ارز دیجیتال

رونمایی نوبیتکس از «اولین پروتکل اثبات اندوخته‌ در ایران»

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کاربران رمز ارز در ایران، یافتن یک پلتفرم مورد اعتماد و معتبر است. یکی از راه‌های شناخت یک پلتفرم معتبر، در کنار قدمت و تعداد کاربران، اقدام آن پلتفرم در راستای انتشار گزارش‌های اثبات اندوخته (Proof of Reserves)  کاربرانش است. گزارش‌های اثبات اندوخته نشان می‌دهند که یک پلتفرم مالی برابر با دارایی‌ای که کاربران نزد اون دارند، اندوخته دارد.

در نتیجه‌ی انتشار چنین گزارش‌هایی، کاربرانی که سرمایه‌های خود را به این پلتفرم‌ها می‌سپارند، از امنیت دارایی خود مطمئن خواهند بود. انتشار پروف آو ریزرو اقدامی بسیار رایج در پلتفرم‌های تبادل رمز دارایی خارجی است اما پلتفرم‌های ایرانی، به دلیل وجود تحریم‌ها و با نظر به حفظ حریم خصوصی و امنیت دارایی کاربرانشان، قادر به انتشار گزارش‌های اثبات اندوخته یا پروف آو ریزرو نیستند.

در این راستا، نوبیتکس به عنوان اولین پلتفرم تبادل رمز ارز ایرانی با بیش از ۷ میلیون کاربر، در اقدامی نوآورانه، از اولین پروتکل اثبات اندوخته‌ در ایران رونمایی کرده است. هدف نوبیتکس این است که با انتشار گزارش اثبات اندوخته، قدمی موثر در راستای شفافیت و حفظ اعتماد کاربران ایرانی بردارد. پروتکل اثبات اندوخته نوبیتکس، در حال حاضر، مختص ارز دیجیتال اتریوم است و «اثبات اندوخته خصوصی اتریوم» نامیده می‌شود.

این پروتکل با استفاده از تکنولوژی اثبات‌های دانشصفر توسعه یافته و ضمن حفظ حریم شخصی و امنیت دارایی کاربران، امکان دریافت گزارش اثبات اندوخته اتریوم خود نزد نوبیتکس را برای ایشان فراهم می‌کند.

نوبیتکس لبز، بازوی تحقیقاتی نوبیتکس

تیم تحقیق و توسعه‌ی «نوبیتکس لبز» فعالیت خود را به صورت رسمی از تابستان ۱۴۰۲ و با هدف ارتقای دانش رمزنگاری و بلاکچینی نوبیتکس آغاز کرده و اقدامات درخشانی چون ارائه و پذیرش «پروپوزال کرم چاله دانشصفر» به بنیاد اتریوم را در کارنامه‌ی خود دارد. این تیم طی آخرین اقدام خود، پروتکل نوآورانه‌ی «اثبات اندوخته خصوصی اتریوم» را با استفاده از تکنولوژی اثبات‌های دانشصفر توسعه داده و این پروتکل، به زودی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا