تکنولوژی

حساسیت لمسی آیفون دو برابر گوشی‌های اندرویدی است

 

 
 جنگ رقابتی میان موبایل‌های هوشمند آندرویدی و آی‌فون‌های پرطرفدار همچنان ادامه دارد. در واقع این رقابت در عرصه تبلت‌ها هم دنبال می‌شود، اما از آنجا که موبایل‌ها به خاطر ساختار کوچک‌ترشان بیشتر هم مورد توجه کاربران و خریداران قرار دارند، طبیعتا فضای رقابتی در بازار آنها هم جدی‌تر دنبال می‌شود. درست به همین دلیل هم هست که تست‌ها و آزمایش‌های مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری روی موبایل‌های آندرویدی و آی‌فون‌ها انجام شده است تا مشخص شود هرکدام از آنها در کدام بخش‌ها قوی‌تر و بهتر هستند. 
با این همه اما صفحه نمایش لمسی به‌عنوان مهم‌ترین بخش از این دستگاه‌ها که بیشترین سطح دسترسی کاربران به ابزارها و اپلیکیشن‌ها را فراهم می‌کند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با این اوصاف است که به‌تازگی یک تست یا بنچمارک جدید برای سنجش میزان حساسیت صفحات نمایش موبایل‌های هوشمند مختلف توسط شرکت تحقیقاتی Agwai انجام شده است که نشان می‌دهد حساسیت صفحه نمایش لمسی آی‌فون بسیار بیشتر از موبایل‌های هوشمند آندرویدی و ویندوزی است.
برای انجام این تست‌ها کارشناسان Agwai از یک دوربین با کیفیت که امکان فیلمبرداری با سرعت
240 فریم بر ثانیه را دارد و همچنین یک ابزار مخصوص ساخته شده با نام Touchscpe بهره گرفته‌اند تا زمان واکنش صفحات نمایش در چند گوشی موبایل هوشمند را به‌عنوان نمونه آزمایش کنند. این ابزار که ART نام‌گذاری شده است، زمان لمس شدن صفحه‌ نمایش تا واکنش آن را به‌عنوان زمان پاسخ‌‌دهی صفحه لمسی در نظر می‌گیرد.
 
 
آی‌فون شرکت اپل با داشتن کمترین زمان پاسخ‌دهی در اجرای اپلیکیشن که 55 میلی‌ثانیه است، سریع‌تر از  گوشی موبایل Galaxy S4 شرکت سامسونگ با زمان پاسخ‌دهی 114 میلی ثانیه، عمل می‌کند. لومیا 928 شرکت نوکیا هم دارای زمان پاسخ‌دهی نسبتا بالای 117 میلی‌ثانیه است. نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده و رقیب آی‌فون 5S محصول دیگر اپل یعنی آی‌فون 4 است که زمان پاسخ‌دهی 85 میلی‌ثانیه را ثبت کرده است. گوشی‌های موبایل HTC One و Moto X موتورولا اما در این میان دارای بالاترین زمان ثبت شده هستند، این دو گوشی به ‌ترتیب زمان پاسخ‌دهی 121 و 123 میلی‌ ثانیه را برای خودشان به ثبت رسانده‌اند.
«رلان» مدیرعامل شرکت Agawi در مورد این بنچمارک انجام شده گفته است: «بر اساس زمان پاسخ‌دهی اپلیکیشن روی صفحه نمایش لمسی می‌توان در مورد سرعت واکنش صفحه نمایش قضاوت کرد. گوشی‌های موبایل هوشمندی که دارای زمان پاسخ‌دهی اپلیکیشن بالایی روی صفحه نمایش هستند، کمی کند به نظر می‌رسند. شاید به همین دلیل است که برای بسیاری از کاربران استفاده از کیبورد آیفون راحت‌تر از دیگر گوشی‌های موبایل هوشمند موجود در بازار است.»
برای درک بهتر این موضوع، مایکروسافت به تازگی یک ویدئو را منتشر کرده است که در آن تفاوت در زمان پاسخ‌دهی صفحه نمایش در کاربردهای روزانه را توضیح داده است. در این ویدئو مشخص شده است که صفحات نمایش با زمان پاسخ‌دهی 100 میلی ثانیه تفاوت چشمگیری با صفحات نمایش با زمان پاسخ‌دهی  50 میلی‌ثانیه دارند.
براساس بررسی‌های اخیر انجام شده در شرکت تحقیقاتی Awagi، گوشی موبایل آی‌فون اپل به دلیل استفاده از سخت‌ افزار بهتر و قابلیت پردازش سریع دستورات لمسی انجام شده، نسبت به گوشی‌های موبایل آندرویدی و ویندوزی عملکرد بهتر و سریع‌تری دارد. همچنین شرکت Awagi اعلام کرده است که برای نتیجه‌ گیری بهتر در این مورد باید آزمایش‌های بیشتری انجام شود؛ چون به اعتقاد کارشناسان این شرکت بخشی از کارکرد صفحه نمایش لمسی مربوط به سیستم‌‌عامل و کد‌هایی است که برای کنترل سخت‌‌افزار در آنها توسعه داده شده است.
شرکت Agawi قصد دارد در آینده نه چندان دور با توسعه ابزارهای جدید خودش برای انجام تست‌های مختلف، این گوشی‌های موبایل را در هر دو بخش سخت‌‌افزاری و نرم‌‌افزاری مورد آزمایش قرار دهد تا نتایج دقیق‌تر و بهتری از میزان حساسیت صفحات نمایش این گوشی‌ها به دست بیاورد.
همچنین بر اساس اعلام این شرکت در آینده دیگر محصولات اپل مانند آی‌فون‌های جدید این شرکت، یعنی آی‌فون 5 S و 5 C هم مورد آزمایش قرار خواهد گرفت تا نتایج جالب‌تری ارائه شوند.

منبع : دنیای‌اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا