ایراناینترنت

وزیر ارتباطات: در ۱۴۰۱ قطعی اینترنت از قبل برنامه‌ریزی شده نداشتیم

آی تی ایران- بدون شک ۱۴۰۱ به دنبال قطعی‌های مکرر و ایجاد محدودیت‌های پیچیده روی اینترنت از نیمه دوم همین سال، سال سیاه اینترنت در ایران باید نامگذاری شود با این حال وزیر ارتباطات در گفت‌وگویی که اخیرا انجام داده است اعلام کرده که در سال ۱۴۰۱ هیچ قطعی اینترنت از قبل برنامه‌ریزی شده‌ای در کشور وجود نداشته است.

آتش‌سوزی حوضچه مخابراتی، قطعی چند باره برق در ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت، فیلترینگ گسترده شبکه‌های اجتماعی، اختلال و قطعی‌های در ساعت‌های مشخص که اوج آن در مهر ماه سال ۱۴۰۱ اتفاق افتاد تنها بخشی از اتفاق‌هایی است که اینترنت در سال گذشته پشت سر گذاشته است، با این حال وزیر ارتباطات بدون اشاره به هیچ کدام از این رخداد‌ها در گفت‌وگو با سیتنا وضعیت اینترنت کشور را مطلوب ارزیابی کرده است.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات در این گفت‌وگو در مورد قطعی اینترنت در سال ۱۴۰۱ که چندین بار اعلام شده بود به دلیل مشکل در شبکه زیرساخت بوده است گفت: «داشبوردها و مانیتورهایی در اتاق بنده است که در لحظه وضعیت ارتباطات را مشاهده می‌کنم و اگر در حد یک صدم لینک‌هایی در کشور قطع باشد، در لحظه اطلاع رسانی انجام می‌شود. داشبوردهایی برای پایش وضعیت داریم و هیچ قطعی از قبل برنامه‌ریزی شده‌ای نداشتیم که بخواهیم از قبل اطلاع رسانی کنیم و بحث فنی همیشه بوده، اما در تلاشیم این قطعی‌ها را به حداقل برسانیم.»

محدودیت اینترنت از انتهای شهریور ماه سال گذشته تا کنون ادامه داشته و هر لحظه نیز به دنبال این محدودیت‌ها سرعت و کیفیت اینترنت کاهش پیدا می‌کند. در روزهای گذشته نیز بسیاری از کاربران از کاهش کیفیت و سرعت خود انتقاد کرده بودند، حالا عیسی زارع‌پور دلیل این امر را مشکلات شبکه زیرساخت در مسیر گرجستان اعلام کرده است.

او در این مورد گفت: « هفته‌های گذشته تمام لینک‌های ما در آذربایجان، ارمنستان و ترکیه به دلیل مشکلاتی که در گرجستان بود، قطع شد و 15 دقیقه‌ای قطعی داشتیم که از سمت جنوب تامین کردیم. بیش از سه برابر مصرف فعلی کاربران، ظرفیت ایجاد کردیم، آن هم از منابع مختلف.»

او با اشاره به ایجاد تنوع در مسیرهای شبکه زیرساخت کشور اعلام کرد: «روز اول به مدیرعامل شرکت زیرساخت دستور دادم که تنوع مسیرهای تامین ترافیک کشور را افزایش دهید و فقط به چند کشور و چند شرکت بسنده نکنید. به همکاران عرض کردم اگر از یک اندازه‌ای بیشتر قطعی داشتیم که مردم تحت تاثیر قرار گرفتند، حتما اطلاع رسانی کنید.»

زارع‌پور همچنین قطعی اینترنت در کشور را رد و پخش شدن چنین خبرهایی را هم به گردن سایت‌های غیرمستند انداخت. او در این مورد گفت: «برخی سایت‌های غیرمستند با اخبار نادرست مردم را نگران می‌کنند که قطعی داشتیم. وظیفه ما تامین ترافیک با کیفیت برای همه مردم است و آنچه که در توان داریم را انجام می‌دهیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا