌های رشد و ترقی در این صنعت است و با رشد 14 درصدی میزان سرمایه‌گذاری در صنعت IT خود در سال جاری میلادی نشان داد که برای رشد بیشتر در این صنعت کاملا آماده است.
 این در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که میزان سرمایه‌گذاری در صنعت تکنولوژی چین در سال آینده میلادی رشدی تا دو برابر روند فعلی را هم می‌تواند، تجربه کند.

منبع : دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.