استارتاپایران

گزارش سال مالی ۱۴۰۱ حرکت اول منتشر شد

حرکت اول به عنوان هلدینگ سرمایه گذاری خطرپذیر گروه همراه اول گزارش سال مالی ۱۴۰۱ خود را منتشر کرد. بنا به گزارش انجمن وی سی که اواخر سال گذشته منتشر گردید به لحاظ حجم سرمایه گذاری حرکت اول بزرگترین وی سی کشور بوده و تیکت سایز بسیار بالاتری نسبت به رقبا دارد.

تمرکز بر ارائه پول هوشمند (Smart Money)

حرکت اول در این گزارش بر همکاری مشترک و ایجاد هم افزایی بین سبد سرمایه گذاری خود و زیرساختهای همراه اول تاکید کرده و مدعی است در این زمینه پیشرو و متمایز از سایر وی سی‌ها عمل میکند. پیشتر در گزارشی حرکت اول اعلام کرده بود که علاوه بر رقم سرمایه گذاری بیش از ۹۰ میلیارد تومان از استارتاپهای خود حمایت غیرنقدی نموده است.

بررسی ۹۷۱ طرح کسب و کار و انعقاد بزرگترین قرارداد سرمایه گذاری اکوسیستم در سال ۱۴۰۱ 

در این گزارش قرارداد سرمایه گذاری در فلای تودی بزرگترین قرارداد تزریق سرمایه اکوسیستم در سال ۱۴۰۱ عنوان شده اما تاکنون مبلغ این قرارداد و جزییات آن اعلام نشده است. روابط عمومی حرکت اول جزییات بیشتر را به برگزاری نشست خبری موکول کرده است. اما در بخشی از این گزارش اعلام شده که حجم بزرگی از مبلغ این قرارداد به صورت آورده غیرنقدی بوده و شنیده‌ها حاکی از آن است بخشی از آورده‌های غیرنقدی مربوط به تبلیغات محیطی و تلویزیونی فلای تودی که در یک سال گذشته به صورت گسترده در سطح کشور صورت گرفته است، می‌باشد.

 رشد ۵ برابری پرتفو از زمان سرمایه گذاری

به نقل از محمدمهدی عباسخانی مدیرعامل حرکت اول، به طور متوسط ارزش کسب و کارهای پرتفو از زمان مشارکت حرکت اول با آنها پنج برابر شده است. همچنین در بخشی از این گزارش به پیش بینی مجموع پانزده هزار میلیاردتومان فروش توسط پرتفو اشاره شده اما جزییاتی درسهم هر استارتاپ در این مجموع اعلام نشده است.

در مورد تعداد قراردادهای سرمایه گذاری به نظر میرسد سرمایه گذاریهای مجدد در پرتفو نیز در مجموع این عدد دیده شده است.

سرمایه گذاری بین المللی و بررسی ۵۹ طرح و ایده بین المللی

در این گزارش حرکت اول اعلام کرده است، در صندوقی بین المللی سرمایه گذاری و تاکنون ۵۹ طرح بین المللی را بررسی نموده است و به نقل از محمد شریفخانی رییس هیات مدیره این شرکت، سرمایه گذاری در حوزه منا، هدف این صندوق در سال پیش رو خواهد بود.  

سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد تومانی در حوزه شتابدهی و عقد ۲۸ قرارداد سرمایه گذاری

در بخشی از سخنان مدیرعامل این شرکت به رقم ۵۰میلیارد تومان تامین بودجه برای ۳ هاب بهشتی، شیراز و اصفهان برای سرمایه گذاری در حوزه شتابدهی اشاره شده است.

چهار کسب و کار در مرحله رشد 

حرکت اول تاکنون در کسب و کارهای دیجیتال مرحله میانی و رشد در حوزه‌های تجارت الکترونیک و تبلیغات، حمل و نقل و گردشگری، ارتباطات و رسانه، آموزش، سلامت، فناوریهای نوآورانه و خدمات مالی و بیمه سرمایه گذاری نموده است که ۴ کسب و کار آچاره، فلای تودی، جاجیگا و میاره وارد مرحله رشد و سایر در مرحله میانی قرار دارند.

 حرکت اول و زنجیره ارزش

حرکت اول با اشاره به مراحل عمرکسب و کار، پرتفوی خود در ارائه خدمات سرمایه گذاری در هر مرحله را معرفی می‌نماید. در مراحل بذری و پیش بذری هابها، در مرحله اولیه صندوق کارآفرینان اول (صندوقی مشترک بین حرکت اول و همراه اول)، در مراحل میانی و رشد حرکت اول و صرفا در مرحله رشد صندوق ستارگان (صندوقی با مشارکت همراه اول و بازیگران بزرگ اکوسیستم) به ایفای نقش می‌پردازند.

هم سرمایه‌گذاری و برنامه های‌آتی حرکت اول

محمد مهدی عباسخانی مدیرعامل، هم سرمایه گذاری درکسب و کار میاره را یکی از تجارب موفق سال ۱۴۰۱می‌داند و تمرکز بر ارائه پول هوشمند، هم سرمایه گذاری و سرمایه گذاری بین المللی را سه کلیدواژه اصلی مسیر حرکت اول در سال پیش رو معرفی می‌نماید.

 

متن کامل گزارش را از اینجا دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا