تکنولوژی

آموزش گام به گام هك و ضد هك همراه با كتابچه راهنما!

نام نویسنده: مسعود غلامى

بخش مقاله ITiran – آموزش Hack توسط نرم افزارقدرتمند Sub 7 كاملا فارسى ومالتى مديا ، اين نرم افزار براى آگاهى شما از روشهاى متداول نفوذ به رايانه ها در شبكه هاى داخلى و اينترنت فراهم شده است…
اينها همگى تيترهاى درشت و ريزى هستند كه پشت و روى بسته هاى حاوى برنامه ها به چشم مى خورند، بسته هايى با طراحى هاى مشخص و رنگ آميزى هايى براى جلب توجه مشتريهاى خاص. بعد از گشتن توى چند تا مغازه CD فروشى پيدا كردن اين نوع برنامه ه ديگه چندان سخت نيست با يك نگاه سريع بين اون همه بسته ها و جعبه ها خيلى سريع پيدا ميشن .
اين روزها مغازه هاى CD فروشى را ميشود در خيلى از نقاط شهر ديد به خصوص در مراكز خريد مربوط به كالاهاى سخت افزارى و جاهايى نظير حوالى خيابان انقلاب يا حتى كنار ديوار پاساژها و مغازه ها توى پياده روها. جاهايى كه محل عبور هر روزه عده زيادى از جوانهاست .
هزاران مدل برنامه و فيلم و موسيقى را ميشود توى اين بازار آشفته پيدا كرد اما از همه اونها جالب تر انواع و اقسام راهنماهاى قفل شكنى و ديوار شكنى است كه از قضا فروش خيلى خوبى هم دارند.
صاحب مغازه درعين حال كه چندتا از اين برنامه ه را معرفى ميكند در مورد بهترين و كارآمد ترين و همچنين پرفروش ترينها هم توزيع ميدهد. به بر چسب قيمتها كه نگاه ميكنم همگى بين دو تا پنج هزار تومان هستند و بعضى شامل كتا بچه راهنما يا حتى راهنماى آن لاين هسنتد.
در مورد خريدارها كه سؤال ميكنم پاسخ مشخصه ، تقريبا همگى جوان و زير 22 سال ، و اين يعنى اوج ماجرا جويى هاى كامپيوتري.
چند سالى بيشتر نيست كه اينترنت ، پديده هيجان انگيز و شگفتى آور اين روزگار و به قول بعضيها دردسر سازو مخرب به كشور ما هم آمده و توى همين مدت كوتاه توانسته بسيارتأ ثيرگذار باشد و اينرا با يك چرخ زدن در مراكز معروف شهر به راحتى ميشود ديد. اما ماجاى اين قبيل CD ها و برنامه ها چيز ديگريست ، تا آن جايى كه به خاطر مى آورم از گذشته تا به امروز ورود هر تكنولوژى جديدى به ايران مسائل خودش را داشته و دردسرهاى خودش را و يك سرى قانون شكنى ها يا استفاده هاى نادرستى كه از آن تكنولوژى شده ، نميدانم چرا ما در اين زمينه تا اين حد مستعديم ، شايد به دليل نبودن محيطى آزاد براى تجربه و استفاده از پديده هاى تازه و شايد هم به دليل نداشتن فرهنگ آن . به عنوان مثال آنچه كه درباره اينترنت اتفاق افتاده اين است كه ناآگاهى والدين و مسئولان از اصل و اساس يك چنين پديده تازه اى بسيار زياد به ضرر خود و جامعه تمام شده و ميشود.
به هر ترتيب در نين شرايطيست كه صحبت انواع و اقسام استفاده ها از چنين چيزى به ميان مى آيد . طبق گفته هاى صاحبان مغازه ها اين قبيل CDها فروش خيلى خوبى دارند آنقدر كه بعضى از آنها را تا چندين سرى فروخته اند و از آنجايى كه اين دوست داران هك ( Hack ) و كرك (Crack ) گروه نسبتأ مشخصى هستند و نوع بسته بنديها و قيمتها همگى به اين معناست كه توليدكنندگان نيزمشتريان خود را به خوبى ميشناسند.
اكثر جوانان كم سنتر ويا به اصطلاح نوجوانان و به خصوص كسانى كه به تازگى با دنياى كامپيوترواينترنت ارتباط برقرار كرده اند اين قبيل موضوعات جزو اولين گزينه هايشان ميباشد و در برخورد با اكثر آنها اولين سؤال اين ات كه چطورى ميتونم دوستم را هك كنم و يا چطورى ميشه ID ياهوى (Yahoo) دوستم رو پبدا كنم؟!
و اين فقط در آن سطح نيست در مقطع بالاتر ما هميشه به دنبال نرم افزارها و فيلمهاى كرك شده هستيم چون هزينه بسيار كمترى برايمان دارند ، فقط در حد يك رايت كردن از روى CD . و يا هك كردن سايتها ى اينترنتى و نظير آنچه كه مدتى است براى يك سرى از وبلاگها اتفاق مى افتد و هزاران مورد ديگر.
قهرمانان دنياى ما حالا هكرهاى شكست ناپذير دنياى ديجيتال و يا اشخاصى با مشخصات فيلم ماتريكس هستند . تنها ميتوان گفت تشنگى بيش از حد ما سبب ساز چنين بازاريست به نحوى كه هر يك به نوعى ميخواهيم با دنياى در حال تحول و رو به جلو ارتباط برقرار كنيم و حاضريم تا از هر وسيله اى استفاده كنيم.
و در جايى كه هيچ نهاد و سازمان و مسئولى پاسخ گوى نيازمان نيست با متوسل شدن به آشفته بازار داخل سعى داريم تا كمى در اين حركت و تحول سهيم باشيم و چقدر وحشتناك است كه بايد اين دنياى جديد را از دريچه كسانى تجربه كنيم كه در اكثر موارد تنها به فكر صيد كردن ماهى ميباشند.
12 فصل آموزش نفوذ به رايانه هاى شخصى و سيستمها ، نفوذ از طريق ويروسها و روشهاى استفاده از آنها ، پيدا كردن كلمه هاى عبور ، رمز نگارى ، كرم هاى رايانه اى ، چندين و چند CD با عناوين فريبنده اى از سرزمين هكرها وتروريستان رايانه اى ، آمزش گام به گام در چند جلسه همراه با مثالها و برنامه و فيلمهاى آموزشى و حمله به بسته هاى اطلاعاتى در شبكه و موارد بسيار ديگر.
اما از آنجايى كه اكثر اين برنامه ها صرفا نرم افزارهاى با تواناييهاى محدودى هستند و در هر شرايطى قابل استفاده نميباشند خطر چندان جدى كاربران را تحديد نميكند مگر آنكه يكى از اين دوستان قصد كمى سربه سر گذاشتن با شما را داشته باشد زيرا هيچكدام اينها در حد آن كارهاى بزرگى كه ميشنويم نيستند و يا برنامه هاى امنيتى كه اين روزها وجود دارند و آنها را نيز به كمك همين شيوه با بهاى كمى از بازار تهيه مى كنيم به خوبى تأ مين كننده امنيت سيستمهايمان هستند.
زيرا به اصطلاح هكركاى واقعى يا آنهايى كه داستانهايشان بر سر زبانهاست ازسطح دانش بسيار خوبى در اين زمينه برخوردارند و علاوه بر ان با استفاده از يك برنامه دو هرازو پانصد تومانى كه يك دستفروش كنار خيابان مى فروشد نمى شود سايت يك مركز بزرگ را كه هزينه بسيار زيادى تنها براى تامين امنيتش به كارشناسان ميپردازد ، هك كرد.
گرچه اين خطرات در اكثر موارد خيلى جدى نبوده و بيشتر جنبه شوخى دارند اما در مواردى نيز ميتوانند بسيار آزاردهنده و ضرررسان باشند نظير آنچه كه درباره قفل شكنى نرم افزارها رخ ميدهد. و علاوه بر همه اينها استفاده از بسيارى از اين برنامه ها به ضرر خود كاربران نيز تمام ميشود زيرا بعضى از اينها به گونه اى طراحى شده اند كه پس از استفاده در سيستم كاربر بصورت بك دور(Back Door ) عمل كرده و بر حسب نوع طراحيشان اطلاعات مورد نظر طراح را از سيستم شما گرفته و بيرون مى فرستند كه اين مى تواند از مشخصات اشتراك ا ينترنت شما تا بسيارى چيزهاى ديگر باشد .
نكته جالب ان است كه اين قبيل CD ها به راحتى و آزادى در بازار توزيع شده و فروخته ميشوند در حاليكه هر كدام يك نمونه كامل از جرائم در اين زمينه هستند ، CD هاييكه هر كدام حاوى چندين برنامه براى انجام كارهايى ناقض حقوق فردى هستند ، از انجايى كه چنين روشهايى تعريف قانونى و حقوقى مشخصى ندارند نابراين اسم خاصى هم نميشود به آنها اطلاق كرد . اما آنچه كه واضح است اين است كه شكستن قفل برنامه ها و جمع اورى و فروش آنها براى شكستن قفلهاى ديگر ، استفاده از اطلاعات و نامهاى ديگران مجموعه ه اى زنجيروار است كه تكرار ميشود . و درمورد بعضى بسيار جالب است كه اينكار خود را با تكيه بر همان قانون شكسته بسته موجود موجه نيز نشان ميدهند.
از آن در مواردى دادن شماره پشتيبانى ويا آدرس ناشر موردنظروذكر اين نكته كه اين نرم افزار تنها براى آگاهى شما از روشهاى متداول نفوذ به رايانه ها در شبكه هاى داخلى و اينترنت فراهم شده و توجه به اين كه اين برنامه تنها جنبه آموزشى داشته و مسئوليت هرگونه عمل غيرقانونى و غير اخلاقى بر عهده كاربر ميباشد و اين در حاليست كه توضيحات ديگر درباره محتويات برنامه خبر از انجام انواع و اقسام شعبده بازيهاى رايانه اى اعم از كنترل كامپيوتر شخص هك شده ، خاموش كردن كامپيوتر وى ، بيرون اوردن CD رام و وارونه كردن صفحه مانيتوروكارهاى جالب و وسوسه انگيز ديگر ميدهند . و يا ديدن اين سطر كه هرگونه كپى از اين مجموعه طبق قوانين ثبتى شوراى عالى انفورماتيك ممنوع بوده و در صورت مشاهده مورد پيگرد قانونى قرار ميگيرد.
تهديد به اقدام قانونى ازطرف گروهى كه طبق قوانين ديگركشورها خود در زمره قانون شكنان هستند. همه اينها به طور كاملا علنى اتفاق مى افتند بدون انكه هيچ حركتى براى سرو سامان دادن به ان صورت گيرد و اين در حاليست كه همان پراكنده قوانينى هم كه هراز چند گاهى تصويب مى شوند تنها به مشكلات جديدترى در اين زمينه دامن ميزنند چرا كه در هيچكدام انها قانون شكنان كه موضوع اصلى هستند و انگيزه ها و محركها و دلايلشان مورد توجه قرار نميگيرند و تنها سلايق بعضى افراد حاضر در مسند ملاك تصميم گيريست و اين در حاليست كه در بسيارى زمينه هاى ديگر چنين خطاهايى به هيچ عنوان قابل چشم پوشى نيستند.
همه اينها در حاليست كه در دنياى خارج از مرزهاى ما براى تمامى اين مسائل چهارچوبهاى مشخصى وجود دارد ، جرائم اينتنتى تعريف شده اند ، قوانين كپى رايت به شدت رعايت ميشوند و صدها نكته ديگر كه هيچيك درباره ما صدق نميكند و ما در نهايت همچنان به دنبال برنامه ها و فيلمهاى كرك شده در بازار مى گرديم و سعى ميكنيم حال كه از اطراف به هيچ عنوان درك درستى از دنياى رو به رشد و گسترش وجود ندارد خود به هر نحو ممكن راهمان را رو به سوى آينده بيابيم.

vovin_ma@yahoo.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا